Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s dlouhodobě neúspěšnou dvacítkou? Svaz ji chce oživit v první lize

Junioři se budou připravovat celý rok společně. Přinese to konečně úspěch na mistrovství světa? | foto: AP

22 2017
Hokejový svaz se rozhodl změnit smutnou realitu dlouhodobě neúspěšného výběru do dvaceti let. Jeho šéf Tomáš Král představil speciální rozvojový program, na jehož základě se budou vybraní hráči širší nominace na MS celoročně připravovat v první lize.

Čekání na úspěch hokejové dvacítky rovná se čekání na zázrak. Čeští junioři na mistrovství světa dlouhodobě strádají, poslední medaili přivezli v roce 2005 a předtím ještě v rámci federativního výběru v roce 1993.

„Už několik let máme z pohledu mládežnického hokeje největší problém s přechodovou fází mezi juniorským a seniorským hokejem. V posledních letech se zlepšily výsledky výběrů od 16 do 18 let, ale pak mají hráči velký problém uchytit se v dospělém hokeji,“ říká Král.

Proto by se v ideálním případě mohlo až dvanáct hokejistů širšího kádru juniorské reprezentace v nadcházející sezoně objevit společně v jednom dresu. Ne, dvacítka nebude hrát ligu, jak to zkoušeli Slováci. I když...

Kdo je ve hře

Definitivní seznam juniorů, kteří budou nastupovat za Litoměřice, bude znám až v srpnu. Ovšem už nyní existuje seznam vytipovaných.

Adam Brízgala (1998) Sparta
Milan Klouček (1998) Pardubice

Lukáš Doudera (1998) Litvínov
Radim Šalda (1999) Hradec
Radek Jeřábek (1998) Sparta

Jan Bečvář (1998) Litvínov
Jaroslav Dvořák (1999) Hradec
Martin Havelka (1998) Litvínov
Filip Helt (1998) Litvínov
Matěj Chalupa (1998) Plzeň
Matyáš Kantner (1998) Plzeň
Petr Kodýtek (1998) Plzeň
Vojtěch Komárek (1998) Sparta
Radovan Pavlík (1999) Hradec
Tomáš Pšenička (1998) Sparta
Filip Zadina (1999) Pardubice

Vedení českého hokeje se totiž dohodlo na spolupráci s prvoligovými Litoměřicemi, v jejichž dresu by měli devatenáctiletí a dvacetiletí mladíci dostat prostor k lepší adaptaci pro seniorský hokej.

„Jedná se o dobrovolný projekt. Kluby i hráči dostanou nabídku, aby hráli v Litoměřicích. Je to kousek od Prahy a v klubu budou mít vytvořeny optimální podmínky. Mají zajištěné ubytování i stravování přímo na stadionu, dostatečně kvalitní je i další zázemí,“ podotkl Král, jenž projekt pracovně nazval Dukla. V minulosti totiž řada juniorů dostala příležitost v seniorském hokeji v armádních klubech.

Jednotlivá jména z ročníku 1998 a 1999 vybral realizační tým reprezentace do dvaceti let a svaz mile překvapila pozitivní reakce klubů. Není divu, jelikož papírově zůstanou všichni oslovení talenti jejich hráči a svaz společně s Litoměřicemi bude hradit náklady spojené s jejich pobytem v prvoligového mužstva.

Extraligovým klubům se tak budou jejich naděje, které ještě nedorostly pro seniorský hokej, rozvíjet prakticky zadarmo v Litoměřicích, odkud si je navíc budou moci kdykoli stáhnout.

Juniory povede Miloš Řiha mladší, hlavní trenér Litoměřic a zároveň asistent u devatenáctky, což usnadňuje koordinaci s realizačním týmem reprezentační dvacítky. Ten bude tréninky i zápasy severočeského celku pravidelně navštěvovat a konzultovat s Říhou přípravu, tréninky individuálních dovedností i zápasové vytížení.

Svaz se už v minulosti snažil situaci vyřešit zavedením kvót pro nasazování juniorů a od nadcházející sezony na tři roky uzavřel první ligu. „Odpadne tak hrozba sestupu a tedy důvod, proč by mladí neměli dostat prostor. Navíc junioři přestanou putovat mezi několika týmy a přestanou jezdit s áčkem po republice, aby si zahráli jenom pár minut,“ tvrdí Král.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Témata: Tomáš Král
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze