Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duben se vrátil do Brodu. V rámci svých možností rád pomůžu, říká

Miroslav Duben | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

4 2015
Už se zdálo, že svoji hokejovou kariéru definitivně ukončí, jenže loni se zkušený obránce Miroslav Duben nejprve nechal zlákat nabídkou z krajského přeboru a letos přislíbil pomoc dokonce druholigovému týmu. „No jo, jdu zase nahoru,“ smál zanedlouho jednačtyřicetiletý odchovanec havlíčkobrodského hokeje. A právě v dresu svého mateřského oddílu bude Duben v sezoně 2015/16 pravidelně nastupovat.

Museli vás v Brodě dlouho přemlouvat?
Žádné přemlouvání potřeba nebylo. Předseda klubu mi zavolal, jestli bych jim nechtěl pomoct znovu nastartovat hokej v Brodě a rozjet sezonu. Tak jsem řekl, že ano. Že v rámci svých možností rád pomůžu.

Pořád platí, že byste měl u týmu fungovat jako hrající asistent hlavního trenéra Aleše Tottera?
Ne, uvolnili mi v tomhle směru ruce. Od juniorky přišel Láďa Fixa, takže on je asistent. Já možná takový třetí v pořadí.

Obával jste se, že by se obě role nedaly dost dobře skloubit?
Přesně. Já mám co dělat sám se sebou a Aleš potřebuje stálého asistenta. Ne někoho, kdo se nejprve potřebuje vydýchat. (směje se)

Tomu, že na vaše zkušenosti budou trenéři v sezoně hodně spoléhat, se ale asi nevyhnete...
Ani to nemám v plánu. Nikdo z nás starších se nevyhýbá tomu, že bychom to měli vzít na sebe. Kdo taky jiný.

Chápu to správně, že mluvíte i za vaše spoluhráče Miroslava Třetinu a Lukáše Endála?
Jasně. Oba jsou to zkušení hráči. Lukáš podle mě bude ve druhé lize jasně vynikat. Na něm bude naše hra stát nejvíc. A Míra Třetina je zase skvělý na přesilovky. Tady není co řešit.

Měl jste přehled o tom, co se v posledním roce kolem havlíčkobrodského hokeje dělo?
Nějaké zprávy jsem pochytil, ale většinou jenom z novin. Prostě vím, že se loni hned od začátku nedařilo. Pak sice přišel trenér Jeřábek a výkon šel nahoru, jenže na záchranu už to nestačilo.

V jednu dobu to pak skoro vypadalo, že A-tým z města úplně zmizí. V lepším případě bude hrát krajský přebor...
Musím přiznat, že i já jsem byl pesimista. Na začátku června tady trénovalo pět kluků. Když jsem to viděl, tak jsem si říkal, že budeme rádi za kraj. Nešlo jenom o to, naplnit kabinu, ale taky aby tady byla nějaká kvalita.

Což se, jak už jsme zmiňovali, nakonec povedlo. Takže teď už jsou vaše pocity optimističtější?
Ano, teď z toho tady mám opravdu dobrý pocit. Vedení klubu udělalo obrovský kus práce. V týmu je třicet kluků, kteří mají chuť za Brod bojovat. Sice je pořád na čem pracovat, ale ta chuť je důležitá.

Miroslav Duben

O dostatek motivace se stará trenér Totter?
Ano. Aleš je hrozně optimistický člověk. Má spoustu zkušeností nejenom z českých soutěží, ale i ze zahraničí. Do hokeje je strašně zapálený a trenérské řemeslo dělá na sto procent. Nastavil laťku vysoko.

V jakém směru?
V tom, že se nechodíme jenom sklouznout, naše tréninky mají prvoligové parametry. Nechci nijak urazit Žďár nebo Pelhřimov, ale tam je příprava na jiné úrovni. Proto si naši mladí kluci musí vybrat – buď dril, díky kterému se budou zlepšovat, nebo dají přednost sklouznutí.

Když vás tak poslouchám, skoro to zní, jako by šel Brod do sezony s těmi nejvyššími ambicemi. Přitom poslední přípravné zápasy jsou trochu jako na houpačce...
Každý se nejprve musí s druhou ligou nějak sžít. Málokdo ví, co od ní čekat. Ale máte pravdu, výsledky jsou rozdílné. Zatím totiž hrajeme jinak doma a jinak venku. Na tom musíme zapracovat.

Už byla řeč o přínosu Lukáše Endála pro tým. Myslíte, že vydrží celou sezonu, nebo ho Brodu přetáhne některý klub z vyšší ligy. Přeci jen zatím v přípravě střílí góly skoro pravidelně...
U sepisování jeho smlouvy jsem nebyl, takže nevím, jak je nastavená. Každopádně si myslím, že by mu nikdo nebránil, kdyby přišla nějaká lukrativní nabídka. Základním principem je, aby se zapracovali mladí kluci, abychom jim my zkušení pomohli.

Jakou roli by měl podle vás Havlíčkův Brod v nadcházejícím druholigovém ročníku hrát? Jaké jsou jeho cíle?
Já beru tuhle sezonu jako nultou. Jako takový restart brodského hokeje, od kterého bychom se měli odrazit dál. Hrát slušně, bez obav o záchranu. A to si myslím, že snad zvládneme.

A není to trochu malý cíl? Vzhledem k tomu, jak jste hovořil o trénincích a jak zkušené hráče Brod v týmu má?
Jasně, jsou tady Endy a Míra Třetina, ale jinak jsme takové spíš juniorské mužstvo. Soupeři nás možná budou pasovat do role favorita, jenže je potřeba říct, že z loňského kádru tady zbylo pět lidí. Tohle je prostě úplně nové mužstvo.

Co se týká rozdělování rolí, myslím, že i fanoušci brodského týmu budou v duchu doufat v rychlý návrat do první ligy...
Jo, jejich očekávání bude asi větší než skutečná výkonnost týmu. Nechci je zklamat, ale musíme se na věci dívat reálnýma očima. Vezměte si třeba případ Českých Budějovic, které před časem spadly do první ligy. Když se pak člověk podíval na jejich kádr, tak to byl samý extraligista, a stejně se tu první sezonu pohybovaly kolem 12. místa.

Jinými slovy, raději zůstáváte opatrný? Nicméně věříte aspoň v to, že začnou lidé v Havlíčkově Brodě na hokej do Kotliny zase chodit?
Teď bylo období tepla, kdy se nikomu na zimák moc nechce. Kór na Vysočině. Tady se vždycky začnou lidé zajímat o hokej až po bramborové sezoně, až je večer brzy tma. (směje se) Ale na náš první přátelák přišlo skoro tři sta fanoušků, což je zhruba tolik, co loni chodilo na první ligu. A já věřím, že když budeme hrát dobře, tak budou chodit pravidelně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze