Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejová dynastie neskončí, žezlo v zámoří přebírají bratři Musilové

Startu svého vnuka Davida Musila v NHL se Jaroslav Holík ještě dožil. | foto: Reuters

19 2015
Pokud by se Jaroslavu Holíkovi mělo na sklonku života splnit jediné přání, pravděpodobně by to bylo to, aby své vnuky Davida a Adama Musilovy viděl v NHL. „Na to čekám. Jsem přesvědčený, že by v ní měli hrát oba,“ nechal se v minulosti opakovaně slyšet Holík. „Bylo by pro mě zklamání, kdyby tomu tak nebylo. Protože na ni mají,“ byl přesvědčen. U staršího z nich - Davida - se před pár dny dočkal.

Právě ve svých vnucích legenda československého hokeje před čtyřmi lety, kdy kvůli nemoci přišla o část nohy, našla hlavní důvod proč dál žít. „Myslím, že naše děcka to podvědomě ví. Ne, že by hokej dělali jen kvůli dědovi, ale je to pro ně určitá motivace,“ připustil jejich otec, bývalý hokejový obránce František Musil.

Nástupci Franka Musila a Bobbyho Holíka

Holíkův zeť, který v roce 1985 získal titul mistra světa v elitní zámořské soutěži v dresu Minnesoty, Calgary, Ottawy a Edmontonu s přezdívkou Frank odehrál přes osm stovek utkání. Ještě lépe si v Americe vedl Holíkův syn Robert „Bobby“, jenž v barvách Harfordu, New Jersey, NY Rangers a Atlanty nastoupil k 1 314 duelům základní části a 141 utkáním play-off. S Devils, za než odehrál 11 sezon, získal i dva Stanley Cupy (1995 a 2000).

A teď se podobné úspěchy očekávali od další generace, na kterou Jaroslav Holík sázel a s níž spojoval zbytek svého života. „Není to nic příjemného. Moc si přeju, aby byl děda zdravý a taky šťastný. Snažím se pro to dělat, co můžu,“ připustil před třemi roky David Musil.

Obránce David Musil (vpravo) z Edmontonu brání  Matta Stajana z Calgary.
TVRDOST. David Musil z Edmontonu (87) poslal k ledu  Johna Alberta z Winnipegu.

Právě on před pár dny přání svého dědečka splnil, když 4. dubna 2015 v utkání Edmontonu proti Calgary debutoval v NHL. Dohromady si ve 22 letech v základní části letošního ročníku připsal čtyři starty a dvě asistence. „Jsem za něj rád,“ těšilo Františka Musila. „I když to neznamená žádné garance, že tam bude i příští rok, vidím to jako velký pozitivní impuls. Jak pro něj, tak pro jeho bráchu.“

Adam si vybral těžší cestu - reprezentuje Kanadu

Větší očekávání vkládal „děda Holík“ do mladšího Adama, kterého letos čeká vstupní draft. „David je dobrý obránce, ale na můj vkus moc hodný. To Adam je zase hajzl, jako jsem byl já,“ viděl se v něm Holík. „Je to lepší hokejista, centr, pravák. Je po mně,“ tvrdil. „Rozčílí se a s ničím se nepáře.“

Podle odhadů zámořských skautů by mohlo jméno Adam Musil zaznít ve druhém kole draftu. „Klukům říkám: nemusíš se líbit všem. Stačí, když se budeš líbit jednomu,“ usmívá se František Musil. „Ale uvidíme. Jestli půjde v prvním, druhém nebo pátém kole draftu, to nic neznamená. Stále je ta práce před ním. Musí pracovat a věřit,“ doplnil.

Adam Musil (vlevo) se odmalička otrkával na zámořských kluzištích. Možná i...

Adam Musil (vlevo) se odmalička otrkával na zámořských kluzištích. Možná i proto dal přednost reprezentaci Kanady.

O tom, že Adam Musil nemá se sebedůvěrou problém, svědčí už jeho rozhodnutí o tom, že v hokeji bude reprezentovat Kanadu. „Ta země mě prostě láká víc. Už proto, že jsem se v Kanadě narodil,“ vysvětluje rodák z Ottawy.

„Adam je Adam. Dělá si rozhodnutí, jak si usmyslí,“ říká František Musil. „Ale zase musím říct, že toho, co si dal do hlavy, tak zatím vždy nějak dosáhl.“ Ostatně, na žádnou diskusi nebyl prostor. „On se neptal, jen to konstatoval,“ usmívá se Musil starší, který oceňuje, že se syn vydal složitější cestou. „My to u nás v rodině ani lehkou neznáme,“ směje se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze