Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánek vs. Káňa. Rádce a strýc je teď hokejový nepřítel číslo 1

Zlínský Petr Čajánek (vlevo) v souboji se svým synovcem Janem Káňou, který hraje za Kometu. | foto: Pavel PaprskářČTK

17 2014
Vždycky si chtěli zahrát v jednom týmu, vzájemně si přejí úspěch. Teď se však každý postaví na opačnou stranu barikády. Ikona zlínského hokeje Petr Čajánek touží získat svůj první extraligový titulu. Nesplněný sen trojnásobného mistra světa se pokusí zhatit Kometa Brno i s Čajánkovým synovcem Janem Káňou.

Po vítězném semifinále si vyměnili zdvořilostní gratulace, s blížícím se finále však vzájemný kontakt omezili. "Už není čas ani nálada na nějaké kamarádičkování. Teď je pro mě hokejový nepřítel číslo jedna," vzkázal Káňa svému příbuznému s úsměvem.

"Nemůžeme hledět napravo, nalevo. Každý hrajeme za jiný mančaft, každý máme svůj příběh," přitakává Čajánek. Ten jeho je notoricky známý. Trojnásobný mistr světa ze zlaté generace českého hokeje přelomu tisíciletí se vrátil před třemi lety ze zahraničí, aby si na sklonku své kariéry splnil sen o extraligovém titulu.

"Za to, co dokázal, by si to zasloužil. Ale Brno čeká taky dlouho a taky by si to zasloužilo," říká Káňa a na téma Masarykova poháru pro vítěze extraligy ještě dodává: "Strejda by byl smutný, ale já bych s tím problém neměl. Zatím je to daleko, ale kdyžtak bych mu pohár přivezl ukázat."

Káňův příběh vešel ve známost až v letošní sezoně, kdy proti strýci poprvé nastoupil v extralize v zářijovém zápase ve Zlíně. Na místním zimáku Čajánkův synovec hokejově vyrůstal v silné generaci hráčů ročníku 1992 (Kašík, Zámorský, Holík), ve starším dorostu mu však oznámili, že není dostatečně perspektivní.

RYCHLÝ GÓL. Zlínský útočník Petr Čajánek (uprostřed) se v šestém semifinále

Petr Čajánek (uprostřed) se raduje z gólu v zápase s Třincem.

Brněnský útočník Jan Káňa odehrává puk před dotírajícími zlínskými hokejisty.

Brněnský útočník Jan Káňa odehrává puk před dotírajícími zlínskými hokejisty.

"Pan Jenáček mě naštěstí vzal do Vsetína a otevřel mi oči. Chtěl jsem ukázat, že ve Zlíně udělali chybu, když se mě vzdali," vzpomínal Káňa před zářijovým duelem na nelehké období. Ze Vsetína si ho pak vyžádala Kometa, kde se po třech letech stal plnohodnotným členem extraligového týmu.

"Motivace, že šel jinam, mu pomohla. Jsem rád, že se mu daří. Zatím ho můžu jen pochválit. Vybojoval si místo v Brně, kde je velká konkurence," vysekl mu poklonu Čajánek. "Udělal parádní první krok, ale kariéru bude mít dlouhou, takže musí pořád makat."

Vzorem mu může být strýc a také je. "Obdivuji na něm jeho přístup k hokeji, bojovnost a srdnatost, kterou dává svému klubu. Takových hráčů v extralize moc nehraje," říká Káňa.

Ochota podřídit se mužstvu je podle Čajánka také devízou jeho synovce. "Pro mladého kluka jsou dvě cesty, jak se dostat do extraligy. Buď je vynikající střelec, nebo bude pracovat pro tým a postupnými krůčky se dopracuje k větší roli. A Honza to dělá," všímá si zlínský kapitán.

Když se potkají na rodinné sešlosti, logicky je tématem hovorů hokej. "Bavíme se, jak se mu daří, jak se cítí, jakou má roli v mužstvu. Ale nepřeháníme to," tvrdí Čajánek. "Petr Honzovi hodně pomohl v těžkých letech radou. Je správným strýcem," chválí švagra Káňův otec Boris.

Ve finále hraje jeho syn. Ale titul přeje trochu více švagrovi

Zlínský kapitán Petr Čajánek.

Zlínský kapitán Petr Čajánek.

Ať už zvedne Masarykův pohár pro nového hokejového šampiona kdokoliv, fotbalový trenér Boris Káňa smutný nebude. "Už jsem vyhrál, nemůžu být zklamaný," usmívá se otec brněnského útočníka Jana Káni a zároveň švagr zlínského kapitána Petra Čajánka.

Komu z nich budete více fandit?
Jsem trochu rozpolcený. Pokud by hrál Zlín proti komukoliv jinému, bylo by to jasné. Ale asi titul přeji o pár procent více Čájovi. Mladý je na začátku kariéry a šance ještě může přijít, pro Petra je možná poslední. Za všechno, co udělal pro český a zlínský hokej, by si titul zasloužil. Po Martinu Strakovi je posledním mohykánem, který ho nemá.

Co na to váš syn?
Na tohle téma se nebavíme. Jsem rád, kam se dostal. Kdyby mi před pár lety někdo řekl, že tahle situace nastane, smál bych se mu.

Narážíte na fakt, že v dorosteneckém věku neodcházel ze Zlína v dobrém?
Pro mě i Honzu je to satisfakce. Ale proti Zlínu jsem já ani on nezahořkli. Klidně se může stát, že se třeba jednou vrátí. Má tady spoustu kamarádů. Moc bych si přál, aby navázal na Čájovu kariéru.

Věřil jste synovi, že si po všech peripetiích zahraje extraligu?
Víru jsem měl vždy, ale že bude mít tak raketový vzestup, jsem nečekal. Věděl jsem, že má svůj cíl a za ním si půjde.

Proslýchá se, že váš švagr po sezoně skončí. Víte o tom něco?
Po tak úspěšném roce se končí těžko. Zlínu má pořád co nabídnout. Ale netuším, jaké má plány.

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze