Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Špaček on-line: Nesvazujeme hráče tím, že musí vrátit nominaci

Asistent kouče hokejové reprezentace Jaroslav Špaček. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - V debatě o tom, jak likvidovat sehrané finské útoky, bude mít hlavní slovo. Jaroslav Špaček má jako asistent reprezentačního trenéra na starosti obránce a defenzivní práci mužstva. Den před semifinále MS odpovídal čtenářům iDNES.cz.

"Seděli jsme na videu, viděli jsme jejich zápas s Kanadou. Koukali jsme si i na náš zápas s nimi na EHT. Ten nám hodně napověděl. Ale musíme spíš reagovat na to, jak hráli Finové tady," popisoval Špaček v jedné z odpovědí, jak trenérský štáb chystá tým na Finsko.

"Když budeme hrát dobře do těla, bránit střední pásmo a chodit do protiútoků, mohl by to být velmi dobrý zápas. Na jejich gólmana musíme vytvořit veškerý tlak, protože je výborný, nejlepší na MS."

Někdejší vynikající obránce je sice trenérský zelenáč, přesto už dělá v hokejové reprezentaci asistenta Vladimíru Růžičkovi a u hráčů má velký respekt. Jaroslav Špaček prožívá své první mistrovství světa v naleštěných botách a v obleku.

V aktivní kariéře sbíral zkušenosti v Plzni, ve Švédsku, v NHL i v reprezentaci, s níž jako mladý talent vyhrál olympiádu v Naganu 1998. "Vyhrát nad Ruskem 1:0, to byl neskutečný hokej nahoru dolů. Když se podívám občas na ten zápas na videu, tak z toho mám i teď husí kůži. Bylo by to prostě dobré," vzpomínal na největší úspěch během pátečního on-line rozhovoru.

Odpovědi Jaroslava Špačka si přečtěte ZDE

Jako hráč také vybojoval zlato hned na svém premiérovém mistrovství světa. A po postupu přes USA má šanci, aby na první pokus slavil i jako trenér. Ačkoli to tak na turnaji v běloruském Minsku dlouho nevypadalo.

Kritizovaná byla zejména nezkušená obrana českého týmu, kterou má na starosti především on. Špaček si však poradil a i s mladými hráči může myslet na úspěch. "S Finy to bude boj. Mají jednoho z nejlepších brankářů na světě (Pekku Rinneho). Já si přál do semifinále spíš Kanadu, Vláďa (Růžička) Finy," přiznal. "Ale věřím, že budou hrát o bramborový hattrick (na dvou posledních MS skončili čtvrtí)."

Že je štístko, to dokázal Špaček i po skončení kariéry v Plzni, kde začal pomáhat na střídačce. Loni to dokonce při zranění beků nevydržel a nazul brusle. Byl z toho historicky první titul pro Západočechy.

"Jsem rád, že můžu dělat s Vláďou Růžičkou a Ondrou Weissmannem, protože to jsou oba vítězní trenéři, a to je neocenitelné," říkal reprezentační asistent v průběhu turnaje.

"Myslím, že my jsme upřímní k hráčům, že je nesvazujeme věcmi, jako že nám musí vrátit nominaci. Když už jsme si hráče vybrali..." okomentoval v další odpovědi, v čem je podle něj rozdíl v práci současného trenérského týmu a toho předchozího, který vedl Alois Hadamczik.

"Myslím, že jsme neměli takový výběr hráčů jako pan Hadamczik loni. Hlavně jsme do toho naskočili v průběhu. Ale náš přístup je otevřený. Řekli jsme si, že si budeme tykat, jsme otevření a chceme, aby byli otevření i hráči k nám. Myslím, že to zatím docela dobře funguje."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze