Pro Kanadu je to celkově 26. zlato a už ji schází jen jediné, aby dohnala Rusko, respektive někdejší Sovětský svaz v čele historických tabulek světových šampionátů.
Tahouny výběru, který nebyl zdaleka tak silný jako loni v Praze, byli Derick Brassard s bilancí 5+6, Mark Stone (4+6), Tyler Hall (6+3), Mark Scheifele (4+5) a Corey Perry (4+5), jenž vstoupil do Triple Gold Clubu. Tedy do vybrané společnosti hokejistů, kteří získali Stanley Cup, olympijské zlato a titul mistra světa.
Konečné pořadí1. Kanada Sestupující v příštím roce nahradí týmy Slovinska a Itálie. |
„Je to něco ohromného. Každý den mi to na turnaji někdo připomínal, takže jsem to pořád někde vzadu v hlavě měl. Ale nikdy nevíte, co se může v zápase přihodit. Jsem rád, že se to povedlo,“ řekl Perry.
Kanada byla od začátku mnohem aktivnější a daleko více se tlačila dopředu. Finové se sice pozorně soustředili na obranu a zdálo se, že jim taktika vychází, protože soupeře poměrně dlouho přes vytrvalý tlak nepouštěli do vyložených šancí.
Vše změnila až 12. minuta a neohrožený průnik hvězdného mladíka Connora McDavida, jenž při nájezdu na jinak bezchybného brankáře Koskinena zvládl zblízka zvednout puk pod horní tyčku.
Byl to klíčový moment finále, byť ještě v první dvacetiminutovce měl velikou šanci na vyrovnání mladík na finské straně Patrik Laine, který dostal nečekanou přihrávku před branku. Udělal mazanou kličku do protipohybu gólmana Talbota, ten se však dokázal vytáhnout a puk zachytil.
Kanadský muž s maskou předvedl další důležitý zákrok v závěru druhé třetiny, kdy doslova na čáře zastavil pokus Koskiranty. V tu chvíli byli Finové nejblíž vyrovnání, protože puk poskakoval v brankovišti a chybělo jen málo.
Leč nestalo se a popravdě by to pro Kanaďany byla krutá rána, jelikož i po většinu druhé části byli lepším týmem: většinu času svírali soupeře pod tlakem, o čemž svědčil poměr střel 13:4, do vyložené gólové šance se však přes precizní obranu soupeře nedostali.
Ovšem vepředu Finové příliš nebezpeční nebyli. A platilo to i ve třetí třetině, kdy zoufale potřebovali skórovat. Jenže Kanada je vynikajícím pohybem, bruslením a forčekingem zadusala do země. Nedala jim vůbec prostor a sama byla mnohem nebezpečnější. Však za 15 minut třetí části vystřelili Finové na soupeřovu branku pouze čtyřikrát a celkově jen patnáctkrát.
To bylo málo, aby mohli pomýšlet alespoń na prodloužení zlatého snu. Nic na tom nezměnila ani závěrečná power-play. Finové prohráli v Rusku jenom jednou, ale v nepravý čas. Necelou vteřinu před koncem potvrdil střelou do prázdné klece vítězství Duchene.
Kanaďané to nevydrželi a naskákali na led, v euforii nestihli zaznamenat, že na časomíře svítilo ještě devět desetin vteřiny. A tak si radost o chvíli později užili ještě jednou.
„Předváděli jsme přesně to, co jsme chtěli. Kontrolovali jsme hru, hráli v hodně v útočném pásmu a nezbavovali se puků. Hráli jsme i dobře do obrany. Moc jsme toho Finům nedovolovali. Závěr byl obrovský zážitek, který nejde slovy popsat,“ vykládal nadšený Perry.
Finsko - Kanada 0:2 |
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži
Branky a nahrávky: 12. McDavid (Duchene), 60. Duchene (Marchand). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.)- Lazarev (Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Třetiny: 0:1, 0:0, 0:1. Diváci: 11.509.
Finsko: Koskinen - Pokka, Lindell, Hietanen, Jaakola, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Rantanen, T. Sallinen, Pihlström. Trenér: Kari Jalonen.
Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Stone, O’Reilly, Scheifele - Duchene, McDavid, Marchand - Perry, Brassard, Hall - Jenner, Reinhart, Gallagher - Domi. Trenér: Bill Peters.
All Star turnaje a nejlepší hráčiNejlepší hráči MS na jednotlivých postech Nejužitečnější hráč turnaje: Patrik Laine. All Star tým: Mikko Koskinen - Nikita Zajcev (Rusko), Michael Matheson - Patrik Laine, Vadim Šipačov (Rusko), Mikael Granlund (Finsko). Kanadské bodování MS v hokeji v Rusku: 1. Šipačov 10 zápasů/18 bodů (6 branek + 12 asistencí), 2. Panarin 10/15 (6+9), 3. Dadonov (všichni Rus.) 10/13 (6+7), 4. Laine 10/12 (7+5), 5. Granlund (oba Fin.) 10/12 (4+8), 6. Brassard (Kan.) 10/11 (5+6), 7. Dacjuk (Rus.) 10/11 (1+10), 8. Duchene (Kan.) 10/10 (5+5), 9. Koivu (Fin.) a Stone (Kan.) oba 10/10 (4+6), ...27. Birner 8/7 (4+3). Střelci: 1. Nyquist (Švéd.) a Laine (Fin.) oba 7 branek, 3. Hall (Kan.), Matthews (USA), Panarin, Dadonov, Šipačov, Mozjakin (všichni Rus.) všichni 6, 9. Plekanec (ČR), Nicklas Jensen (Dán.), Stas (Běl.), Brassard, Duchene (oba Kan.) všichni 5, ...14. Birner, Kašpar (oba ČR) oba 4. |