Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


David Čermák: hrál si s Jágrem na statku, teď pomáhá Kladnu

David Čermák (vlevo) a Jaromír Jágr na kladenském ledě. | foto: Josef Poláček, Rytíři Kladno

1 2015
Příběh o dřině na statku, talentu od Boha a velké hokejové slávě kluka z Kladna znáte. Hlavnímu hrdinovi Jaromíru Jágrovi v začátcích sekundoval David Čermák. Teď se znovu setkali v klubu prvoligových Rytířů.

Když Jaromír Jágr ve své životopisné knize Z Kladna do Ameriky vzpomínal na začátky v profesionálním hokeji, zmínil sezonu 1987/88. „Byl jsem ve starším dorostu PZ Kladno, ale pomalu jsem se chystal mezi dospělé. Šlo to těžko. Do ligového týmu přešel můj dlouholetý spoluhráč a kamarád David Čermák, ale mě stále ještě nechali v dorostu, což mě otrávilo. Cítil jsem to jako křivdu. I když jsem o dva roky mladší než on, určitě jsem už na dospělé měl. Navíc mě štvalo, že naše dorostenecké mužstvo bylo po odchodu Davida oslabené. Všechno jsme prohrávali a já úplně ztratil chuť do hry. Tehdy jsem se chtěl na všechno vykašlat.“

Cože? Vykašlat?

David Čermák (44 let)

Hokejově vyrůstal v Kladně. Od přípravky hrál s Jaromírem Jágrem a společně se dostali na konci 80. let do prvního týmu a hráli v jednom útoku. Čermák působil ve středočeském celku 10 sezon, v extralize zvládl dohromady 332 zápasů s bilancí 60+ 81. Pak odešel do Německa. „Chtěl jsem zkusit něco jiného,“ vzpomíná. Po angažmá v tamních nižších soutěžích v roce 2009 ukončil hráčskou kariéru. Pak začal trénovat v mládežnických týmech Rytířů a před touto sezonou povýšil na post asistenta u dospělého týmu. Jágr z něj navíc udělal sportovního manažera. Čermák čerstvě přivedl brankáře Mensatora či útočníka Skuhravého.

Těžko říct, jak byly tehdejší úvahy dospívajícího Jaromíra vážné, ale nyní tisíce fanoušků děkují Bohu, že se nenaplnily a oni mohou uctívat hokejovou modlu. Jednoho z nejlepších hráčů všech dob, posledního aktivního olympijského hrdinu z Nagana, budoucího člena Síně slávy NHL.

Jágr v dětství na parťáka Čermáka hodně dal, ve zmíněné autobiografii ho často zmiňuje. O dva roky starší spoluhráč byl jedním z mála, kterého si „samotář“ Jágr pustil k tělu.

Kvůli hokeji se se svými vrstevníky tolik nekamarádil, pro starší kluky v kabině nebyl dostatečně vyspělý. Ale s Čermákem trávil čas na ledě už od přípravky, až do áčka spolu hráli v jednom útoku.

„Měli jsme spolu výborný vztah,“ vzpomíná Čermák, v současnosti kladenský sportovní manažer a zároveň asistent trenéra Jindřicha Lidického. Z kamaráda je Jágrův podřízený, protože 43letý útočník Floridy je většinovým majitelem prvoligových Rytířů.

V začátcích. Zleva trio Radek Vinš, David Čermák a Jaromír Jágr.

V začátcích. Zleva trio Radek Vinš, David Čermák a Jaromír Jágr.

„S Jardou jsme o dětství nemluvili, ale bavil jsem se o tom minulý týden s Jaromírem, jeho tátou. Vzpomínali jsme, jak to uteklo, když jsme si hráli s Jardou u nich na statku v Hnidousích,“ říká Čermák nostalgicky.

Hřiště se svařenou bránou

Sám sice nepomáhal na poli s vidlemi tak jako Jágr, ale když měl Jaromír junior volno, pozval kamarády z družstva a hráli si. Jágr starší jim svařil branku, opatřil ji tenisovými sítěmi a vyrobil klouzavou plochu, z níž chlapci stříleli. Někdy brankáře měli, jindy se trefovali do otvorů v dřevěné desce.

„Měli jsme tak dobrou partu, že jsme mimo sezonu jeli občas všichni na víkend k někomu na chatu, kde se udělal táborák a my děti jsme z toho byly pochopitelně u vytržení,“ líčil Jágr.

Legrace si užili Jágr s Čermákem i na turnajích, kam s nimi jezdili většinou rodiče. Jágrův otec se proto dohodl s trenérem Karlem Beranem a stal se vedoucím mužstva, takže dohlížel na vývoj obou nadějných hokejistů pěkně zblízka. A právě Beran byl pro oba školáky (i když Jágr teprve chodil do školky) velmi důležitý kouč.

David Čermák (vlevo) a Jaromír Jágr na kladenském ledě.

Nejprve musel talentované hochy „vyfouknout“ konkurenční Poldovce, pak dal k výjimečnému klukovi s červenými tvářičkami Čermáka. „Jako jediný mu stačil bruslařsky. Nikdo jiný s ním nemohl hrát. K nim jsem dával největšího pajdala, mohl se tam klidně motat, ti dva si to stejně dávali mezi sebou,“ vypráví Beran, který razil taktiku: „Jardo, dej dva tři góly a pak si hraj, co chceš.“ PZ Kladno válcovalo soupeře díky dvojici Jágr, Čermák. Zápas rozhodli v úvodu a pak nechali hrát ostatní.

Copak je to za mateřskou školu?


Čermák později nesmělému Jágrovi pomohl při přechodu do nejvyšší soutěže. Nástup mezi muži proběhl v pořádku, až na jednu poznámku, kterou Čermák vyslechl v kabině. „Za chvíli nám budou posílat i děti z mateřské školy,“ špitali si starší hráči.

Jágr pak po dvou sezonách odešel do zámoří a započal fenomenální kariéru. A Čermák? „Bohužel jsem byl jenom talent, nedotáhl jsem to tak daleko,“ usměje se. „Samozřejmě jsem tomu asi nedal všechno, co jsem mohl.“ Vždyť by třeba ještě teď válel v NHL. „To už určitě ne,“ oponuje Čermák pobaveně.

I tak po 25 letech spolupracují, přes telefon se domlouvají na posilách pro Rytíře. Čermák nastíní představu vedení klubu, Jágr ji pak schválí nebo přijde s vlastním nápadem.

Staří známí se navíc v těchto dnech spolu prohánějí i na ledě. Veterán Jágr se na novou sezonu připravuje s hráči z kádru prvoligového Kladna. Oba se angažují i v letní hokejové škole pro děti z celé republiky, které mají díky přítomnosti slavné „68“ nevšední zážitek.

Bude Čermákův profesní vztah s Jágrem stejně úspěšný jako tehdy na ledě? Jejich společný cíl je jasný: vrátit Kladno do extraligy.Najdete na iDNES.czmobilní verze