Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavný střelec Heatley je vděčný za „mrzkou“ mzdu: Ještě všem ukážu

NENÁPADNÝ ZLODĚJÍČEK PUKU. Dany Heatley (vpravo) z Minnestoty se snaží odehrát puk, obtěžuje ho Shea Weber z Nashvillu. | foto: AP

15 2014
Před čtyřmi lety byl členem zlaté kanadské party, která vyhrála olympiádu ve Vancouveru, dnes je to hráč na odpis. Tedy skoro nebýt Anaheimu, který mu dal zřejmě poslední šanci v NHL. Někdejší slavný hokejový šutér Dany Heatley s vděkem přijal jeho nabídku roční smlouvy na milion dolarů.

Je to velký skok, Heatley byl zvyklý na jiné peníze. V Minnesotě, kde strávil poslední tři sezony, pobíral v průměru 7,5 milionu ročně. Bylo to však jen díky dlouhé (šestileté) smlouvě na 45 milionů dolarů.

V době, kdy vznikla, si ji rodák z německého Freiburgu zasloužil. Byl na vrcholu a dvě sezony po sobě nasbíral přes 100 kanadských bodů (v obou případech rovněž nasázel úctyhodných 50 gólů).

Jenže poslední dobou to jde s Heatleym z kopce a je jen stínem své někdejší hvězdy.

Za vše mluví statistika: 76 zápasů, 28 bodů. Nebylo divu, že ho trenér Mike Yeo nasazoval jen do třetí či čtvrté formace. A že ho během play-off proti Coloradu dokonce ve dvou zápasech posadil na tribunu, což se mu stalo poprvé v kariéře.

"Cítil jsem, že jsem se v Minnesotě dostal do těžké pozice. V týmu bylo hodně dobrých hráčů a já se ocitl odstrčený stranou, aby mladí dostali prostor," vyprávěl Heatley po podpisu nového kontraktu v Anaheimu, kde dostane poslední šanci ukázat, že pořád má na NHL.

Fotogalerie

"Chci všem ukázat, že mám pořád co nabídnout. Chci dokázat, že se hodně lidí mýlí, když mě odepisujou."

Heatley není starý, je teprve v Kristových letech, přesto musí poslouchat kritiku, že je pomalý a nestíhá. On sám s tím absolutně nesouhlasí. "Podobné názory odmítám. Tvrdím, že pořád můžu hrát na vysoké úrovni a že můžu dávat góly."

Jeho příběh tak trochu připomíná story Martina Havláta. Oba jsou stejně staří, oba byli považovaní za velké hráče, oba však nyní bojují o přežití a oba žene dopředu velká touha předvést, že neřekli poslední slovo.

Havlát dostal šanci v New Jersey, kde doufají, že nastartuje kariéru po boku kamaráda Patrika Eliáše, Anaheim zase po Heatleym sáhl tak trochu kvůli kapitánovi Ryanu Getzlafovi. Právě s ním Heatley zažil povedené časy.

"Vždycky jsme si sedli. Neznám plány trenéra Boudreaua, ale vím, že se chci dostat do nejlepší formy, abych byl připravený hrát vedle Ryana," hlásí Heatley odhodlaně.

V Kalifornii mu věří. Sází na jeho zkušenost a také na střelecký instinkt, díky němuž by zkvalitnil především přesilové hry. "S nimi jsme měli v minulé sezoně problémy a Dany by nám mohl pomoct. Je to hrdý kluk a my věříme, že půjde nahoru," tvrdí klubový manažer Bob Murray.

Sám Heatley si téhle příležitosti váží a pranic mu nevadí, že je v týmu, kvůli kterému před sedmi lety přišel o šanci na Stanley Cup - tehdy v dresu Ottawy prohrál s Anaheimem finálovou sérii 1:4 na zápasy.

Třeba se slavné trofeje dočká až teď.Najdete na iDNES.czmobilní verze