Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěl víc, a nemá nic. Naivní legenda přišla o všechny úspory z NHL

Sergej Fjodorov (vlevo) s Dominikem Haškem v roce 2002, kdy získal svůj třetí a zároveň poslední Stanley Cup v kariéře | foto: Profimedia.cz

14 2016
Devatenáct let válel v NHL, hrál za Detroit, Anaheim, Columbus a Washington a dohromady vydělal zhruba 80 milionů dolarů. Tedy dost na to, aby si mohl žít jako král. Ale nestačilo mu to. Legendární útočník Sergej Fjodorov chtěl víc, a tak naletěl svému agentovi a zároveň příteli Josephovi Zadovi.

„Bohužel je to pravda. Joseph byl můj blízký přítel, znali jsme se dvacet let. Sliboval mi navýšení kapitálu i velké dividendy. Chtěl jsem tehdy něco koupit rodičům a přemýšlel bohužel jen povrchně,“ vypráví Fjodorov v rozhovoru pro ruský Sport-Express.

Ti dva k sobě měli hodně blízko, Zada byl u jeho začátků v NHL, kde se z něj stal v devadesátých letech slavný hokejista s vynikající reputací. V Detroitu si udělal obrovské jméno svým hokejovým umem, famózním skluzem a také výbornou produktivitou. Vždyť v sezoně 1993/94 nastřílel 56 a dohromady nasbíral 120 bodů.

Dlouho byl také nejlepším ruským střelcem v zámořské lize, teprve loni ho překonal Alexander Ovečkin.

I proto mu Red Wings nabídli v roce 1998 na tu dobu unikátní smlouvu na šest let, která mu zaručovala 38 milionů dolarů. Byl to životní kontrakt, který měl zajistit i jeho potomky.

Uplynulo dalších deset let, během nichž si Zada u Fjodorova jen upevnil bezvýhradnou důvěru. A tak si v hlavě začal osnovat plán.

Předstíral, že rozjíždí byznys se saudskoarabskými ropnými podniky a že Fjodorovovi dokáže díky chytrým investicím výrazně rozšířit bankovní konto. Ruský forvard, jehož zámořská kariéra se tehdy chýlila ke konci, těm slovům naivně uvěřil.

Nebyl přitom jediným, později se ukázalo, že Zada stejně oklamal další téměř třicítku investorů.

Časem pochopitelně vyšlo najevo, že je vše podvod a sedmapadesátiletý Zada, jenž si už dost vydělal i díky Fjodorovi (měl procenta z jeho kontraktů), byl letos v lednu odsouzen na 17 let vězení za zpronevěru.

To je však pro Fjodorova hodně slabá útěcha. Část z vydělaných 80 milionů si pochopitelně stačit užít, přesto podle svých slov přišel o všechen zbytek. A tak je z něj v 47 letech vlastně chudák. Celoživotní dřina a snažení přišlo vniveč.

„Byl jsem smutný a zároveň jsem se styděl. Přemýšlel jsem, co budu dělat. Všechno jsem zjistil ještě v době, kdy jsem hrál za Washington a vzpomínám, že to nebylo dobré. Těžko jsem se vyrovnával s emocemi, byl jsem totálně vyčerpaný. Vždyť jsem přišel o všechno, co jsem vydělal hokejem. Všechny peníze byly fuč,“ vypráví ruská hokejová legenda.

Možná i proto Fjodorov odehrál po konci v NHL ještě tři sezony za Magnitogorsk a kariéru ukončil až ve 43 letech. Mohl se mít pochopitelně mnohonásobně líp, ale špatně se mu nevede i kvůli tomu, že momentálně působí jako generální manažer u týmu CSKA Moskva.Najdete na iDNES.czmobilní verze