Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej bude mít svou ligu mistrů

10 2008
Praha - Hokejovou extraligu dnes čeká zápas o první místo. A taky zápas, který může jedno z mužstev přiblížit milionům. České Budějovice a Slavia, dva vedoucí týmy ligy, dnes hrají i o účast v premiérovém ročníku Hokejové ligy mistrů. Do ní totiž kromě mistra ligy postoupí i vítěz základní části.

A třináct kol před koncem je tabulka následující – první Budějovice 79 bodů, druhá Slavia a třetí Liberec 76. Mezi nimi se rozhodne.

"Že půjde vítěz základní části do Ligy mistrů, víme. Ale zatím nemáme víc informací, proto se nechceme k případné účasti vyjadřovat," řekl manažer budějovického Mountfieldu Jaromír Látal.

"Ta soutěž je v zárodku a ještě není definitivně dořešena. Přesto nás zajímá," tvrdí liberecký manažer Ctibor Jech.

Jedno je jisté – Hokejová liga mistrů nahradí dosavadní turnaj Super Six, kterého se účastní mistři z Česka, Ruska, Finska, Švédska, Švýcarska a Slovenska a jenž právě dnes naposledy začíná.

Oproti tomu liga mistrů se rozjede letos v létě a v mnohém kopíruje slavnější fotbalovou "sestru". Tak třeba bude otevřenější, neboť do ní zasáhnou týmy ze 24 evropských zemí.

Hokejová liga mistrů
1. předkolo (5.–7. září)
18 týmů ze zemí od 7. do 24.
místa evropského žebříčku v 6 skupinách. Ze tří skupin postoupí vítěz, dostane 1,3 milionu korun.

2. předkolo (10. a 17. září)
6 vítězů základní části lig "Velké šestky" (Česko, Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Rusko a Slovensko) proti 6 postupujícím z 1. předkola. Systém doma – venku, rozhoduje skóre. Vítěz bere 2,3 milionu, poražený 1,5 milionu.

Základní skupina (1. 10.–3. 12.)
6 mistrů lig "Velké šestky" a postupující z 2. předkola, celkem 12 týmů. 4 skupiny po 3, každý s každým doma – venku. Postupuje první tým. Každý dostane za zápas 2,3 milionu, vítěz navíc 780 tisíc korun.

Semifinále (10. 12 a 7. 1. 2009)
Doma – venku, rozhoduje skóre. Každý účastník získá 2,3 milionu.

Finále (21. a 28. ledna 2009)
Doma – venku, rozhoduje skóre. Vítěz bude hrát v září 2009 proti týmu z NHL. Navíc obdrží 15,6 milionu, poražený polovinu.

Zároveň bude atraktivnější, protože polovinu zápasů odehraje klub doma. 

Kluby mohou vydělat až 30 milionů korun

A taky bude mnohem lépe zaplacená. Podle prezentace, kterou má MF DNES k dispozici, dostane klub za účast v základní skupině Hokejové ligy mistrů přes devět milionů korun. Vítěz ligy si pak vydělá více než 30 milionů. "Je to ekonomicky zajímavé," přiznává liberecký Jech.

To vše dává soutěži větší punc i naději, než měla předchozí Evropská hokejová liga, která před lety skončila krachem. Tehdy české kluby nadávaly na neatraktivnost soupeřů i malý finanční profit. Teď by se to mělo změnit.

Přesto bude výdělek v porovnání s fotbalovou Ligou mistrů stále pakatelem. V ní za základní skupinu tým dostane 110 milionů korun. Ale na rozdíl od fotbalu, má český hokej jednu výhodu. Do ligy mistrů se dostanou dvě mužstva – vítěz základní části půjde do 2. předkola a mistr postoupí přímo do skupiny.

"Pokud by základní část i play-off vyhrál stejný tým, tak do ligy mistrů půjde druhý tým základní části," říká generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

Evropský šampion vyzve klub z NHL

I z toho pohledu se dnes mezi Budějovicemi a Slavií hraje o dost. A je tu ještě jedna motivace, proč se do Hokejové ligy mistrů dostat – její vítěz se totiž střetne s jedním klubem z NHL!

"Bohužel nejde zaručit, že půjde o vítěze Stanley Cupu, protože se jméno klubu musí nahlásit rok dopředu," uvedl Urban. "Projekt Hokejové ligy mistrů je v závěrečné fázi. Teď stačí podepsat smlouvu mezi partnerem, Mezinárodní hokejovou federací a svazy jednotlivých států," přidává.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze