Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista Sobotka neodolal penězům z Omsku. Do NHL se však může vrátit

Vladimír Sobotka (vlevo) ze St. Louis bojuje u matinelu s bostonským Johnnym Boychukem. | foto: AP

10 2014
Moc si přál zůstat v St. Louis, jenže se klubem nemohl dohodnout na podmínkách nové smlouvy. Když pak vzápětí přilétla lukrativní nabídka z Ruska, hokejový útočník Vladimír Sobotka si řekl: „Proč to nezkusit.“

Hráč, který reprezentoval Česko na mistrovství světa v Minsku, odchází do Omsku, se kterým podepsal tříletou smlouvu. „Její součástí je, že můžu po každé sezoně zamířit zpátky do NHL,“ řekl Sobotka.

Je jasné, že hlavní roli v jeho rozhodování sehrály peníze. Slávistický odchovanec doufal, že v St. Louis dostane zajímavou nabídku, jenže klub otálel, místo něj přivedl Paula Stastneho, jemuž nasypal 7 milionů dolarů ročně, a na Sobotku nezbylo.

Dobrá zpráva pro reprezentaci

Rozhodnutí odejít z NHL znamená dobrou zprávu pro reprezentačního kouče Vladimíra Růžičku, pro kterého byl Sobotka klíčovým hráčem na uplynulém MS v Minsku. Kdyby zůstal v St. Louis, hrozilo by, že příští rok nebude volný pro šampionát v Praze. Nyní je jeho účast téměř jistá.

Zámořský klub mu předložil pouze kvalifikační nabídku na 1,4 milionu a předal spor k arbitráži. „Věřím, že se dohodneme ještě před ní,“ říkal Sobotka v úterý během rozhovoru pro iDNES.cz.

Pak se však situace nečekaně změnila. Ozval se totiž Omsk s podmínkami, které se daly těžko odmítnout. Třebíčský rodák si tak díky nízkým daním v Rusku vydělá zhruba stejnou sumu jako Stastny v NHL.

Sobotkův odchod do Ruska je překvapivý, jelikož o něj měly zájem i jiné týmy v NHL. Žádný návrh však nebyl natolik atraktivní, aby se rozhodl odejít ze známého prostředí, ve kterém si vybudoval určité postavení.

„Přijít jinam není jednoduché. Je to nové prostředí, nemusíte si sednout s novým trenérem,“ obával se 27letý forvard. V Omsku takové starosti mít nebude, jelikož bude hlavní hvězdou týmu, okolo které se bude všechno točit.

Jde ve stopách Jiřího Hudlera

Důležitým faktorem je také skutečnost, že sibiřský klub souhlasil s jeho zásadním požadavkem: a sice, že v případě zajímavé nabídky může po každém roce kontraktu odejít bez náhrady zpátky do zámoří.

Že to není nemožné, to už v minulosti dokázal jiný český hráč: Jiří Hudler před pěti lety také nečekaně opustil Detroit a upsal se na dva roky Dynamu Moskva. Už po první sezoně si to ale štrádoval zpátky do NHL, kde získal zajímavější smlouvu.

I Hudler byl v zámoří dlouho přehlíženým hráčem a před odchodem do Ruska se nemohl dohodnout s Detroitem na nové smlouvě. I jemu hrozila arbitráž, i on ji předešel nečekaným krokem.

Po návratu už získal kontrakt na 2,875 milionu dolarů a po přestupu do Calgary, kde je lídrem týmu, pobírá miliony dokonce čtyři. Sobotka nejspíš doufá, že ho čeká podobný osud. „Podrobnosti vám ale řeknu až v pátek,“ vzkázal nyní.Najdete na iDNES.czmobilní verze