Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budou hokejisty řídit roboti? Češi na MS využijí pokročilé analýzy

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

28 2015
Hokejová reprezentace vstoupí do mistrovství světa posílená technologií, kterou její soupeři mít nebudou. Trenéři českého týmu mohou využívat systém, jenž sleduje a analyzuje 37 různých ukazatelů hry a okamžitě jim dodá výsledky.

Národní mužstvo bude na šampionátu v Praze jako první hokejový tým na světě využívat „roboty“. Jde o automatizovaný systém SAP Match Insight, který sleduje systém i tok hry, vyhodnocuje pokročilé statistiky jednotlivých hráčů a okamžitě je nabídne hlavnímu kouči Vladimíru Růžičkovi nebo jeho asistentům.

„Je spousta edukovaných připravených trenérů a špičkových hráčů, vybavených defenzivně i ofenzivně, a my všichni manažeři a trenéři hledáme takzvaný ‚edge‘. Tedy ten malinký rozdíl, kde můžeme soupeře nachytat, překvapit. Tohle nám v tom může pomoct a vytvořit malou převahu,“ prohlásil šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener.

V NHL až od příští sezony

Analýzy firmy SAP začala v této sezoně používat i NHL. Žádný klub však dosud nevyužívá systém robotického vidění hráčů, který nyní bude sloužit české reprezentaci.

V zámoří se analýzy SAP zatím používají jako služba pro fanoušky, která generuje takzvané pokročilé statistiky a jejich výsledky jsou k vidění na oficiálních stránkách NHL.com.

„Robotické vidění a videoanalýzy s pomocí tohoto systému se budou v NHL používat až od příští sezony,“ řekl reprezentační videokouč Jan Procházka.

Do pokročilých statistik patří například počet a poměr všech střeleckých pokusů obou týmů při pobytu daného hokejisty na ledě, stejný ukazatel vztažený na to, kde hráč začíná své střídání, střelecké pokusy týmu v různých situacích při různém gólovém rozdílu atd.

Systém je založený na principu kamer, herní plochu v O2 areně jich bude 12 kamer. SAP Match Insight sleduje 37 různých ukazatelů a v reálném čase je bude automaticky zpracovávat informace a okamžitě je dodávat trenérům.

„Zatím bylo všechno závislé na manuálním sběru dat, na lidských jedincích. To, co teď budeme používat my, je generováno automaticky, pomocí sítě kamer, které zaznamenají každého hráče z několika různých úhlů,“ řekl reprezentační videokouč Jan Procházka, jenž připravuje analýzy a postřehy pro trenéry už během zápasů.

„Uvolní mi to ruce i oči a můžeme se zaměřit na subjektivní hodnocení, které zůstane na nás na trenérech,“ dodal Procházka.

„Mohu říct, že za poslední rok se toho ve sportu a v hokeji událo v tomto směru tolik, co předtím za dvacet let,“ mínil Lener.

„Technologie je tak vepředu a jde nám tak na ruku, že bychom byli slepí, kdybychom to nevnímali a nechtěli to využít. Na světě je top osm týmů, kdokoliv z nich může vyhrát olympiádu nebo mistrovství světa. Rozhodují detaily a ty jsou strašně důležité.“

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze