Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý šéf KHL: Příchod Dacjuka dokazuje, že se liga stále vyvíjí

Ruský kapitán Pavel Dacjuk po vyhraném duelu o bronz proti USA | foto: AP

20 2016
Byť mu bude v červenci už 38 let, pořád patřil v NHL mezi nejlepší hokejisty. A proto se z Ruska, kam se útočník Pavel Dacjuk rozhodl vrátit, ozývají slova hrdosti. "Je to stejná událost, jako když přišel Radulov, Kovalčuk nebo Jágr," prohlásil Alexander Medveděv.

Bývalý šéf KHL a momentálně první muž Petrohradu, kam Dacjuk s největší pravděpodobností zamíří, se toho pocitu nemůže nabažit. Úlovek velké hvězdy bere za velice prestižní počin.

„Dokazuje totiž, že i přes ekonomické nebo sportovní problémy, o kterých se poslední dobou v souvislosti s KHL hovořilo, se naše liga stále vyvíjí,“ řekl Medveděv hrdě.

Dacjuk o návratu domů uvažoval celou uplynulou sezonu a do poslední chvíle si nebyl jist, zda dělá správně. Velký vliv na jeho rozhodování měla rodina, kterou to táhlo domů, on sám si možná doma chtěl ještě před koncem kariéry také naposledy zahrát. A svou roli pochopitelně hrály také peníze, ač Rus v NHL finančně nestrádal.

„Nebylo to snadné, dlouho jsem bojoval se svou myslí,“ říkal Dacjuk v Detroitu, kde strávil celou svou zámořskou misi. „Nechtěl jsem udělat verdikt v emocích, snažil jsem se uvažovat racionálně, ale nakonec přece jenom zvítězilo srdce.“

Ruský forvard dobře ví, že doma bude velebený, o svém výsadním postavení se ostatně mohl přesvědčit na nedávném světovém šampionátu v Moskvě nebo třeba při výluce NHL, během níž v sezoně 2012/13 válel za CSKA Moskva.

A i když měl v Detroitu ještě platný kontrakt, přesvědčil ho nejen obrovský zájem všech vlivných funkcionářů z Ruska, pro něž je jeho návrat domů politickou záležitostí, ale také interes trenéra Olega Znaroka.

Pod ním dělal kapitána na olympiádě v Soči i teď na domácím mistrovství. A lídrem pod ním pochopitelně bude i v Petrohradu, klubu, který má v KHL největší možnosti.

Mezi fanoušky se už živě spekuluje o snovém útoku, v němž by měl spojit své umění s Iljou Kovalčukem. Ale kdo ví, jestli tahle varianta vyjde, jelikož Kovalčukova hvězda padá, jeho vztahy se Znarokem jsou chladné a čile se spekuluje o jeho odchodu do Číny, kam by KHL ráda expandovala.

Mnohem jistější je, že se evropští fanoušci mohou na Dacjuka těšit na následujících mistrovstvích světa. Kolik jich nakonec ještě bude, to se uvidí.

„Chtěl hrát stejně dlouho jako Gordie Howe,“ pronesl Rus při loučení v Detroitu, který truchlil po nedávném úmrtí své ikony. „Jenže to někdy není možné, protože hrát na téhle úrovni v tak vysokém věku je strašně těžké a pro tělo možná i nesplnitelné.“

Najdete na iDNES.czmobilní verze