Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hledá se centr pro Jágra. Nenahraditelný Straka říká: Můj favorit je Kovář

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka, který se spolu s Jaroslavem Špačkem loučil v exhibičním duelu s kariérou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

28 2015
Je mu už 43 let, ale je jasné, že právě na jeho výkonu bude záviset úspěch českého týmu na mistrovství světa. Aby ze sebe však Jaromír Jágr dostal to nejlepší, k tomu potřebuje perfektního centra.

Reprezentační kouč Vladimír Růžička tuhle výsadu zatím přidělil Janu Kovářovi, ale situace se během šampionátu může několikrát změnit. Stačí si vzpomenout na loňské mistrovství v Minsku, kde se kolem Jágra protočilo hned několik centrů.

Přesto existuje dost důvodů, proč by měl být tím vyvoleným právě Kovář. Jedním z nejsilnějších argumentů je názor Martina Straky, kdysi Jágrova dvorního parťáka, kterého už nejspíš nikdo nenahradí.

„Jsem přesvědčený o tom, že Kovy je nejlepší volba,“ vyhrkne ze sebe Straka bez zaváhání po otázce, koho byl na centra k číslu 68. Důvody? „Protože ho znám a hrál jsem s ním. Ten kluk vidí, bojuje a dokáže vám udělat na ledě prostor. Vyhoví vám. Já mám jasno, už jsem to povídal několikrát.“

Co musí Jágrův centr umět

O tom, jak je specifické a náročné dělat centra Jágrovi se napsalo už mnoho. Nechme ale mluvit Straku, jenž to přece musí vědět ze všech nejlíp.

„Nejdůležitější je, aby ten člověk uměl Jardu najít v daný moment. Džegr si najede a chce dostat puk v pravou chvíli. Jako centr máte vteřinu, maximálně dvě, abyste to stihli. Když to nezvládnete, bude už obsazený. Honza Kovář tohle podle mě dokáže.“

A to je celé? „Další věcí je, že musíte pochopitelně trošku víc bránit. A ještě jedna věc: jelikož je Jarda hodně na puku, tak mu musíte udělat v útočném pásmu místo, odblokovat mu hráče. Takže si musíte dát pozor, abyste při tom nefaulovali. Tohle všechno Honza umí, je to inteligentní hokejista.“

Kdo je podle vás nejlepším centrem pro Jaromíra Jágra?

celkem hlasů: 3166

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. května 2015. Anketa je uzavřena.

Jan Kovář 1419
Vladimír Sobotka 934
Tomáš Hertl 441
Roman Červenka 194
Jakub Klepiš 97
Jiří Novotný 81

Straka pozorně sledoval poslední přípravný zápas s Finskem, kde si to Kovář s Jágrem vyzkoušeli poprvé. A jen se utvrdil ve svém názoru. Byť mouchy by se samozřejmě našly.

„Líbilo se mi to. Byl to první zápas, člověk nemůže čekat hned zázraky. Kluci teď trénujou. Když spolu nikdy předtím nehráli, tak se nesehrajou hned v prvním zápase. Promluví si o tom a mají týden, aby na souhře zapracovali. Navíc to není jenom o nich dvou - je to i o obráncích a levém křídle, zkrátka o celé pětce. Ale centr je tam asi nejdůležitější.“

Jaké jsou další alternativy

Kovář však jedinou alternativou, s Jágrem má ze současného českého týmu zkušenost několik borců. Hrál s ním už třeba Jakub Klepiš (ten je s ním momentálně na levém křídle), Roman Červenka. Tihle dva si to vyzkoušeli nejenom v reprezentaci, ale také v Omsku.

Loni na šampionátu v Minsku s Jágrem nastoupil i Jiří Novotný nebo Vladimír Sobotka, s ním však Růžička počítá spíš s Jakubu Voráčkovi do první formace. A sci-fi není ani spolupráce s Tomášem Herlem, který se podle vlastních slov cítí mnohem líp uprostřed hřiště než na křídle.

„Uvidíme, máme na to ještě pár dnů. Nic není definitivní, ale musíme prostě najít hráče, který bude Jágrovi sedět nejvíc,“ řekl Růžička.

Ten nejspíš nebude mít dost trpělivosti, protože mistrovství světa je krátký turnaj a nebude čas na sehrávání. Pokud to Kovářovi s Jágrem nebude klapat, dají se očekávat změny.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze