Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stop podvodným agentům. Má je rozlišit certifikát hokejového svazu

Tomáš Král si od certifikátů pro agenty hodně slibuje. | foto:  Michal Šula, MAFRA

28 2016
Český svaz ledního hokeje se snaží zprůhlednit situaci mezi hráčskými agenty. Zavádí proto certifikát hráčského zprostředkovatele oficiálně registrovaného u ČSLH.

Věří, že tak omezí činnost agentů, kteří nepracují poctivě. Velké zavedené společnosti, které na českém trhu fungují, tuto aktivitu vítají.

Svaz na základně domluvy navazuje na spolupráci s Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz, s nimiž projekt představil ve snaze udělat hokejové prostředí průhlednější, zejména pak na jeho nižších úrovních.

Co musí agent splnit?

Pokud chce získat oficiální certifikát, musí zaplatit roční poplatek. Pro právnické osoby je stanoven na 10.000 korun, pro fyzické osoby na polovinu. Musí prokázat bezúhonnost, předložit výpis z obchodního rejstříku a podepsat kodex etického chování.

Certifikát jako vodítko pro rodiče

Certifikát není pro provozování zprostředkovatelské činnosti povinný, ale posiluje pozici a důvěryhodnost jeho držitelů.

„Pro hráče, kluby a rodiče by měl být důležitým signálem, že spolupracují se subjektem, který splňuje základní právní, odborní a etické požadavky profese. Při výběru zprostředkovatele by k tomu určitě měli přihlížet,“ uvedl prezident ČSLH a zároveň právník Tomáš Král.

„Vzhledem k naší právní úpravě může v současnosti dělat agenta v podstatě každý právník z ulice. Není snadné se v tom orientovat. Chceme tuto oblast zlepšit,“ řekl na tiskové konferenci ředitel extraligy Josef Řezníček.

Certifikát a s ním spojené uvedení agentova jména na webu ČSLH ale není věčný. „Když se k nám dostane nějaká stížnost, budeme ji řešit. Existují tam i sankce, které mají tři stupně - napomenutí, pozastavení platnosti certifikátu a případně jeho odebrání. I proto, že chceme mít vždy aktualizovaný přehled, se poplatek platí ročně,“ vysvětlil Řezníček.

K povinné registraci agentů, jak je tomu v Kontinentální lize nebo ve Skandinávii, svaz prozatím přistoupit nechtěl. „Podobná řešení, jež fungují v těchto ligách, provází obrovská agenda, museli bychom sestavit speciální tým, který by se tomuhle naplno věnoval. Dokážu si představit, že nebude vůbec zapotřebí posouvat to k povinné registraci, ale teď potřebujeme především nasbírat nějaké zkušenosti s tímto opatřením, jestli se nám podaří eliminovat podvodné agenty,“ doplnil Řezníček.

Informovanost má pomoci

„Základem je zajistit si o agentovi maximální rozsah informací, k čemuž má pomoci právě certifikát pro hráčské zprostředkovatele,“ uvedla právnička společnosti Transparency International Sylvie Kloboučková. S ostatními právníky sestavili sedmero rad, které mají pomoci hráčům a rodičům k lepší orientaci.

Podle zakladatele a projektového manažera iniciativy Loveckorupcniku.cz Jana Hanáka se právě chování některých agentů ukázalo jako největší problém po dobu spolupráce s ČSLH.

„Evidujeme několik desítek případů, kdy došlo k poškození ze strany agenta. Škody přesahují celkem milion korun. Jde především o nevýhodné smlouvy pro mladé hráče. Rodiče jsou pak mnohdy odkázáni na civilní soudy,“ uvedl Hanák.

Český svaz ledního hokeje si od certifikátů slibuje, že takové případy celoplošně eliminují a rodiče mladých hráčů se budou obracet pouze na registrované agenty a společnosti. Sníží tak případné riziko podvodu na minimum.

Autoři: ,


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost


Plzeň
2:1
Olomouc
Třinec
2:2
Pardubice
Hradec Králové
2:1
Liberec
Vítkovice
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze