Roman Červenka se v utkání se Švédskem raduje z gólu.

Roman Červenka se v utkání se Švédskem raduje z gólu. | foto: ČTK

Hokejistům se povedl reparát za debakl, Švédy tentokrát porazili 7:1

• 175
Podobně jako ve středu se dostali do vedení 2:0, tentokrát však blamáž nepřipustili. Čeští hokejisté v rámci přípravy na mistrovství světa porazili Švédsko 7:1 a dokonale tak napravili středeční debakl, kdy se stejným soupeřem prohráli vysoko 2:7.

Český tým nasměroval k vítězství povedený vstup do utkání: už ve 41. vteřině totiž skóroval obránce Jeřábek, jenž díky výbornému forčekingu svých spoluhráčů mohl pálit od modré a jeho ránu těsně před brankářem tečoval Červenka.

Elitní útok trenéra Vladimíra Vůjtka, v němž vedle Červenky nastupoval mladík Pastrňák a Plekanec, sehrál povedené utkání a staral se o hlavní vzruch. Už v šesté minutě to díky němu mohlo být 2:0, jenže Pastrňák neproměnil trestné střílení, když ho předtím při solidní šanci podrazil Forsling.

Mrzet ho to však nemuselo, protože se gólu dočkal o sedm minut později. To si Červenka najel na levý kruh a z otočky vystřelil. Kotouč poskakoval před gólmanem, odkud ho hbitý Pastrňák stačil dorazit do sítě a slavil tak svůj první reprezentační gól.

Devatenáctiletý útočník prožíval dobrý den a ještě v závěru první části mohl přidat další branku, když po návratu z trestné vystihl rozehrávku soupeře, udělal kličku obránci a z mezikruží střílel mezi gólmanovy betony. Ten je však stačil včas srazit k sobě.

Fanouškům ve Znojmě, kde se utkání znovu hrálo, trochu zatrnulo v polovině utkání, kdy využil přesilovku střelou z pravého kruhu Backlund a snížil na 1:2. Všechny v tu chvíli napadlo, že se může opakovat středeční debakl, naštěstí se tak ale nestalo.

David Pastrňák jel v utkání se Švédskem trestné střílení, to však před brankářem Viktorem Fasthem neproměnil

Dvougólové vedení Česku totiž vrátil v čase 34:37 Kašpar, který rychle vjel do útočného pásma a z pravého kruhu nedal střelou k bližší tyči Fasthovi šanci.

Nenechte si ujít

Sada medailí pro hokejový šampionát v Praze a Ostravě a pohár pro vítěze

Nepropásněte hokejové mistrovství! Buďte u toho s MF DNES. Každý den. více

Ve třetí třetině se premiérového gólu v národním týmu dočkal také liberecký objev sezony, obránce Šimek, jenž se prosadil střelou zpoza pravého kruhu. Jen devět vteřin po něm zvýšil skóre Jarůšek, jenž využil rozhozené obrany soupeře a švédskou demolici zakončil za další minutu a půl Birner: po krásné kombinaci s libereckými parťáky Šimkem a Řepíkem před brankářem zvedl puk pod horní tyčku.

No a aby toho nebylo málo, oslavil své jmeniny gólem Robert Kousal, jenž se se štěstím dokázal prosadit v závěru. Výsledek 7:1 (nejvyšší v dosavadní přípravě) je tak velkou útěchou a příslibem optimismu, který se po středečním fiasku začal tak trochu vytrácet.

Generálkou na šampionát bude úterní utkání s Kanadou, které se hraje v Praze.

Vladimír Vůjtek (trenér): „Samozřejmě, že jsem spokojený. Dát sedm gólů Švédsku se povede málokdy. Povedlo se nám odčinit debakl ze středy a všechny čtyři formace tentokrát zahrály velice dobře. Porazit týden před mistrovstvím světa mužstvo, které suverénně vyhrálo Euro Hockey Tour, je velký úspěch. Radost mám hlavně z bojovnosti a bruslení, které nám na rozdíl od středy vydrželo celý zápas. Plány na nominaci nám to ale nezkomplikovalo, nějakou představu už máme. Na dalším srazu v neděli budou všichni hráči a po úterním zápase proti Kanadě se rozhodneme. Počítáme s tím, že v týmu zůstane 27 hráčů.“

Česko - Švédsko 7:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 1. Červenka (Jeřábek, Jordán), 13. Pastrňák (Červenka, Plekanec), 35. Kašpar (Kundrátek, Polášek), 51. Šimek (Birner, Jan Kovář), 51. Jarůšek (M. Doudera), 53. Birner (Šimek, Řepík), 57. Kousal (M. Doudera) - 30. Backlund (Cehlin). Rozhodčí: Anisimov, Ravodin (oba Rus.) - Lhotský, Jiří Svoboda (oba ČR). Vyloučení: 8:8, navíc Sandberg (Švéd.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Třetiny: 2:0, 1:1, 4:0. Diváci: 4400 (vyprodáno).

Česko: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný, M. Doudera, Polášek - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Filippi, Kubalík - Jarůšek, Kousal, T. Zohorna, od 55. navíc Zaťovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Fasth - Larsson, Gustafsson, Burström, Fransson, Hultström, Forsling, Martinsson, Johansson - Cehlin, Backlund, Omark - Norman, Wennberg, Westerholm - Tedenby, Rosén, Sörensen - Sandberg, Wallmark, Lundberg - Gynge. Trenér: Pär Marts.