Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf rozhodčích Halas uznal chyby. Ale slova o korupci mě urážejí, řekl

ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

19 2014
Extraligoví rozhodčí jsou terčem tvrdé kritiky. Padlo dokonce i nepřímé obvinění z korupce. Jejich šéf Pavel Halas sice s komisí rozhodčích učinil rázné kroky, když snížil počet sudích v nejvyšší soutěži o 10 mužů, jinak však své podřízené hájí.

Reprezentačnímu kouči Vladimíru Růžičkovi hokejová veřejnost za omlazení týmu spíš tleskala, extraligoví rozhodčí obdobnou generační výměnu zatím nezvládají. Dva nejlepší odešli: Antonín Jeřábek nyní píská KHL a Milan Minář ukončil kariéru. Místo nich přišli nezkušení sudí, kteří dělají chyby.

Kritika rozhodčích vyvrcholila o víkendu, kdy se litvínovský manažer Robert Kysela zlobil na sudího Romana Poláka a zároveň se zmínil o možné korupci či sázení na výsledek. Stěžovali si i sparťané, jejich šéf Petr Bříza dokonce vnikl o přestávce do kabiny rozhodčích (dostal pokutu 30 tisíc korun), výhrady k rozhodčím měl i karlovarský kapitán Radek Duda...

„Ukazuje se, že rozdíl mezi první ligou a extraligou je veliký. Je to jiný styl pískání. Věděli jsme, že chyby od nových sudích budou. I když je jich hodně, to je pravda,“ připouští Pavel Halas, šéf komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje, v rozhovoru pro MF DNES.

Komise se proto v úterý sešla na mimořádném zasedání a projednala stížnosti klubů. „Bude toho dost. Ještě máme výkonnému výboru svazu připravit materiál k Programu rozvoje rozhodčích, aby měli sudí větší možnost pískat ve čtyřech i mimo extraligu,“ tvrdil Halas před jednáním, kdy rozhovor vznikal.

Po něm už bylo jasné, že se počet arbitrů v extralize sníží o 10 hlav: čtyři hlavní a šest čárových rozhodčích (více čtěte ZDE).

Jsou opravdu chyby sudích způsobeny pouze jejich nezkušeností? Cílené ovlivnění zápasů tedy můžete vyloučit?
Výroky o korupci ani nechci komentovat, protože je to pro mě velká urážka.

Výroky o korupci

Na středečním zasedání bude vedení soutěže řešit slova litvínvoského manažera Roberta Kysely. Více čtěte ZDE.

Budete to nějak řešit?
Nechci předjímat, co bude nebo nebude. Ale kdybych byl na místě pana Poláka, tak bych se bránil. Už jenom proto, že hokej není jeho zaměstnání. Má svoji vlastní firmu a výroky pana Kysely ho mohly poškodit v podnikání.

Hradecký kouč Peter Draisaitl nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz navrhl, aby výkony sudích hodnotila nezávislá instituce, když to mají trenéři a hráči po utkání svazovými řády zakázané. Sudí by pak byli pod větším tlakem. Co vy na to?
Myslím, že na to není jednoznačný pohled. Rozhodčí jsou dost ve stresu už teď. Zápasy jsou vyhodnocovány detailně videorozhodčími i delegáty. Řekli jsme, ať nám kluby posílají veškeré situace, které se jim nelíbí. Abychom jim vysvětlili svůj postoj. Vzájemná komunikace musí být, protože extraliga je společný produkt. Určitě se nebráním podnětům od kohokoli z trenérů či funkcionářů. Pojďme o tom společně jednat.

Kde podle vás hledat příčinu současné krize rozhodčích?
Splnilo se to, co jsem říkal před sezonou. Dochází ke generační výměně. Jenže rozhodčí musíme někde vyzkoušet, musí pískat. Museli jsme je nasadit na základní část, protože nemají možnost se „rozehrát“ někde na farmě podobně jako hráči. Tímhle systémem se píská jenom v extralize.

Dělají sudí chyby také proto, že mezinárodní federace IIHF změnila některá pravidla v průběhu sezony?
Není to tak, že by něco nevěděli. V televizi mi Pavel Richter položil otázku, proč rozhodčí některé situace neposuzují citem. Jenže v době, kdy hrával on a já jsem pískal, měla pravidla třicet stránek a bylo v nich, že za jedno provinění se může uložit trest od dvou minut až po disciplinární trest. Teď máte pravidla na sto padesát dvě stě stránek. Všechny tresty jsou přesně popsány, vedle toho máme ještě knížku s výkladem, kde je na jedno pravidlo osm situací a všechny jsou dopodrobna popsány. Karlovým Varům jsem třeba složitě vysvětloval, že jestliže dojde ke zranění hráče v důsledku faulu, tak rozhodčí nemá jinou možnost než uložit vyšší trest. My s tím nic neuděláme.

A co tresty či pokuty chybujícím sudím? Neměly by být vyšší?
Před sezonou jsme říkali, že nechceme, aby dostávali finanční tresty. Pokud nebude rozhodčí podávat dobré výkony v jedné soutěži, tak půjde níž. Profesionálové jsou od toho, aby odváděli maximální výkon. Rozhodčí dostávají videomateriály, mohou se na ty situace připravit. Letos jsme měli dva výkonnostní semináře, na 13. prosince chystáme další.

Nepomohla by výpomoc ze zahraničí?
Tu už máme. Minulý týden tady byl rozhodčí ze Švýcarska, před třemi týdny z Ruska. Výměnný program v rámci IIHF funguje a na listopad je plánována slovenská čtveřice. Ale jsme také omezení financemi.Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze