Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlustý se obává o budoucnost v NHL: Sehnat práci není snadné

Jiří Tlustý | foto: ČTK

5 2015
V průběhu uplynulé sezony dostal od Caroliny návrh nové smlouvy, ale odmítl ho. Myslel si, že může dostat lepší. Dnes se hokejový útočník Jiří Tlustý obává o budoucnost v NHL a přiznává, že může skončit v Rusku. "Myslel jsem si, že hledání nové práce bude trošku jednodušší."

Jste zaskočený?
Trh s volnými hráči se v NHL moc nehýbe. Je nás ještě moc, kteří nepodepsali a jsou mezi námi i zvučná jména. Agent mě ujišťuje, že mám být v klidu, tak se snažím. Ale začátek sezony se přece jenom blíží a pořád nic. Rád bych byl poslední měsíc přípravy v klidu, abych do toho mohl jít s čistou hlavou. Zatím to nějak nevychází, tak to snad co nejdřív vyjde.

Máte aspoň indicie, že by to vyjít mělo?
Jsou týmy, se kterými jsme v kontaktu. Bylo by fajn, kdybychom to už dotáhli do finiše a domluvili se na konkrétních podmínkách.

Máte konkrétní přání?
V tuhle chvíli je mi to jedno. Chtěl bych smlouvu na rok, protože příští rok budou v NHL dva nové týmy, které budou muset naplnit soupisky, takže bude spousta pracovních možností.

Zájem má o vás Carolina. Jaká je šance, že se vrátíte?
Docela veliká. Klub se snaží urovnat peníze: přece jenom tolik nevydělává. Uvidíme, jak to tam dopracujou. Řekli mi, že by do týdne mohli vědět, kolik jsou schopni utratit. A že mají velký zájem, tak abych se neukvapil. Ale když přijde jiná nabídka, která bude odpovídat mým představám, určitě bych nečekal. Ozval bych se, že mám novou nabídku a uviděli bychom, jak by se zachovali.

Byl by to pro vás zvláštní návrat, když jste se předtím s Carolinou nedohodli na prodloužení smlouvy?
Nedohodli, to je pravda, já jsem tak nějak odmítl jejich nabídku. V tuhle chvíli si člověk říká, že jsem to měl vzít a byl bych v klidu. Už s tím nic nenadělám, život jde dál. Byl bych hrozně rád, kdybychom se dohodli, protože to tam znám a šest let je šest let. Mám tam hrozně moc kamarádů, přijde mi to jako rodina. Pro mě by bylo fajn, kdybych se tam vrátil.

Situaci s hledáním nové práce vám ztížilo nepovedené angažmá ve Winnipegu, že?
Samozřejmě, to si nebudeme nic nalhávat. Je jasné, že mi to ve Winnipegu nevyšlo. Ale zase z toho času, který jsem strávil na ledě, nejdou dělat zázraky. Aspoň jsem dostal šanci zahrát si v play-off, za to jsem hrozně rád. Ale samozřejmě vím, že to z mé strany nebylo nic moc. Tím se mi situace s hledáním nové práce ztížila.

V Carolině není o hokej valný zájem a klub nevydělává. Mohl by se zrovna tento klub přestěhovat?
Dva roky zpátky jsme měli průměr 17 tisíc diváků. To je skvělé číslo. Na druhou stranu je to takový jižanský tým a tolik nevydělává.

Jak se připravujete na sezonu?
Na ledě jsem byl párkrát, ale spíš se připravuju na suchu. Sezona je až za dva měsíce, takže nespěchám. Pomalu se ale chystám, že budu v Kladně chodit s juniory, protože s áčkem trénuje už Tomáš Plekanec s Jardou Jágrem a ostatní kluci potřebujou prostor, aby se ukázali trenérům. Já změnil kondičního trenéra a zkouším něco jiného. Zatím je to super, cítím se skvěle, ale uvidíme, jak to bude na ledě.

Cítil jste, že je potřeba něco změnit?
Jo, snažím se zaměřit na dynamiku. Jsem docela dobrý bruslař, ale rychlost je znát. Mladí kluci přicházejí do NHL a nám ty roky přibývají. Rychlost tam musí být, člověk na ní musí neustále makat. Vím, že když se dostanu do dobrého skluzu, tak jsem výborný bruslař. Snažím se zaměřovat na starty a tak podobně.Najdete na iDNES.czmobilní verze