Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Licenci od Varů chtěly i Košice či Chomutov. Majitel Holoubek ji nedá

RADOST MLADÍKŮ, LETOS OČEKÁVANÁ. Loni ve Zlíně vstřelil svůj první gól v seniorské extralize Jakub Flek. Radost měl velikou. Letos bude Energie sázet na mladíky ještě víc. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

23 2014
Špatná finanční situace karlovarského hokeje není žádným tajemstvím. Sám to na čtvrteční debatě s fanoušky přiznal i generální manažer klubu Miroslav Vaněk. Energie dlouho otálela v jednání s možnými posilami. Nevěděla, kolik bude mít peněz a zda vůbec bude v nadcházející sezoně hrát Tipsport extraligu.

„Nestáli jsme o žádnou medializaci problému. V tomhle ohledu jsme byli, můžu říct, úspěšnější než třeba Slavia, o které se hodně psalo a mluvilo. Musím ale přiznat, že my jsme v podobně těžké a složité situaci,“ řekl Vaněk.

Snižování rozpočtu je trendem posledních let. Vary se musejí uskrovňovat pravidelně, rok co rok. Po zisku titulu v roce 2009 už jejich rozpočet zdaleka neatakuje hranici 100 milionů, je výrazně pod ní. Navíc klub shání peníze na mládežnickou MHL, kterou hrají jeho junioři. „V minulé sezoně jsme měli nejnižší rozpočet za poslední roky. Ani teď není situace příznivá, ale doufám, že nejhorší je za námi,“ doufá.

Prodej licence? Zájemci byli

Ihned po skončení ročníku 2013/2014 se hlasitě začalo mluvit o prodeji extraligové licence. Karlovy Vary ji měly postoupit jinému klubu a do KV Areny se měl stěhovat Lev hrající KHL. I tak zněla jedna z povídaček hokejové veřejnosti. Nyní se ukazuje, že pravda tolik vzdálena nebyla. Miroslav Vaněk poprvé přiznává, že zájemci o koupi extraligové licence se skutečně ozvali. Nebylo jich málo. „Odkoupit licenci od nás chtěly tři kluby. Chomutov, který sestoupil do první ligy, a první ligu hrající České Budějovice. Třetím byly možná překvapivě Košice,“ vyjmenovává.

Nižší rozpočet, žádné play-off, starosti s generálním sponzorem

  • 75 mil. Kč byl rozpočet klubu v minulé sezoně 2013/2014, výrazně nižší, než bylo vedení zvyklé. Proto před rokem uvolnilo, respektive nebylo schopno udržet stálice, na které byli fanoušci zvyklí. Odejít museli Mensator, Kumstát, Skuhravý nebo Pech.
  • Finanční prostředky nutné pro chod oddílu se klubu shání obtížně. „Ale velkou roli nehrají ani tak výsledky nebo skutečnost, že jsme znovu chyběli v play-off,“ tvrdí Vaněk. Od mistrovského roku 2009 si hokejové Vary musely opasek utáhnout o více než 30 miliónů.
  • Výše rozpočtu by se pro ročník 2014/2015 příliš lišit neměla. HC Energie ale zatím nemá podepsanou smlouvu s generálním sponzorem, Sokolovskou Uhelnou a.s. Podle manažera Vaňka by se tak mělo stát nejpozději začátkem července. Klub proto dlouho váhal, přesněji řečeno nejednal s možnými posilami. Smlouvy neprodloužil ani několika klíčovým mužům. Čekat odmítli Gulaši, Drtina i Pohl.

O slovenském celku se v souvislosti s českou nejvyšší soutěží nemluví poprvé. Na jaře se údajně měl vyptávat na možnost přihlásit se do soutěže, ČSLH zprávy vyvrátil. Košice se tedy podle všeho poptávaly klubů samotných, zda by jim nepřenechaly své místo. „Obdivuju majitele klubu pana Holoubka, že chce ve Varech extraligu udržet za každou cenu. Všechny nabídky byly velmi lukrativní a lákavé. On se ale rozhodl bojovat a mít ve městě nejlepší domácí hokejovou soutěž,“ vyzdvihuje Vaněk svého šéfa.

Stále chybí smlouva se Sokolovskou uhelnou

Podle slov generálního manažera se majitelův tah může finančně zle nevyplatit. V případě sestupu by podle jeho slov Karel Holoubek přišel zhruba o 35 miliónů korun. „Držet extraligu ve Varech je pro pana Holoubka drahé, stojí ho to hodně peněz. Zaslouží si skutečně obdiv všech hokejových příznivců.“

Přestože během diskuze přecházel Miroslav Vaněk k pozitivnějšímu tónu, velkou nejistotu stále vzbuzuje chybějící smlouva s generálním sponzorem. Sokolovská Uhelná aktuálně řeší problémy s vládou ohledně ceny uhlí. Svůj příspěvek Energie před třemi roky zkrátila zhruba o deset miliónů. Teď neví, kolik hokejovému klubu bude moct uvolnit. „Máme ale příslib, že by smlouva měla být podepsána koncem června. A zřejmě v rozsahu shodném s minulým rokem. Pokud společnost vyřeší problémy ke své spokojenosti, je připravena karlovarský hokej podporovat ještě výrazněji,“ těší Vaňka.

Za důležitý označuje také výsledek komunálních voleb. Klub na radnici postrádá podporu, a jak sám Miroslav Vaněk říká, bojovat s neochotou pomoct hokeji už majitele přestává bavit. „Už na to nemáme síly,“ říká smutně. Přes řadu nejasností a potíží přesto za klub tvrdí: „Extraliga se ve Varech hrát bude!“

Zaťoviče pustíme jen za vysoké odstupné, požaduje manažer Vaněk

Už mnohokrát se psalo o pohádce s hrdinou Martinem Zaťovičem. O tom, jak se z hokejového pracanta stal střelec a nově hvězda extraligy i účastník MS. Před dvěma lety zářil po boku Kumstáta s Pechem. Když odešli do Sparty, musel si zvykat na nové parťáky v lajně.

Svedl do parádně. S kapitánským céčkem na hrudi vytáhl Energii z mizerného začátku, vyhnul se play-out a sezonu zakončil na běloruském světovém šampionátu. „Martin si nároďák zaslouží, odvedl tady neskutečné množství kvalitní práce,“ říkal trenér Mlejnek.

Vedle dobrého pocitu si přerovský rodák přivezl i kufr lákavých nabídek. Není překvapivé, že Zaťovič svými výkony zaujal zahraniční kluby a třeba bohatýry z ruské KHL. Vedení teď řeší dilema: pustit svou hvězdu, nebo ještě rok držet? „Musíme přihlížet k finanční situaci, která pro nás není ideální,“ naznačuje generální manažer Vaněk. Útočníkovi za rok končí smlouva, pak by mohl odejít bez finanční náhrady.

Proto se prodej jeví jako lepší řešení. Energie by ale ráda získala velkou odměnu. „Stanovili jsme vysokou cenu, za kterou jsme Martina ochotni uvolnit. Má u nás platný kontrakt, bez našeho svolení odejít nemůže,“ říká.

Záhy dodává, že tlak z Kontinentální hokejové ligy je veliký. Zájem mít Zaťoviče ve svém středu má hned několik klubů. Hokejový bojovník si podle Vaňka nabídky zaslouží. „Martin si u nás své odpracoval a má také nárok jít si vydělat.“ Právě finance hrají klíčovou roli. Klubu by vysoké odstupné pomohlo v těžké době plnění rozpočtu. Zaťovič by za roky dřiny dostal lukrativní smlouvu snad jako odměnu. O setrvání či odchodu kapitána by mohlo být jasno v nejbližších dnech.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze