Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův otec reaguje na škrty: Mrzí mě, že jsem do klubu Jardu uvrtal

Jaromír Jágr starší | foto: Profimedia.cz

17 2015
Plánované škrty v dotacích od města na kladenský hokej nepředstavují podle Jaromíra Jágra staršího žádnou velkou kauzu. Někdejší šéf klubu připisuje nesrovnalosti v účetnictví tomu, že jeho syn Jaromír jako současný majitel nemohl kontrolovat faktury v době, kdy hrál NHL. „Snad to dáme do pořádku. Celé to je jen divadlo,“ tvrdí Jágr senior.

Kladenští zastupitelé schválili ve středu pozastavení dotací pro hokejový klub. Magistrát přispíval na mládež částkou sedm milionů korun: 3,5 milionu pro týmy PZ Kladno, 3,5 pro mládežnické týmy Rytířů. Zároveň však pomáhal hradit provoz zimního stadionu 18 miliony ročně.

„Od začátku roku jsme stejně dostali jen jednu splátku. Je to jen divadlo,“ tvrdí Jágr starší, jenž předával hokejový klub svému synovi v roce 2011. Slavný útočník tehdy převzal podíl ve výši 70 procent a oddíl financoval, aby zachránil krach a extraligu ve městě. V roce 2014 Kladno spadlo do 1. ligy po prohrané baráži.

Jágr sleduje problémy z USA

Většinového majitele klubu Jaromíra Jágra mladšího zastihla zpráva o pozastavení dotací v USA, kam se vydal minulý týden trénovat na novou sezonu. V zámoří stráví zhruba měsíc, pak se chce vrátit do Kladna a bude se věnovat řízení klubu.

„Kvůli časovému posunu jsme spolu zatím o celé situaci nemluvili. Budeme to řešit a určitě k tomu vydáme prohlášení,“ uvedl mluvčí kladenského klubu Vít Heral.

Teď město pozastavilo dotace pro klub kvůli problémovým fakturám. Jednu z nich na více než 11 milionů korun vystavila klubu společnost Jágr Team, která stejně jako většinový podíl v klubu patří Jágrovi mladšímu.

„Tam se asi stala chyba. Jde o střet zájmů,“ připustil Jágr starší, že došlo k nesrovnalostem.

„Problém byl v tom, že syn hrál v NHL a nechal tady plné moci, takže to nemohl kontrolovat. Musím říct, že mě dodnes mrzí, že jsem ho do toho v roce 2011 uvrtal. Být v Americe a nechat tady jiné lidi obhospodařovat klub svým jménem, to vždycky představuje problém,“ řekl pro iDNES.cz.

Dalším důvodem, proč magistrát pozastavil dotace, je i Společenská smlouva firmy Hokej Kladno. Zatímco zastupitelstvo schválilo, že má valná hromada rozhodovat 90 procenty hlasů, podle smlouvy založené v obchodním rejstříku to je dvoutřetinovou většinou. To by mohlo ohrozit zájmy města, které by ztratilo možnost účinně hlasovat, přestože má v klubu podíl ve výši 30 procent.

„Tato situace ovšem byla jasná ze smlouvy z roku 2011. Tam je uvedeno, že když se do 31. prosince 2014 nesejde valná hromada, tak se rozhodování mění na dvoutřetinovou většinu. Takže na městě to museli dávno vědět a přesto s tím nic nedělali, žádná valná hromada svolána nebyla. A teď se najednou diví,“ upozornil Jágr starší.

Zastavené dotace

Magistrát kvůli nesrovnalostem v účetnictví ve středu zastavil dotace pro kladenský hokejový klub - více čtěte ZDE

Dotace od města putují pouze na mládež, nikoliv na profesionální A-tým, jenž po pádu z extraligy hraje druhou nejvyšší soutěž. Od třetích tříd až po juniory má Kladno celkem 18 mládežnických mužstev. Sám Jágr mladší je podle slov svého otce v roce 2014 dotoval částkou 10 milionů korun, což je o tři miliony víc, než kolik má podle smlouvy dávat město.

„Budeme jednat, věřím, že se podaří nesrovnalosti vyřešit,“ řekl Jágr starší, jenž je se situací smířený. „Na světě jsou horší věci. Mě teď jen mrzí, že jsem do toho Jardu tenkrát uvrtal.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze