Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej je tady strašně zákeřný, říká Martínek

23 2004
České Budějovice - Ještě na jaře hrál hokejový obránce Radek Martínek NHL za New York Islanders, teď v době výluky nastupuje za České Budějovice v první hokejové lize. "Nikam jinam se mi nechtělo," podotkl osmadvacetiletý hráč. A možná se představí ještě o soutěž níž: na střídavý start v rodném Havlíčkově Brodě. "Ozvali se, měli o mě zájem."

Právě tam absolvoval Martínek letní přípravu před sezonou. "Pokud se najde časová skulinka, mohl bych tam naskočit na nějaký zápas," pravil.

Zatím však nastupuje jen za Budějovice. Nejprve proti ostravské Sareze a proti Písku, v obou zápasech dvakrát skóroval. Ke splnění své střelecké normy nakročil také v duelu s Mladou Boleslaví. Při přesilovce ve 35. minutě napřáhl od modré čáry a Jihočeši vedli 3:0. Jeho radost však měla pouze krátké trvání.

Střídačka hostí protestovala: trenér Miloslav Hořava s kapitánem Mariánem Moravou upozornili hlavního rozhodčího, že Martínek nemá ochranné plexisklo na přílbě (bez plexiskla by také Martínek uveden v zápisu). Po dlouhé diskusi rozhodčí gól odvolal a poslal Martínka na dvě minuty na trestnou lavici za hru v nepovolené výstroji.

"Rozhodčí nevěděl, jak mi to má vysvětlit," povídal postižený hokejista. "Prostě mi řekl, že hraji s nepovolenou výstrojí." Ve 29. minutě téhož utkání přihrával Martínek na druhý budějovický gól Mojmíru Musilovi. V tomto případě chybějící plexisklo nebylo na závadu.

"Je to komedie," utrousil hráč, jenž už před léty v extralize proti Plzni byl rozhodčím přinucen k doplnění stejné části výstroje. Tehdy ovšem bez anulace vstřeleného gólu. Kliďas Martínek se nezabývá svým postavením v kanadském bodování. "Je to úplně jedno, kdo dá gól. Hlavně, že se vyhrálo," konstatoval pragmaticky.

"Vítězství bylo pro tým velice důležité. Boleslavští nehráli špatně, dobře bruslili, zápas nebyl jednoduchý," řekl. Českobudějovický zadák již odhalil nejpodstatnější rozdíl mezi NHL a českou první ligou.

"Hokej je tady strašně zákeřný. NHL je tvrdá, ale tam nikdo nezvedá ruce, zezadu vás nesejme a neletíte hlavou na mantinel."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze