Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platil o incidentu: Kdybych chtěl dát sudímu hlavičku, tak ji dostane

Jan Platil prožil v Kladně utkání, ve kterém dostal 68 trestných minut. Havlíčkův Brod ho následně za vyhodil i kvůli incidentu s diváky a s rozhodčím | foto: Eva Streichsbierová, MF DNES

31 2015
Přijel s Havlíčkovým Brodem na Kladno, kde s hokejem kdysi začínal, ale ke kterému nemá příliš vřelý vztah. Což bylo nakonec poznat i na ledě. Brzy dvaatřicetiletý obránce Jan Platil dostal ve středečním prvoligovém souboji celkem 68 trestných minut.

„To je tady takové stylové číslo, které jsem musel naplnit. A ono to takhle pěkně vyšlo,“ usmíval se v narážce na nejslavnějšího kladenského odchovance Jaromíra Jágra.

Vy sám se ale ke Kladnu zrovna moc nehlásíte. Proč?
To je pravda, nemám k němu absolutně žádný hokejový vztah. Jsem háklivý na to, když o mně někdo mluví jako o kladenském odchovanci. Mě k hokeji přivedli rodiče a jenom díky nim jsem se v něm dostal tak daleko.

A ve středu vám snad někdo v hledišti připomněl vaši minulost, že jste směrem k fanouškům ukázal zvednutý prostředníček?
Ukázal jsem jim, že jsou jedničky. Víte, když máte v publiku rodinu a vaši nejbližší musí poslouchat, že jste zm.., tak to se mi nelíbí. Co máte říct synovi, když přijde domů a zeptá se: Tati, proč ti pánové křičeli, že Platil je č....? To byl důvod. Aspoň jsem poukázal na to, jak se v Česku fandí.

Je to opravdu tak zlé?
Ne, je to hrozné. Pořád se srovnáváme s NHL, ale tam se jdou diváci pobavit a fandí slušně, kdežto tady si myslí, že když zaplatí šedesát korun, tak si můžou řvát, co chtějí. Myslím si, že to nebude dlouho trvat a někomu rupnou nervy jako mně. Pak možná dojde i na to, že toho člověka půjde někdo do hlediště seřezat.

Zníte opravdu hodně rozzlobeně...
Jo, protože dvacetkrát to vydržíte, ale po jednadvacáté už vám dojde trpělivost. Možná se opravdu bude muset někdo s fanoušky porvat, aby se začalo něco dít. Takovým lidem by se měl sport zakázat. Můžou sedět doma, koukat na Ordinaci v růžové zahradě a nadávat doktoru Mázlovi, že pokazil operaci.

Třeba vy jste ale taky asi nebyl úplně slušný k rozhodčím...
Jo, vytekly mi nervy, byl to normální blikanec. Rozhodčí měl totiž hodně slabý den. Hrozně mě rozčílilo, že uděloval tresty až poté, co začali domácí fanoušci řvát. Jenom proto, aby je náhodou nerozzlobil. Ale žádnou hlavičku, jak psal do zápisu, jsem mu dát nechtěl, to není pravda. A video to jasně dokazuje. Však jsem taky na něj podal stížnost a budu požadovat omluvu.

Když se za středečním zápasem ohlédnete s odstupem několika dnů, mrzí vás, co jste udělal?
Jasně, že jo. Takhle jsem se nerozčílil už kolik let, nebylo to správné. Ale kdybych rozhodčímu chtěl dát hlavičku, tak bych mu ji opravdu dal. Já ale nic takového neudělal.

Každopádně havlíčkobrodský klub reagoval na vaše chování tím, že vás vyřadil z kádru. Jak jste tohle rozhodnutí přijal?
Zaslouženě jsem dostal pokutu, přesně podle smlouvy. Šel jsem ostatním špatným příkladem. A ano, je pravda, že se domlouváme na ukončení spolupráce. Víc bych to zatím komentovat nechtěl.

Budete kvůli vyhazovu odcházet z Kotliny se záští?
Já? Vůbec ne. Já jsem v Brodě prožil dva krásné měsíce. Znovu jsem tady dostal chuť do hokeje a dokázal jsem si, že na to pořád mám. Brod je úžasné malé město. Vlastně celá Vysočina je krásný kraje, hrozně pozitivní.

Vybavíte si nějaký opravdu silný zážitek spojený s Havlíčkovým Brodem?
Určitě setkání s Honzou Suchým (legendární hokejový obránce, rodák z Havlíčkova Brodu – pozn. red), kterého mi jako malému dávali za vzor. Jeho fotku jsem měl na dveřích do pokoje. A vlastně všichni v Brodě byli strašně fajn a já jsem byl tady moc spokojený.

Takže budete Rebelům fandit i ve zbytku sezony? Mimochodem, věříte, že se v první lize zachrání?
To musíte pořád. A ano já jim budu přát a věřím, že to zvládnou.

V sobotu o půlnoci končí přestupní termín. Myslíte si, že ještě přijde nějaká nabídka?
Řeknu vám to takhle. Pokud se nějaká nabídka objeví, budu moc rád, pokud ne, tak se v pondělí objednám na operaci menisku. No a pak pojedu do lázní a budu se dávat dohromady na další sezonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze