Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová jednička pro repre? Furch: Česko má spoustu dobrých gólmanů

Dominik Furch v brance českého týmu sleduje, jak puk letí nad branku. | foto: ČTK

18 2015
Podruhé nastoupil za reprezentaci a podruhé nezklamal. Hokejový brankář Dominik Furch předvedl v prvním utkání Channel One Cupu proti Finsku solidní výkon a ukázal, že Česko má dostatek kvalitních gólmanů.

Stává se z vás tedy pravidelný reprezentant?
To je těžké říct. Myslím, že tu máme spoustu gólmanů, kteří můžou v reprezentaci být. Teď jsem tu já s Francíkem. Kdo tady bude příště, to se uvidí.

Svědčí o něčem fakt, že jste dostal šanci ve sledovaném zápase doma?
Já bych tohle nechtěl hodnotit. Tentokrát jsem dostal šanci a stejně tak ji mohl dostat Francík. Tohle bych fakt neřešil.

Za první zápas v reprezentaci během Karjala Cupu jste byl chválený. Jaký ze svého výkonu máte dojem tentokrát?
Mrzí mě ten nešťastný první gól, který vlastně nakonec o všem rozhodl. Střelu od modré jsem vyrazil někomu do zad, odkud se puk vrátil mezi moje nohy. Bohužel jsem ho přes výstroj neviděl. Až když tam za mě někdo skákal, tak mi docvaklo, že je pode mnou. Ale bylo už pozdě. Těžko si takový gól můžu vyčítat, ale pořád to není takové, jako kdyby nás soupeř rozebral. To bych si řekl: Dobrý, vykoupali mě. Tohle byl trošku pešek. Na druhou stranu jednou má gólman štěstí, podruhý smůlu. To je hokej.

Prosadil jste se i v Omsku, přitom skeptici o tom pochybovali. Díky čemu jste na Sibiři jedničkou?
Jestli tohle někdo říkal, tak je to jeho názor. Já doufal, že dostanu šanci ukázat se. Protože když máte před sebou lepší tým, tak se vám i líp chytá. Nemluvě o tom, že když jste v tabulce nahoře a nebojuje o záchranu, tak je i jiná pohoda.

Jak byste popsal svou pozici v týmu? Cítíte, že jste trenéra přesvědčil, že tam budete jasná jednička?
Důvěru cítím, ale jistý není nic. Zvlášť v Rusku. Musím odvádět co nejlepší výkony a nedávat trenérovi podnět, aby musel do brány pouštět druhého gólmana.

Jaké to je hrát v Omsku, kde je hokej hodně populární?
Je to příjemné. Je tam hala pro deset tisíc lidí, na hokej jich chodí kolem osmi a diváci jsou super. Můžeme být spokojení.

Navíc máte v týmu spoluhráče, které znáte ze Slavie. To je bonus, co?
Je to samozřejmě lepší, než tam být sám. Zvlášť když je to moje první angažmá v cizině. Neuměl jsem rusky... Šli jsme tam s Michalem Kempným, Vláďa Sobotka tam na nás už čekal, takže jsem věděl, co a jak.

Doufal jste vůbec po minulé sezoně, že dostanete tak dobré angažmá?
Je pravda, že když se nám nedařilo a v tabulce jsme byli dole, tak to pro mě bylo hodně složité. Ale trenér gólmanů Jirka Hájek mi celou dobu říkal, ať jezdím naplno, protože nikdy nevíš, kdo se na tebe kouká. Jsem za to rád, že to takhle dopadlo a že se jeho slova potvrdila. I když se Slavii tolik nedařilo, tak se povedl krásný přestup.Najdete na iDNES.czmobilní verze