Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hamrlík trenérem: Situace vypadá bezvýchodně, čeká nás záchranná mise

Martin Hamrlík coby nový kouč obránců ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

23 2016
Když dostal nabídku trénovat extraligový tým dospělých, neváhal. Už teď ale Martin Hamrlík upozorňuje, že svoje čerstvé povýšení od mládeže bere jako dočasné. „Neumím si představit, že bych dlouhodobě pracoval pod takovým stresem. Pořád se vidím u dětí,“ říká nový kouč hokejistů Zlína a legenda klubu.

Takže svoji misi berete jako čistě záchranářskou?
Teď to tak cítím. Dodnes jsem byl u staršího dorostu se Zdeňou Sedlákem a byl jsem z toho nadšený. Chodím na tréninky s kluky z páté, sedmé třídy. Tam vidíš, že se zlepšují. To mě naplňuje. Chlapi? Hrál jsem hokej - stres. Ještě když jsi byl dobrý a lidi čekali, co ukážeš. Trenéřina je ještě někde jinde.

Jaké jste měl bezprostřední pocity po jmenování?
Spal jsem jenom hodinu. Dostal jsem zimnici. Bude to těžké. Přišlo mi více zpráv na mobil než na čtyřicetiny nebo na Vánoce. Většina byla povzbuzujících, že nejde o život a že je to velká výzva. Tak to také beru.

Co vám vzkázal ze zámoří váš slavný bratr Roman?
Kvůli němu jsem zmeškal telefonát tátovi. Hodinu jsme to probírali, diskutovali. Říkal, kolik lidí by si přálo stát na extraligové střídačce a nedostalo se k tomu. Nemám si to brát moc vážně. Mám dělat, co umím. Stejně to až zase tolik neovlivníš, protože už nehraješ. A hlavně zůstat pozitivní pro kluky. Zažil v NHL dvě výměny trenérů. První říkal: Hoši, pohodový hokej vám skončil, teď přijde peklo. Pak přišel druhý a říkal: Hoši, nic se neděje, dostaneme se z toho, buďte v klidu. A když je hodnotil s odstupem času, tak lepší byl ten pozitivní.

Vy budete ten pozitivní kouč, že?
Klukům jsem říkal, že nejsem od toho, abych jim nadával. Stejně to neumím.

Nad čím jste celou noc přemýšlel?
Nad vším. Jestli mi teplota vyletí na 38, nebo 43... Nejde o to, že nedáváme góly, ale my nemáme ani šance. Musíme změnit hru, aby si kluci mohli po zápase říct: Jasné, prohráli jsme, ale byli jsme lepší. Tohle si momentálně nemůžeme dovolit říct.

Věděl jste, že jste ve hře na post trenéra?
Poslední dva dny náznaky byly. Napřed, že bych šel na střídačku v zápase s Libercem jako pomocník. To jsem odmítl. Říkal jsem jim, že to není řešení. Až večer po utkání se rozhodlo, že budeme s Robertem Svobodou noví trenéři.

Jak si rozdělíte role?
Potkáváme se na zimáku od té doby, kdy jsem se před třemi a půl roky začal věnovat v klubu obráncům. Ale na zápase jsem s ním ještě nebyl. Nikdo není hlavní, kompetence máme půl na půl, ještě si nad tím musíme sednout.

Jak jste na tom s licencí?
Mám béčko, nezaplacené.

Narážíte na pokutu, kterou jste dostal jako hráč za údajné simulování z finálové série s Plzní v roce 2013?
V klubu jsem řekl, že si ji uhradím sám. Pořád si ale stojím za tím, že to bylo neoprávněné.

Jak vidíte hru z tribuny?
Nevím, jak se do toho kluci dostali, ale největší problém je teď v psychice. Možná je ovlivnil ztracený konec vyhraného zápasu s Pardubicemi. Říkají, že ne. Ale do hlavy nikomu nevidíš. Počítali se třemi body, měli jeden. Víc říkat nebudu, nechci nikoho shazovat.

Je situace kritická?
Když vidíš ty zápasy, výsledky, tak to vypadá bez východiska. Teď jde o to, co udělá s týmem, když dá první gól, nebo když vyjde přesilovka. Máme to pořád ve svých rukách. Nemusíme dotahovat žádnou velkou ztrátu na desítku. Vyhrajeme a jsme desátí. Ale to je jenom jeden zápas, potřebujeme nějakou šňůru.

Chystáte trejdy?
Máme dostat na papíře, kteří hráči jsou na střídavý start. Pobavíme se o tom.

Máte blízko k obráncům. Co vám u nich nejvíce vadí?
Teď se hraje stylem nahraj a pokračuj. U nás mi to přijde takhle: nahrát, postavit se na dvě nohy, vyvalit břicho a dívat se. S tímhle nikoho nepřehrajeme. Když nebude od obránců větší podpora a vedle sebe více hráčů, tak je to pro útočníky těžké. Musíme hrát více u sebe, posíláme si puky na dálku, ztratíme ho a soupeř jde do přečíslení. Tohle nefungovalo a jde o to, jestli kvůli tomu, že mají hlavu tak rozsekanou, nebo z jiného důvodu.

Váš bývalý spoluhráč z obrany Blaťák vynechal poslední dva duely. Kdy ho čekáte zpátky na ledě?
Byl tady, trénoval jenom na suchu. Dva dny nic nejedl, měl střevní chřipku. Říkal jsem mu, ať se dá co nejrychleji dokupy, že ho potřebujeme.

Jak vnímáte jeho výkony? Nejsou pod jeho úroveň?
S Mirou jsme mluvili a pro mě i Roberta je základním stavebním kamenem obrany. Jasně, má minusové body. Že nehraje do těla? Nikdy nehrál. Říkal jsem mu, že musí využívat svoje přednosti a to je bruslení. Kotouče může odebírat krásně svým bruslením. Ať je vyváží a nezastavuje za bránou. Je schopný být první vepředu, první vzadu, střílet v přesilovkách.

Zatím to ale nedělá...
Musíme ho do toho tlačit. Otázkou je, jestli ho limituje nějaké zranění, nebo ztratil motivaci. Zatím jsme to nezjišťovali.

Jak hodnotíte éru odvolaného trenéra Rostislava Vlacha?
Rosťa tady něco dokázal. Mně dal šanci, hlavně v letní přípravě jsem se do ní aktivně zapojil. O hokeji jsme se pravidelně bavili. Když mě něco napadlo, nadhodil jsem myšlenku.

Pomůže vám Petr Leška s útočníky?
Nemůžu to komentovat... (úsměv) Takže ne. Nikomu se do toho nechtělo.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze