Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprášené derby rozhodlo dva a půl Piráta. A objev Strmeň

Chomutovský David Kaše (vpravo) přihlíží gólu svého týmu do branky ústeckého Michaela Petráska. | foto: Petr Bílek, MF DNES

29 2014
Hokejisté favorizovaného Chomutova vyhráli na ledě Ústí 3:1. Bylo derby žhavé jako dřív? Obnovenou premiéru někdejšího souboje prvoligových titánů po dvou a půl letech rozhodlo dva a půl chlapa. Hokejisté Chomutova se totiž přes minutu bránili ve třech proti pěti a navíc jeden ze statečných přišel o hokejku; proto ta půlka. Piráti oslabení přestáli a ve své následné přesilovce dali vítězný gól. A nakonec u rivala v Ústí zvítězili 3:1.

„Měli jsme tu dvojnásobnou přesilovku sehrát ve větším klidu. Střely od nás byly, ale uspěchané,“ vyčítal ústecký kapitán Jan Kloz. Chomutovský trenér Břetislav Kopřiva tvrdil: „Tam se utkání lámalo. Odehráli jsme dobrý zápas, zatím vůbec nejlepší venku! A zasloužili jsme si ho vyhrát.“

Ale to si mysleli i domácí, jejich kouč Milan Skrbek viděl svůj tým jako lepší. „Ústí prokázalo svoji kvalitu. V určitých momentech nám zatápělo,“ uznal Kopřiva. „Ale naši kluci udělali pro výhru hodně práce.“ Na fofrgól ústeckého Kolafy po vybojovaném buly ve 44. vteřině záhy odpověděl vyrovnáním hostující Šagát.

Když ve 2. periodě Slovan promarnil dvojnásobnou výhodu, bombarďák Koma mu ukázal, jak na to: v přesile vyslal od modré čáry nechytatelnou jedovku. „Růžička mi parádně nahrál. To byla žába, která volala, že chce do brány!“ děkoval obránce Jaroslav Koma. Pečetil ve 3. třetině Hřebejk.

„Měli jsme větší tlak než Piráti, nemusíme se vůbec stydět. Jen hrát takhle dál. Jiného soupeře bychom s tímhle výkonem porazili!“ nesvěsil hlavu ústecký Kloz.

Když se v 1. lize nesmiřitelní potkali naposledy v dubnu 2012, bylo to v rozhodujícím finále. A po něm křepčil Chomutov. V sobotu znovu. Zatímco dřív byly kluby na stejné úrovni, nyní jsou rozpočtové nůžky rozevřené. Budget Slovanu, který zachránil hokej v Ústí po krachujících Lvech, je 15 milionů korun, násobně míň než chomutovský.

Fotogalerie

Piráti, kteří se zřítili z extraligy, se už dostávají do provozní teploty. „Po tvrdé přípravě ještě chybí lehkost. Ale já upozorňoval, že to nebude tak jednoduché, jak si každý představuje. Že projedeme 1. ligou jako nůž máslem,“ zopakoval kouč Kopřiva.

„Měli jsme obavy, že je tým v útlumu, ale v Ústí hrál dobře, snad se do toho dostáváme.“ Kloz sílu z Pirátů cítil: „V nahrávkách a založení útoků bylo vidět, že to je Chomutov. A ještě se zlepší, až se sehrají.“

Piráti navíc oslavují nového hrdinu, brankáře Strmeně, záskok za jedničku Kopřivu (po zranění už je fit). Dva zápasy, jen dva góly a vedení ve statistikách s úspěšností zásahů 96,97 %! „Máme jistotu v zádech,“ děkuje Koma.

Strmeně oslavoval i chomutovský kotel v ústecké aréně. „Kluci z fanklubu nám vytvořili parádní prostředí,“ uklonil se Koma. Ale vyprodané jako dřív derby nebylo. Ústí stále bojuje o důvěru diváků. Hokejem plným nasazení, jaký předvádí, se mu to může podařit. Na Chomutov přišlo 1 279 lidí, a to šla v televizi konkurence v podobě fotbalového derby pražských „S“.

„Fanoušci nám zatleskali i po porážce. Chci jim poděkovat, byli slyšet,“ vzkázal i Kloz ústeckému publiku. „Zažil jsem pětitisícové derby, to nejde srovnávat, ale i teď byla atmosféra super.“ Jen na ledě se ještě tolik nejiskřilo jako dřív. „Kádry se dost vyměnily a chomutovští cizinci to asi neberou tak prestižně.“ Kdoví, třeba i je další derby svým nábojem ještě víc pohltí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze