Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladí trenéři i sportovní manažer. Jsme komunikativní, těší se Kverka

Jaromír Kverka starší se přesunul z karlovarské střídačky do kaceláře. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

19 2015
Ze střídačky do kanceláře. Takové bylo přání vedení karlovarského hokeje. Jaromír Kverka starší přesto plánuje být v úzkém kontaktu s hráči samotnými. Jako sportovní manažer má první úkol: složit kádr na příští extraligový ročník.

Ještě jako hráč byl zvyklý střílet góly. Hodně gólů. Měl tah na branku a byl hrozbou pro soupeřovu obranu i brankáře. Takže se nabízí Kverku dosadit do role sportovního manažera, který má cílit na kvalitní hokejisty a získat je do Karlových Varů.

I v této pozici má být ctižádostivý, urputný a odvést pro klub maximum. Vedení mu post ve vedení nabídlo po skončení minulé sezony, Kverka dlouho neváhal. „Dělal jsem roky scouta, což by mohla být srovnatelná práce. Za ty roky jsem získal zkušenosti, kontakty. Vím, kam a komu zavolat. Jsem rád za tuhle nabídku a věřím, že jsem schopen ji klubu svými službami vrátit,“ přeje si.

V uplynulých letech společně s Karlem Mlejnkem zvedali Energii a táhli ze sestupových vod. Dvakrát úspěšně. Pro letošek Jaromír Kverka přesune své hlavní působiště do jiných pater arény. Do kanceláře.

„Chci ale hlavně jezdit po hokejích, jezdit po první lize. Rozhodně chci být na každém zápase Varů,“ nevzdává se častého kontaktu s mužstvem samotným i případnými posilami mužstva. První nové tváře mají do klubu dorazit co nevidět.
Klub už uzavřel smlouvu s obráncem Benákem. Další hráče zatím láká, na jménech se domlouvá s trenéry Mlejnkem a Mariškou.

Karlovarský útočník David Hruška objíždí slávistickou branku.
Pořádná mela před brankou Liberce.

Za sloužení a pozdější výsledky A celku tak budou zodpovědní tři velmi mladí činovníci. Asistentovi Mariškovi bude letos 34 let, hlavní kouč Mlejnek nedávno oslavil osmatřicátiny. Kverka je nejstarší, 43 let. „Jsme mladý kolektiv, ale žádné obavy bych neměl,“ tvrdí. „Karel za dva roky ukázal, že extraligu vede velmi dobře. Podle mě je to jeden z nejlepších začínajících extraligových trenérů. Jsem moc rád, že u týmu pokračuje. Oba znám a máme záruku toho, že mužstvo bude vedené opravdu dobře,“ vyslovuje velkou důvěru trenérskému tandemu.

Společně se dobře znají, poslední roky pracovali pro Energii. Navíc, a to je možná nejdůležitější, jsou nalazeni na podobnou vlnu a hokej vnímají podobně. „Jsme komunikativní, budeme v úzkém kontaktu.

Hráče shání i během dovolené

Jaromír Kverka společně se zbytkem klubu čerpají dovolenou. Jenže zrovna v dubnu není čas zahálet. Právě teď se podepisují hráči a sestavují kádry. „Aktuálně jsem na dovolené, ale pracuju tady odtud,“ usměje se. „Od pondělí už jsem doma.“ Hokej sleduje i během doby, kdy by ho možná radši pustil z hlavy. „Koukám na baráž, sleduju finále.“

Jaromír Kverka byl sportovním manažerem jmenován až na jaře. Času na vytipování a oslovení vyhlídnutých hráčů měl velmi málo. Ideální variantou je pracovat na složení ideálního týmu už během sezony. „Už někdy na podzim bych vyhlížel vhodné posily a chtěl skládat tým,“ říká. Před sebou tak má ještě několik jednání. S trenéry a klubem chtějí přivést hlavně útočníky. Kverka si může libovat, že klub je v docela jiném postavení než před rokem.

Tehdy sháněl hráče doslova na poslední chvíli, a proto bere už vyhnutí se baráži za zdatný počin. „Kdybych vám vyprávěl, jak všechno loni probíhalo... Asi byste ani nevěřil,“ říká do telefonu. Energie před rokem balancovala na hraně extraligy, dlouho nebylo jisté její setrvání v nejvyšší soutěži. „Pak se s nadsázkou řečeno sedlo, podívali jsme se, kdo je volný, a toho oslovili. Bylo to skoro neuvěřitelné,“ vzpomíná. Dostatek času má Varům pomoct složit kvalitní tým, který se pomalu začne zbavovat nálepky tradičního účastníka play-out. „Věřím, že se odrážíme zase výš.“

Mlejnek + Mariška. U juniorů vše fungovalo výborně

Trenér Karlových Varů Karel Mlejnek.

Větší klid si užije Karel Mlejnek před startem nové sezony. Většinu posil by měl mít k ruce už během přípravy. Pod smlovami jsou klíčoví hráči. A po dvou letech se zase postaví za hráčskou lavici s Tomášem Mariškou, se kterým spolupracoval u juniorského týmu v MHL. „Jsem hlavně rád, že to dělají lidi, kteří jsou ve Varech dýl a mají ke klubu nějaký vztah,“ těší Mlejnka.

Těšíte se na obnovení spolupráce?
Tak můžu vycházet jen z roční spolupráce u juniorky. Tam byla spolupráce naprosto vynikající. Očekávám tedy něco podobného.

Bude něčím jiná než dosud s Jaromírem Kverkou?
S každým člověkem se spolupracuje jinak. Věřím, že všechno bude klapat jako před dvěma lety.

Co přinese Mariška týmu mužů?
 Hlavně svoji pracovitost. A samozřejmě i znalost mladých hráčů. Musíme jít cestou zapracovávání juniorů a Tomáš je zná velmi dobře. Práce s mladými hráči je jeho velkou výhodou.

Je správné, že se takříkajíc s juniory do mužů posouvají i trenéři?
Vedení klubu se rozhodlo, že půjde cestou domácích trenérů. Myslím, že je správná cesta stavět mladé hráče. Já nějaké taky znám, ale ty mladší ročníku 1995 či mladí už méně. Proto je dobře, že bude s týmem Tomáš Mariška.

Jen na ně ale sázet nejde.
Samozřejmě. Hodně spoléhat budeme na zkušené hráče, ti musí rozhodovat zápasy. Mladší musí mít nepřebernou pracovitost, měli by znát své role v týmu a týmovému úspěchu podřídit všechno.

Jste rád, že znovu má Energie sportovního manažera?
Zase můžu srovnávat se dvěma lety. První rok tu byl Rosťa Dočekal a s ním spolupráce fungovala velmi dobře. Loni klub pozici zrušil. Ale myslím si, že společně s generálním manažerem se nám podařilo složit slušný kádr a odehráli jsme nakonec poměrně dobrou sezonu.

Je pohodlnější mít k dispozici člověka starajícího se o složení týmu?
Věřím, že Jarda Kverka naváže na práci Rosti Dočekala a půjde v jeho stopách. Očekávám, že se zasadí o příchod námi vytipovaných hráčů a půjdeme do sezony s co nejsilnějším týmem.

Přivést musí určitě centry.
Přesně tak. Úkol číslo jedna pro sportovního manažera je sehnat dva kvalitní střední útočníky. Určitě to nebude jednoduché. Pokud se nám to podaří, pak klobouk dolů. Kvalitních centrů je na trhu opravdu málo.

Mrzí vás ten odliv?
Loni odešel Roman Vlach, velmi jsme na tom postu oslabili. Odejít loni i Standa Balán, byla by situace velmi vážná. Teď už se Standa s klubem nedomluvil a my potřebuje znovu náhradu a prvního centra.

Typologicky sháníte jakou náhradu?
Hráče, který bude silný na kotouči, bude tvořivý a mít smysl pro kombinaci.
No a samozřejmě musí mít i bodový potenciál. Takového hráče potřebujeme.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze