Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední šance promarněna... Český střelec ztrácí v NHL naději

Jiří Tlustý z New Jersey | foto: Zdeněk Gažda

25 2016
V pátek podstoupil operaci natrženého vazu v pravém zápěstí a tuší, že se tím předčasně uzavírá jeho mise v NHL. Léčba hokejového útočníka Jiřího Tlustého totiž zabere tři až čtyři měsíce, což v překladu znamená, že bude mimo hru do konce sezony.

Do konce sezony, po které mu v New Jersey skončí roční kontrakt na 800 tisíc dolarů. Do konce sezony, v níž během třiceti zápasů vstřelil jen dva góly, ke kterým přidal pouhé dvě asistence.

Ne, tohle není výsledek, který by Tlustému zaručil dobrou pozici při vyjednávání nové smlouvy. Popravdě kvůli němu nejspíš přišel i o poslední potenciální zájemce.

Stačí vzpomenout na nekonečné letní čekání. Tlustý v průběhu minulého ročníku neuváženě odmítl prodloužení kontraktu v Carolině. Věřil, že jinde může dostat víc. Jenže se zmýlil. Jeho uvadající výkony mnoho zájmu nevyburcovaly.

Nakonec musel vzít zavděk podprůměrnou nabídkou New Jersey, která naznačovala: Dáváme ti šanci, abys ukázal, co v tobě je. Pokud budeš hrát dobře, dostaneš přidáno. Pokud ne, ztrácíme o tebe zájem.

Tlustý v Devils dostával dost prostoru, v průměru měl kolem patnácti minut čistého času na ledě. Trenér od něj čekal, že se za to odvděčí góly. Jenže 27letý střelec místo toho vršil jednu nulu ve statistických kolonkách za druhou.

„Sehnat práci v NHL není snadné,“ přiznal v srpnu, kdy prožíval nepříjemné čekání. Váhat musel až do září a nebýt last minute nabídky z New Jersey, už by hrál s největší pravděpodobností za Omsk. „Chybělo dvacet minut a byl jsem v Rusku,“ přiznal v říjnu.

Podobné martyrium ho čeká i letos, i když kdo ví. Třeba se mu nebude chtít čekat a rovnou vezme nabídku z KHL, kde by měl své jisté: místo v sestavě a také lepší finanční ohodnocení.

Tlustý v NHL odehrál celkem 446 zápasů za Toronto, Carolinu, Winnipeg a New Jersey, ve kterých má bilanci 89+89. Nejlepší rok prožil ve zkrácené sezoně 2012/13, kdy během 48 zápasů nastřílel 23 gólů a dohromady nasbíral 38 bodů. Od té doby šla jeho čísla dolů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze