Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poprad touží po KHL. V bitvě o Doněck chce porazit Minsk a Bratislavu

Zimní stadion v Popradu | foto: hclev.eu

3 2014
Poprad chce oživit nostalgickou vzpomínku na zlaté časy, kdy se tu hrála hokejová KHL. Město zpod Tater chce do tamního stadionu nalákat ukrajinský klub Donbass Doněck, jemuž minulý týden zapálili vlastní stánek proruští separatisté.

Vyhrocená situace na Ukrajině, kde zuří boje, logicky zasáhla i do hokeje. Východ země chtějí odtrhnout a připojit k Rusku separatisté. Právě oni stojí za žhářstvím v hale Družba. Hasičům se plameny sice podařilo lokalizovat a nakonec i zlikvidovat, škody jsou přesto rozsáhlé.

Oheň zasáhl do prostoru o rozměru 300 metrů čtverečních a je jisté, že se škody nestihnou opravit do začátku nového ročníku KHL.

Donbass musí hledat nové útočiště i kvůli tomu, že mají na východ Ukrajiny zákaz vstupu ruští občané, tudíž by tam nemohly přicestovat ostatní týmy z převážně ruské soutěže.

"Proto je naší povinností podat pomocnou ruku," říká primátor Popradu Anton Danko. Není však prvním: Doněck už jedná také s běloruským Minskem a Bratislavou, kde odehrál několik zápasů uplynulého play-off proti Lvu Praha.

"Telefonicky jsem oslovil šéfa klubu pana Kurbatova. Poslali jsme mu také oficiální nabídku s tím, že Donbass může v Popradu odehrát celou sezonu. Narozdíl od Bratislavy a Minsku, kde už jsou kluby, které hrají KHL, nabízíme Doněcku domácí atmosféru," říká Danko.

Ten by městský zimní stadion pronajal za symbolické euro a cenu energií. Nejde však o žádné samaritánství: město moc dobře ví, že na přítomnosti klubu z KHL vydělá jinými způsoby - tedy především díky cestovnímu ruchu a zvýšenému provozu tamního letiště.

A důležitá je i následující informace: podle zpráv ze Slovenska by Donbass organizace jednoho zápasu mohla vyjít až na 20 tisíc eur (zhruba 550 tisíc korun). Právě tolik stálo před dvěma měsíci jedno utkání v Bratislavě.

Pro popradské fanoušky by byl příchod Doněcku zajímavý díky brankáři Jánu Lacovi, který na východě Slovenska působil v době, kdy tam před stěhováním do Prahy hrál Lev. V ukrajinském klubu působí i další Slovák Peter Podhradský a tři Češi: Jan Kolář, Václav Nedorost a Lukáš Kašpar.Najdete na iDNES.czmobilní verze