Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr je kult! Slíbil nám, že bude hrát do padesáti a dožene Gretzkého

To jsou oni. Blázniví fanoušci Jaromíra Jágra v dresech a parukách z dob, kdy nosil dlouhé vlasy | foto: Reuters

2 2015
Tuhle bláznivou partičku z Kanady určitě moc dobře znáte. Je jich deset a převlékají se za Jaromíra Jágra. "Jeho osobnost je pro nás jako víra. Jde o kult! Nezáleží na tom, za jaký tým hraje, my ho budeme obdivovat vždycky. Nefandíme týmu, ale jemu a radujeme se, když dá gól nebo když vymyslí dobrou akci," vypráví v rozhovoru pro iDNES.cz Chris Richter.

Tenhle chlápek je v civilním životě realitním makléřem, chodí tedy v obleku s kravatou a má distingované vystupování. Jenže v hledišti se změní v máničku s dresem Washingtonu s nápisem Jágr na zádech.

Tohle vzezření a vystupování ve starém Jágr stylu baví diváky po různých koutech Severní Ameriky a obletělo celý svět. Richter se na hokejích baví s devíti kamarády z Calgary a každý z nich má na sobě Jágrův dres z téměř všech jeho štací: z Pittsburghu, New Yorku, Philadelphie, Bostonu, Dallasu, New Jersey, ale také Česka nebo All Star výběru. Jen Kladno a Omsk zatím chybí.

„Začalo to před čtyřmi lety, když se Jágr vrátil z Ruska zpátky do NHL. Byl to můj oblíbenec od dětství, a tak jsme si ještě s dvěma kamarády vzali dresy Rangers, Flyers a Penguins s 68 na zádech, sehnali paruky s jeho neodmyslitelným účesem a vyrazili na hokej,“ popisuje Jágrův dvojník v dresu Rangers.

Vtipný nápad samozřejmě nezůstal bez odezvy. „Všichni kolem se k nám hlásili. Od té doby se k nám přidávají další kamarádi a naše rodina Jágrů se rozrůstá,“ pochvaluje si Tyler Keller, jeden ze zakladatelů dobře známe skupinky Jágrových obdivovatelů.

„Vždycky nám před utkáním do ochozu zamává a děsně se směje. Navíc nedávno jsme měli možnost se s ním konečně potkat osobně před utkáním v Edmontonu. Jaký byl? Přesně, jak jsme si představovali: naprosto v pohodě chlápek. Prohodili jsme pár slov a s každým si potřásl rukou. Je to budoucí člen Síně slávy, nechtěli jsme ho moc otravovat. Pro nás je hlavní, když vstřelí gól a pak nám zamává,“ rozpovídá se Richter, kterému ani nevadí, že Jágr nikdy nehrál za žádný kanadský tým.

„Hraje naši hru, a to je nejdůležitější,“ směje se.

To jsou oni. Blázniví fanoušci Jaromíra Jágra v dresech a parukách z dob, kdy...

Partička Jágrových fanoušků z Calgary se spolupracovníkem iDNES.cz Matějem Hejdou

Parta kluků z Alberty doufá, že jejich idol v NHL zůstane ještě řadu let, překoná další rekordy a oni, že si užijí ještě kupu švandy. „Osobně nám slíbil, že bude hrát aspoň do padesáti, tak může dohnat i Gretzkého,“ směje se jeden a druhý oděný v dresu českého národního týmu dodává: „Až skončí v NHL, tak se za ním vydáme do Čech do jeho rodného města.“

Ne, to není žert, tahle parta to opravdu myslí vážně. „Rádi cestujeme, tak nás ani taková vzdálenost nezastaví,“ slibují.

Kdo ví, třeba k sobě ještě seženou zbylé dva členy v dresech Kladna a Omsku. Ale pozor, případného zájemce čeká náročný vstupní pohovor!

„Vybíráme vždycky poctivě. Nový člen může být odkudkoli, ale musí vyznávat stejnou víru jako my,“ zdůrazňuje fanoušek Terry Alkema oděný v českém reprezentačním dresu a hokejových kalhotách. „A to se ještě uvidí, jestli nám Jágra z Devils zas někam nevymění.“Najdete na iDNES.czmobilní verze