Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fanoušci se bouří kvůli vulgaritám, kluby mezitím dostávají další pokuty

Fanoušci Pardubic protestují v desátém kole Tipsport extraligy proti nařízení hokejového svazu. | foto: ČTK

11 2017
Na extraligových stadionech se přestává fandit. Na protest proti novému disciplinárnímu řádu, konkrétně pak části regulující chování diváků, jednotlivé fankluby opakovaně na několik minut zmlkly. Jejich revoltu provázejí také transparenty, často s mottem: „S hokejovým svazem padlo ticho na zem.“ Ten z nastoleného trendu neubírá, naopak čerstvě potrestal Plzeň.

Český svaz ledního hokeje sáhl před startem sezony ke kroku, po němž již několik let volaly některé extraligové kluby a vedly se o něm nesčetné diskuze na různých polích.

Vymezil se proti urážlivému, provokujícímu, hanlivému a zesměšňujícímu chování fanoušků.

Dal disciplinární komisi moc, aby trestala účastníky nejvyšší domácí soutěže za vulgarity namířené proti hráčům i sudím, ať už skandované či napsané na transparentech.

A disciplinární komise tohoto práva využívá, ve středu pokutovala plzeňskou Škodu. Kvůli nadávkám směřujícím na rozhodčí během nedělního utkání s brněnskou Kometou.

„Vzhledem k tomu, že šlo již o třetí provinění v probíhající sezoně, pokuta je ve výši 10 tisíc korun,“ píše se v tiskové zprávě.

Ani v Brně nesouhlasí s nařízením hokejového svazu. Momentka z desátého kola.

Plzeň není prvním celkem, který na nový disciplinární řád doplatil. Chování fanoušků „vyneslo“ finanční postih na konci září také Brnu, zkraje října se kála Olomouc.

Josef Řezníček, ředitel extraligy, řekl k diskutovanému televizi pro Českou televizi: „Nechceme trestat diváky za to, že chodí na stadion. Ať fandí, ale ve vší slušnosti.“ 

Fankluby ovšem vnímají nový řád jako příliš přísný, brojí proti němu nejen „stávkou“ a transparenty, ale také otevřeným dopisem vedení hokejovému svazu.

Vyčítají v něm ČSLH mimo jiné vágnost formulací pravidel a vysvětlují, že přílišné represe mohou vést k tomu, že stadiony se časem vyprázdní (kompletní znění v boxu).

Opakované incidenty naznačují, že se fankluby podřídit novým pořádkům nehodlají. A tak je Plzeň už potřetí trestána a další pokuty se dají napříč extraligovým pelotonem očekávat.

Rozpočty jednotlivých celků se tak stávají jedním z poražených neutěšené situace. 

Otevřený dopis fanklubů extraligových účastníků

Vážení,
jsme znepokojeni novým Disciplinárním řádem ELH , resp. tou částí, která nově postihuje i nepřístojné chování diváků.

Citace: 

„Je zakázáno chování:

  • hanlivé
  • pohoršující
  • urážlivé
  • provokující
  • zesměšňující či ponižující, včetně posunků a gest, pokřiků a podobně vůči jakémukoli aktérovi utkání!“

Napříč fanoušky extraligových i ligových mužstev je s touto novinkou v Disciplinárním řádu veliká nespokojenost, kterou touto formou vyjadřujeme. Domníváme se, že ČSLH nemá k takovéto represi vůči divákům vůbec žádný důvod. Naopak. Atmosféra na zimních stadionech je v posledních letech stabilizovaná, v drtivé většině se nevyskytují excesy, které by vybočovaly z běžného chování sportovního fanouška. I spektrum v publiku je oproti minulým létům mnohem pestřejší. Na hokej se více naučili chodit i rodiče s dětmi, což svědčí o tom, že je na stadionech více „bezpečno“.

Upozorňujeme na to, že nejsme aktivním článkem ČSLH, ale naopak konzumenti jeho produktu, za který řádně platíme. Velká většina diváků se na stadionech chová v mezích slušného chování. Snahou svazu by mělo být nabídnout takové zboží, které bude pro jeho diváky atraktivní a ne nám vyhrožovat a šněrovat nás do vágních a nic neříkajících pravidel. Neexistuje žádná směrnice, co je, a co není proti řádu. Jak se bude určovat, že už něco podle rozhodnutí komise přesáhlo mez? Čím se máme řídit?

Na stadiony chodíme především za emocemi. Mezi sebou soupeří dvě strany a v každém zápase je vítěz a poražený. A stejné je to v hledišti. Jakmile domácí fanoušci poženou svým skandováním své hráče za vítězstvím, je nemožné, aby to u soupeře nevyvolávalo provokující pocity. Pokud rozhodčí udělá chybu a poškodí jednoho ze soupeřů, je nemožné, aby nezareagoval nikdo z několika tisíc lidí na stadionu jen třeba pískáním, a to už může být někým vnímáno jako hanlivé a pohoršující chování vůči aktérovi utkání. A tak se nejspíš stane, že od poloviny sezony bude ČSLH hrát své zápasy jen sám pro sebe, protože prostě napomenutí, pokuty a další represe budou vyčerpané. Kotle stadiónů zůstanou prázdné nebo je raději vyklidíme my samotní. Je to ta cesta, kterou se chceme společně vydat?

Svaz navíc tímto opatřením vědomě vytváří tlak na pořadatele (klub), aby zasáhl, a nutí ho v podstatě k vytváření konfliktu mezi pořadatelem a fanouškem. Což je za pokřiky, chorea ad. naprosto nepřijatelné. Pořadatelská služba není proškolena na antikonfliktní situace a mnohdy bývá sama příčinou vzniku nežádoucích situací. Na rozdíl od PČR a Městské policie nejsou její pracovníci nikde evidováni, neprocházejí regulovaným školením a není známa jejich minulost (nepředkládají trestní rejstřík, např. předchozí pravomocné odsouzení za násilnou trestnou činnost). V případě jejich zásahu v popisovaných situacích lze spíše očekávat vznik konfliktu.

Byli bychom velmi rádi, kdyby k tomuto ČSLH vyvolal věcnou diskusi, pokusil se přehodnotit tuto část DŘ, které je pro nás těžko akceptovatelná. 

Jen pro dokreslení absurdnosti tohoto článku v DŘ. Současný ředitel extraligy pan Josef Řezníček byl ve své době nejenom vynikajícím hokejistou, ale i tím, který během zápasů vyvolával obrovské množství pozitivních i negativních reakcí a nepatřil mezi uhlazené slušňáky, kteří mají své chování vždy pod kontrolou.

Sepsali zástupci fanoušků klubů extraligy ledního hokeje Piráti Chomutov, HC Oceláři Třinec, HC Škoda Plzeň, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Kometa Brno, BK Mladá Boleslav, HC Sparta Praha, Bílí Tygři Liberec, Mountfield HK, Aukro Berani Zlín, HC Olomouc, HC Dukla Jihlava, HC VERVA Litvínov a HC Dynamo Pardubice. (řazeno podle extraligové tabulky k 25.9.2017)

Autor:


Bodování

61

Milan Gulaš

Plzeň

56

Tomáš Mertl

Plzeň

53

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

29

Tomáš Mertl

Plzeň

28

Martin Růžička 27

Třinec

23

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 49 27 6 9 7 164:113 102
2. Hr. Králové 49 25 7 7 10 139:92 96
3. Třinec 49 24 6 6 13 137:110 90
4. Vítkovice 49 25 3 5 16 149:113 86
5. Kometa 49 22 6 8 13 138:109 86
6. Zlín 49 17 8 4 20 112:132 71
7. Pardubice 49 18 5 6 20 119:133 70
8. Olomouc 48 15 8 7 18 115:126 68
9. Liberec 48 15 9 3 21 120:133 66
10. Sparta 48 16 5 6 21 127:139 64
11. Chomutov 49 12 9 9 19 123:146 63
12. Ml. Boleslav 49 15 5 7 22 110:127 62
13. Jihlava 48 10 7 7 24 97:131 51
14. Litvínov 49 10 6 6 27 115:161 48

Najdete na iDNES.czmobilní verze