Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANKETA: Co si hokejoví šéfové myslí o přeplácení? A jak problém řešit?

Sparta patří k ekonomicky nejsilnějším týmům v extralize a její kanonýr Petr Ton k nejlépe placeným hráčům | foto: Profimedia.cz

29 2014
Hokejovou extraligu trápí nadnesené platy hráčů, které škrtí rozpočty jednotlivých klubů. Redakce iDNES.cz zjišťovala názory všech manažerů na přeplácení a možné řešení tohoto problému. S výjimkou zástupců Komety Brno a Vítkovic odpověděli všichni.

Týmy jsou seřazené podle konečné tabulky letošního ročníku extraligy (bez Komety a Vítkovic).

Zlín, logo

ZLÍN
Patrik Kamas, jednatel klubu
"Situaci v jiných klubech neznám, ale Zlín dává hráčům takové kontrakty, aby dostál svým závazkům. Zavedení platových stropů by byla cesta, ale musí to být komplexní věc. Aby se například nedal strop obejít."

logo Sparta

SPARTA
Petr Bříza, předseda představenstva
"Se zavedením platových stropů nemáme problém, jsme pro. Téma bylo už mnohokrát v minulosti navrhované a diskutované, ale nakonec bylo vždy odložené či absolutně nedotažené. Naposledy se tak stalo před zhruba dvěma roky, kdy Sparta předkládala Akční plán s návrhy opatření pro TELH. Na všech bodech by se museli dohodnout přímo majitelé klubů s pravidly na velké a vymahatelné sankce za porušení. V NHL toto řeší kolektivní smlouva."

logo Třinec

TŘINEC
Jan Czudek, víceprezident klubu

"Důvodů, proč mohou mít některé kluby finanční problémy. je zajisté více. Především je to tím, že si neumí spočítat rozdíl mezi příjmy a výdaji. Platové stropy by mohly být jedním z řešení, jenže extralize vládnou de facto agenti, takže je nereálné. V první řadě se musíme vrátit k modelu, že rozhodovat bude ten, kdo peníze do systému dává, a ne nikdo jiný.

logo HC Škoda Plzeň

PLZEŇ
Martin Straka, generální manažer

"Souhlasím, že podmínky v extralize jsou nadnesené, ale pokud budu hovořit za plzeňský klub, nemáme zde žádného hráče přeplaceného. Platové stropy jsou složitá otázka, která už byla opakovaně v minulosti několikrát navrhována k řešení. Plzeň by s jejich zavedením neměla problém, záleží ovšem na jaké výši."

logo HK Mountfield Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ
Aleš Kmoníček, generální manažer

"Přeplácení hráčů je věc každého klubu. U nás hospodaříme podle podrobného finančního plánu, který připravuji, schvaluje ho představenstvo a kontroluje dozorčí rada. Jinými slovy podepisuji jen ty hráče, na které mám. Stejně tak je to i s ostatními náklady. Důvodů, proč mají některé kluby finanční problémy může být několik – neexistence podrobného finančního plánování včetně rozpočtu, problémy s odlivem partnerů během sezony (to se bohužel může stát jakémukoliv klubu), nenaplnění rozpočtu z jiného důvodu, neúměrné výdaje atd. Nemyslím, že by bylo řešením zavedení platových stropů. Problém přeplácení by se tím zcela nevyřešil. Záleželo by na nastavení systému."

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, logo

PARDUBICE
Ondřej Šebek, generální manažer

"V extralize se vždycky najdou dva nebo tři kluby, které zrovna zažívají konjunkturu a mohou hráčům nabídnout víc peněz. Proto se platy nedaří držet nízko. Většina ostatních klubů by platové stropy uvítala. V Americe, kde fungují, je ale jiná tradice a jiná kontrola, platy jsou tam veřejné, kdežto u nás se nezveřejňují. Je otázka, zda by se to za dané situace dalo nějak rozumně nastavit."

logo Liberec

LIBEREC
Ctibor Jech, generální manažer
"K přeplácení hráčů opravdu dochází a je to už dlouhodobější problém. Každý tým potřebuje 2 až 3 hráče výborných kvalit, hráče "hvězdy" – ty potřebuje zaplatit. Jsou tahouny týmu a přitahují diváky. Přeplácení jsou spíše hráči průměrní či lehce nadprůměrní. Je to způsobeno několika faktory. V první řadě je hráčský trh velmi úzký a nevzniká tu přirozený konkurenční boj. Do výrazné kvality výkonnosti dorůstá stále méně a méně hráčů, a tak si někteří přijdou na lepší smlouvy, než by odpovídalo jejich skutečným výkonům. Dále při současné vyrovnanosti extraligy je téměř každý tým ohrožen baráží. Manažeři proto volí jistotu. Před talentovanými ale méně zkušenými mladíky dostávají přednost hráči střední generace, kteří už mají něco odehráno. Řešením je nesestup, výchova mladých levných hráčů na požadovanou kvalitu, nepřistupování na návrhy nadhodnocených smluv a také zkvalitnění výchovy hráčů v mládežnických týmech a následné zvýšení konkurence v seniorské kategorii.  

logo Slavia

SLAVIA
Richard Benýšek, předseda představenstva

"Přeplácení je jedním z důvodů finančních problémů klubů. Ne hlavní, ale podstatný určitě. Zavedení platových stropů říkám jednoznačně ano."

HC Verva Litvínov, logo

LITVÍNOV
Robert Kysela, generální manažer

"Je to o osobní odpovědnosti manažerů a vedení klubu. Vysoké smlouvy schvaluje představenstvo. Někdy se bohužel stane, že klub přeplácí, protože chce udržet své klíčové hráče. Příčina je v tom, že se nepodaří naplnit reklamní plnění, jak je v plánu. Spousta klubů se snaží hráčům snižovat smlouvy, protože nemají dostatek peněz. Těžko se shání sponzoři, protože je těžká doba a firmy mají problémy sami se sebou, natož aby dávaly peníze vedle. Rozpočty klubů nejsou vyšší než v minulosti, v mnoha případech jsou dokonce nižší. Trend je jednoznačný a vede k úsporám. Na platové stropy nemám vyhraněný názor. Každá umělá regulace není dobrá, na druhou stranu se v NHL osvědčila. My ale samozřejmě nejsme NHL a každý klub by měl rozhodovat, kolik do toho dá peněz. Pro platové stropy by hovořilo, že by nedocházelo ke krachům klubům."

logo Karlovy Vary

KARLOVY VARY
Miroslav Vaněk, generální manažer

"Kluby jsou pod obrovským tlakem dosažených výsledků, a proto jim často nezbývá, než kvalitní hráče, kterých je na trhu nedostatek, přeplácet. České kluby navíc čelí velké konkurenci ze strany jiných evropských týmů, především pak z KHL. Platy hráčů v extralize neodpovídají ekonomické realitě v České republice, a proto se kluby dostávají do finančních problémů. Na druhou stranu ale chci zdůraznit, že spousta extraligových hráčů je placena podprůměrně právě proto, aby zbyly peníze na vysoké požadavky "tahounů týmů"."

logo Piráti Chomutov

CHOMUTOV
Jaroslav Veverka, generální manažer

"Myslíme si, že nastala doba, kdy by se měla otevřít vážná debata na toto téma. Výplaty by měly být zásadním způsobem vázány na aktuální výkony hráčů, aby se neplatilo za jejich historii. Platové stropy by byly řešení, jsem jednoznačně pro."

logo Rytíři Kladno

KLADNO
Václav Bartoš, výkonný ředitel

"Budu mluvit jen za nás. Kladno dává smlouvy jen takové, které si může dovolit. Platové stropy nejsou všelékem, platy ať si určují managementy jednotlivých klubů. Kladno by bylo spíše pro prokázání bezdlužnosti po sezoně nejen vůči hokejovým subjektům, aby kluby dokladovaly, že nemají dluhy počínaje mládeží, přes energie až například po dodavatele."Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze