Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Josef Straka: V Budějovicích se mi dařilo, snad mi to půjde i v Motoru

Josef Straka v dresu Chomutova | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

13 2014
I když se narodil v Jindřichově Hradci a s hokejem začal v Táboře pod vedením svého tatínka, dospělou soutěž v žádném jihočeském městě ještě nikdy nehrál. Nadcházející prvoligová sezona bude premiérovou. Českobudějovický tým ČEZ Motor posílí 36letý útočník Josef Straka, který s klubem podepsal smlouvu na dva roky s následnou opcí.

Sympatický hokejista má zkušenosti z české reprezentace, téměř 600 startů v extralize či tři stovky v ruské KHL. "V uplynulém ročníku jsme měli problém s kreativitou v útočném pásmu a s přesilovkami. Právě Josef Straka je hráčem, který by měl v tomhle směru týmu výrazně pomoct," vysvětluje Strakův příchod generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

Josefe, jak to, že jste Jihočech, ale nikdy jste si za zdejší týmy nezahrál?
Hokej jsem se učil v Táboře, kde mě trénoval táta. Ale pak už tam nebyla návaznost na mládežnické týmy, tak jsem musel přejít do Litvínova.

Takže se ve svých 36 letech těšíte na svoje první jihočeské angažmá?
Těším a moc. S mnoha kluky z Motoru se dlouho znám a s Budějovicemi to byly v extralize vždycky krásné zápasy. Paradoxně se mi tady dařilo dávat nějaké góly a vyhrávat, tak doufám, že na to v Motoru navážu.

Když jste se o novém působišti rozhodoval, neodrazovala vás přeci jen první liga?
Je mi už šestatřicet, hokej do padesáti let hrát jako Jarda Jágr asi nebudu. I když jsem si osobně dokázal, že bych pořád na extraligu měl, tak je pro mě pořád lepší hrát první ligu v horních patrech tabulky než nejvyšší soutěž někde dole. Co jsem loni zažil v Chomutově, to už nikdy v životě prožít opravdu nechci (Chomutov spadl z extraligy).

Co vás nakonec přimělo k podpisu smlouvy s Motorem?
S klukama z Budějovic jsme byli v kontaktu už před loňskou sezonou, ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Teď už opravdu nebylo na co čekat. Líbilo se mi hlavně férové a korektní jednání s Motorem, které mělo vysokou úroveň. A také doufám, že Motoru pomůžu zase zpátky do extraligy. Proto jsem kývl na nabídku Budějovic.

Hrála ve vašem rozhodování roli také rodina?
Bydlíme v Praze, ale v Táboře mám rodiče, takže u nich můžu občas přespat. I tak to není z Budějovic do Prahy nijak daleko. Hlavně jsem se rozhodoval po sportovní stránce.

Kdy se připojíte k mužstvu v rámci letní přípravy?
Teď jsem trénoval čtrnáct dní individuálně. Ke klukům bych se měl připojit v červnu na soustředění na Lipně. Pak budu mít zase dvoutýdenní samostatný program a koncem června bychom už všichni měli mít první tréninky na ledu. Tam pochopitelně budu taky.

Loni Motor bojoval o první ligu v baráži. Podle vás podobný scénář v příští sezoně nehrozí?
Z nezaujatého pohledu, jaký jsem loni měl, mi bylo jasné, že tým nemůže šlapat hned. Vedení Motoru neshánělo prioritně hráče, kteří se sem typově hodí, ale ty, kteří byli volní. V Budějovicích také nebyla pořádná letní příprava, to se muselo prostě negativně projevit. Já ale pevně doufám, že tento rok to bude úplně o něčem jiném, protože se začíná s trénováním tak, jak má, a trenéři s vedením mají čas na složení kvalitního mančaftu.

Fanoušci pořád čekají na rozhodnutí Aleše Kotalíka, jestli bude i nadále hrát. Pokud ano, už vás vidí vedle něj v první formaci. Jak by se vám to zamlouvalo?
Aleš by byl pro náš tým i nadále hodně platný. Snad bude hrát dál, já bych byl jen rád. Ale kam mě trenéři postaví, to je jejich věc. Hlavně musíme všichni pomoci Motoru a maximálně využít místní hlad po dobrém hokeji. To je, nejen můj, hlavní úkol.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze