Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znovu! Tohle bylo jenom jedno kolo. Budějovice se chystají na play-off

Radek Bělohrav (gestikuluje) a Petr Rosol řídí trénink českobudějovických hokejistů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

13 2015
Hodiny pod stropem Budvar arény ukazují, že je deset minut před desátou. Rolbař právě dokončil úpravu ledu a masér Pavel Vlašic k připraveným ručníkům a lahvím s pitím nese ještě pneumatiky z motokáry. Začíná středeční trénink budějovických hokejistů před play-off první ligy.

Jako první přes znak Motoru ve středovém kruhu přejedou mladíci z juniorky, kteří trénují společně s áčkem, ale šatnu mají na druhé straně stadionu. Potom vstupují na led postupně další hráči v barevných rozlišovacích dresech. Mezi posledními vyskočí ze dveří na střídačce brankáři Ondřej Bláha s Davidem Gábou.

Začátek je tradiční. Všichni pomalu objíždějí několikrát kluziště a ve dvojicích či trojicích si povídají, sem tam někdo vystřelí na prázdnou bránu.

Na první pokyny trenéra Petra Rosola a jeho asistenta Radka Bělohlava si však musí hráči počkat. „To je tak, když trenéři lámou hokejky,“ prohodí Bělohlav a běží si do šatny pro novou.

Na zavěšenou tabulku na mantinelu pak Bělohlav kreslí první úkoly. A jde se na věc. Hráči se rozdělují do skupinek podle barev svých dresů. „Má to svou logiku, každá barva znamená jednu lajnu,“ vysvětluje druhý masér týmu Pavel Bláha.

Maká se naplno, na gólmany jde jedna střela za druhou. Ze žlutého týmu se poměrně brzy jde na střídačku posadit útočník Martin Heřman. Musí si upravit obvaz, který mu společně s dlahou chrání zlomený prst na ruce. „V klidu si sedni a odpočiň. My to tady za tebe odjezdíme,“ culí se kapitán Josef Straka na Čajdu, jak Heřmanovi ostatní říkají.

Po několika minutách je na ledě klid a hokejisté rozdýchávají úvodní úkol. „Už jste jeli dvakrát? Jedeme snad dvě kola, ne? Tohle bylo, hoši, jenom jedno. Znovu!“ přerušuje nekompromisně pauzu Bělohlav a hvízdne do píšťalky. Přihrávky, objíždění motokárových pneumatik a střely se tedy opakují znovu. „Už to zase chtěli ošulit, to není možný,“ směje se masér Bláha a mizí do chodby.

Nouza střílí, Straka tečuje = gól Poklepání trenérských hokejek o led znamená jediné – konec cvičení a projetí jednoho ostrého kolečka. Pak už přicházejí na řadu lahve s pitím, které jsou rozestavené na mantinelu. A je o ně boj, každý se chce co nejdříve napít.

Následuje další test. Nácvik přesilových her. Činnosti, na které bude v play-off hodně záležet. Jako první jdou žlutí v čele se Strakou proti zeleným, chytá Ondřej Bláha.

První pokus a puk letí těsně vedle brány. Podruhé jsou už žlutí úspěšní. Josef Straka ideálně tečoval střelu Tomáše Nouzy přímo mezi Bláhovy betony. Ruce letí nahoru.

Z gólu mají velkou radost hokejisté i na trénincích, a když je hodně povedený, kolegové uznale poklepávají hokejkami o led. V nacvičování přesilovek se postupně protočí všechny týmy a brankáři.

„Zítra budeme zase makat“ I když je trénink náročný, na legrácky si hokejisté najdou místo vždycky. Nikdo není zamračený, v Budvar aréně panuje dobrá nálada. Daniel Boháč s Markem Vanišem dokonce stíhají společně pózovat před fotoaparátem a drží se za ramena. Rosol s Bělohlavem kreslí další cvičení a po krátkém odpočinku se jede opět naplno.

Pár minut po jedenácté hodině je konec. Všichni se sjíždějí ve středovém kruhu a poslouchají poslední pokyny trenérů.

„Paráda hoši, dneska to bylo dobrý. Zítra budeme zase makat. Díky,“ zní od koučů a trénink skončí hokejisté poklepáním holí o led.

První z ledu mizí Nouza a následují ho hlavně starší hráči. Pár mladíků či obránce Martin Semrád, který se vrací do hry po zranění, si ještě střílí na bránu anebo zkouší nahrávky. Jenže to už na led vychází jeden z rolbařů, aby odsunul branky a mohlo se začít zase s úpravou ledu.

Nejmladší hokejisty z kádru čeká ještě jedna povinnost - sesbírat puky a odnést je do šatny. Toho, kdo se o puky postará tentokrát, určí hra kámen - nůžky - papír. Když junioři teprve míří do šatny, někteří jejich spoluhráči už vycházejí z haly osprchovaní a oblečení na oběd. Jiní hokejisté si ale ještě přidávají v posilovně. Před nejdůležitější částí sezony, která začíná už ve středu, nejde nic podcenit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze