Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč silného výběru hokejové dvacítky před MS: Myslíme na semifinále

Trenér hokejové dvacítky Miroslav Přerost | foto: iDNES.cz

16 2014
Takhle silný výběr hokejová dvacítka za poslední roky neposkládala. I proto její kouč Miroslav Přerost při zveřejnění nominace otevřeně prohlásil: „Chceme postoupit přes čtvrtfinále, to by byl úspěch. Dvakrát jsme k němu měli blízko, tak to snad konečně vyjde.“

Přerost povede juniorskou reprezentaci už na pátém šampionátu, ale teprve letos mohl při sestavování týmu vybírat. Aktuálně jsou v týmu čtyři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků. V úterý odpoledne - po modelovém utkání - kouč vyřadil  brankáře Karla Vejmelku. Původně plánoval, že výběr opustí i jeden bek, což se ale nestalo.

„Je to tak vyrovnané, že jsme se rozhodli, že konečné rozhodnutí uděláme až po závěrečných přípravných zápasech,“ řekl Přerost  „V nominaci držíme víc hráčů než kdysi. To proto, že v minulosti nebyl takový přetlak hráčů na jednotlivé pozice,“ říká Přerost.

A také je na soupisce poprvé více hráčů z Evropy, čím to?
Před třemi lety pocházelo asi 16 hráčů z kanadských juniorek. Dneska jich je pět. Je to razantní změna a připisuju ji změně dlouhodobé přípravy juniorských hráčů v rámci klubové i svazové přípravy. A samozřejmě také zlepšené práci v juniorských týmech. Vždyť deset kluků nejenže působí v extralize, ale mají ve svých týmech i výraznou roli.

Cítíte tedy šanci na výraznější úspěch?
Každé mužstvo má potenciál. Teď je otázka, jestli ho budeme umět prodat. Když se podíváme do minulosti, také jsme měli týmy a hráče s velikým potenciálem.

Aktuální složení týmu

Brankáři: Miroslav Svoboda (Třinec), Vítek Vaněček (Liberec),  Daniel Vladař (Kladno).
Obránci: Lukáš Klok, Jan Štencel (oba Vítkovice), Marek Baránek (Litvínov), Tomáš Dvořák (Karlovy Vary), Jan Ščotka (Pardubice), David Němeček (TPS Turku/Fin.), Jan Košťálek (Rimouski/QMJHL), Dominik Mašín (Peterborough/OHL).
Útočníci: David Kaše, Ondřej Kaše, David Kämpf (všichni Chomutov), Michael Špaček, Daniel Voženílek (oba Pardubice), Dominik Kubalík (Plzeň), Marek Růžička (Třinec), Patrik Zdráhal (Vítkovice), Sebastian Gorčík (Karlovy Vary), Jakub Vrána (Linköping/Švéd.), Václav Karabáček (Gatineau/QMJHL), David Pastrňák (Boston/NHL), Pavel Zacha (Sarnia/OHL), Jan Mandát (Val-d'Or/QMJHL).

Čeští hokejisté se představí ve skupině B, která se hraje v Torontu, a postupně se utkají se Švédskem, Švýcarskem, Dánskem a Ruskem. První zápas je čeká v pátek 26. prosince od 23:00 SEČ.
Do čtvrtfinále postoupí čtyři týmy. Ještě před startem turnaje sehrají Češi dvě přípravná utkání: v Greater Napanee změří síly s Finskem (19. prosince) a v Peterbourough se Slovenskem (23. prosince).

Co udělat, aby vše fungovalo?
Musíme pracovat jako tým. A otázka je, jak pro něj budou pracovat takzvané hvězdy. Jestli přinesou oběť pro týmový úspěch. Nebudeme se schovávat za klišé. Máme v týmu hráče, po kterých jsme vždycky toužili. Takové jsme soupeřům vždycky záviděli. Teď záleží jenom na nás, jak s tímhle potenciálem naložíme. Každopádně k tomu budete potřebovat i štěstí, zdraví a podporu fanoušků. Pak můžeme uspět.

Ze hry vypadli Jenyš, Chlapík a Zbořil. Co vás teď čeká?
K mužstvu se už připojil Karabáček a Špaček, který je po nemoci, takže ho prohlídne doktor. Na tréninku vyzkoušíme nové varianty a vyřadíme další dva hráče. Už druhým rokem máme výrazně mladší mužstvo, tak uvidíme, jak si povede. Hokej na mistrovství dvacítek se blíží dospělému hokeji a v některých ohledech i NHL. Nemůžete tým postavit jen podle talentu a potenciálu daného hráče. Mužstvo se skládá z různých charakterů a typů hráče. Musí tam být i kluci, kteří budou hrát vyloženě fyzický hokej.

Máte jasno, kdo bude chytat?
Papírově se zdá nejsilnější Vaněček. Brankáři jsou ale po obrovským tlakem a atmosféra utkání v Kanadě bude nejsilnějším emočním vytížením. Na tohle se těžko můžeme připravit. Pro všechny kluky to bude první kontakt s velkým hokejem a velkou atmosférou a bude to na ně mít velký vliv. Ale v Kanadě nám minule fandili, tak snad u toho zůstanou. Proti Rusům nám palce budou držet určitě.

První pětka zůstane ve složení Vrána, Kaše, Kämpf?
Ano. Jsou to hráči, kteří už s námi absolvovali několik akcí a hráli spolu i na posledním mistrovství. Jsme přesvědčeni, že tohle složení je kompaktní a počítáme s ním.

A kam s Davidem Pastrňákem?
Počítáme s ním do druhého útoku, ale jeho složení řekneme nejprve hráčům. Ti si musí vyhovovat typově, protože druhý útok hraje klíčové momenty v utkání i přesilovky. Až přípravná utkání před šampionátem nám ukážou, jestli jsme vybrali správnou sestavu.

Jakou roli bude mít Pavel Zacha?
On svou roli zná a přijal ji. Uvidíme, jak ji přijme na hřišti. Zatím nás přesvědčil o tom, že by v týmu tu roli dostat mohl. Jedna věc jsou ale mítinky s hráči a druhá realita. Máme na to dvě utkání, tam se ukáže. Po nich mužstvo jeden útočník opustí.

Kdo bude kapitán?
Řešíme to až na místě a nikdy jsme problémy s roli kapitána v mužstvu problémy neměli.Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze