Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Supertalent Eichel: typický produkt amerického hokeje s přidanou hodnotou

Jack Eichel (druhý zleva) slaví svojí branku v duelu se Slovinskem. | foto: AP

12 2015
Jack Eichel. To jméno si dobře zapamatujte, protože o něm v nejbližší budoucnosti hodně uslyšíte. Americký hokejový supertalent a předpokládaná dvojka nadcházejícího draftu NHL válí už v 18 letech na seniorském mistrovství světa v Ostravě a v zámoří ho přirovnávají k legendárnímu Mikeu Modanovi.

Ten příměr nejspíš není přepísknutý hlavně kvůli Eichlově skvělému bruslení, kterým byl Modano proslulý. Ale to není jediná přednost 18letého útočníka, jenž už stačil nasbírat hodně úspěchů. Mezi ty nejvýraznější patří zlato a stříbro ze šampionátu osmnáctek, na kterých už nastupoval v 16 letech, účast na mistrovství dvacítek na přelomu Nového roku a nejnověji právě nominace na seniorský turnaj v Česku.

„Musím říct, že na něm hraje parádně,“ prohlásil americký kouč Todd Richards, který Eichela posílá na led při všech herních situacích: tedy třeba na přesilovku pět na tři nebo při power-play soupeře.

Eichel v sobě snoubí komplex dovedností, k výtečnému bruslení je potřeba připočíst skvělou techniku hole, vyspělou střelu a také předvídavost. „To je věc, která mě fascinuje u výjimečných hráčů. Má správný výběr místa, časování, ví, kam si kdy stoupnout nebo najet. To je jako ve fotbale, kde kolikrát o hráči nevíte 20 minut, a on se pak zjeví a rozhodne,“ nadšeně popisuje Jakub Petr.

Právě on je v Česku nejpovolanější, který by měl tohoto hráče hodnotit, protože ho jako kouč juniorských výběrů dobře zná.

Podle něj je Eichel hráčem, u kterého je na první pohled zřejmé, že má v sobě něco navíc. Kromě hokejové inteligence třeba překvapivé zakončení z nezvyklých pozic, čímž se snaží překvapit gólmany.

Eichel je na svůj věk i fyzicky vybavený. „Je poměrně mohutný, vysoký a přitom ohromně šikovný,“ tvrdí trenér Richards.

Tomu klukovi že je osmnáct?

Při pozorování zápasů v Ostravě člověka zaujme, že na něm vlastně není vůbec poznat, jak je mladý. Přestože hraje svůj první velký turnaj mezi dospělými a přestože v uplynulé sezoně nastupoval jen v univerzitní soutěži, ve které zazářil 71 body ve 40 duelech. Američtí novináři ho chválí také za pracovitost a za mentální vyspělost.

„Být na mistrovství světa je pro mě výborná příležitost, jak se posunout a jsem šťastný, že tu můžu být. Chci si tu zvyknout na vyšší úroveň hokeje. Na takovou, která mě přiblíží k NHL. Snažím se zlepšovat každým zápasem,“ vykládá Eichel.

Ten v Ostravě nezaostával ani proti tak silným soupeřům jako Finsko nebo Rusko, ba naopak působí jako ostřílený hráč. Tak ovšem vypadali i všichni jeho parťáci z mladého amerického týmu, jehož herní projev je uchvacující.

„Mají velmi dobrou organizaci hry v obranném pásmu a potom věc, kterou u nich obdivujeme: šílený přechod středního pásma, kdy jdou ve vlně až čtyř hráčů. A ten tlak do brány a osobní souboje v předbrankovém prostoru i u mantinelů. V tomhle jsou Američané neskuteční,“ popisuje Petr, jenž zámořský výběr sleduje pro reprezentačního kouče Vladimíra Růžičku.

Američané zkrátka sází na mládí, proto není divu, že z jejich líhně vyjde supertalent jako Eichel, který ke všem zmíněným přednostem tamního hokeje dodá svou osobní přidanou hodnotu.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze