Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžičkou to začalo, ale nekončí. Hokej prodlužuje protikorupční snahy

hokej, ilustrační foto | foto: AP

29 2016
Už půl roku se hokejový svaz snaží zintenzivnit boj proti korupci - vše odstartovala kauza, kdy byl loni právě z takového jednání obviněn kouč národního týmu Vladimír Růžička. „Ale ukazuje se, že jde skutečně o snahu bojovat s korupcí, nejen reakci na Růžičku,“ říká Jan Hanák z organizace Loveckorupcniku.cz. Spolupráce i proto bude pokračovat.

Na úvod je třeba zopakovat, jak to vypadá s případem Vladimíra Růžičky: bývalý kouč národního týmu je stíhán - ovšem nikoli kvůli korupci, nýbrž kvůli zpronevěře. Jeho jméno se však stalo symbolem poté, co byl obviněn (zatím neprokázaně) z toho, že údajně pobíral peníze za nasazování hráčů.

Lze tak napsat: Růžičkou to začalo, ale nekončí.

„Plošná, systémová korupce v hokeji není, ale svaz deklaroval, že v něm nechce tolerovat žádné neřesti. Těžko lze vyloučit selhání jednotlivců. Proto jsme chtěli tuto věc vytáhnout ze svazu a přenést ji na někoho nezávislého,“ říká člen výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban.

Tak se stalo před půl rokem, kdy svaz začal spolupracovat s uznávanou organizací Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz. A po půl roce mají všechny strany jasno - spolupráce bude pokračovat. A prohloubí se.

Protikorupční linka

„Ve sportu se toho poslední dobou událo hodně, ať už třeba skandály ve FIFA či ruský doping. Vše souvisí s korupcí, která do sportu masivně metastázuje. Hokej je na české scéně do jisté míry výjimkou, snaží se k tomu postavit čelem,“ říká Jan Hanák za Loveckorupcniku.cz. „Je to snaha dát korupci - pokud nějaká je - pryč, nikoli reakce na Růžičku.“

Pravidla spolupráce jsou nastavena tak, že se zástupci hokeje klidně mohou o všem dozvědět až ve chvíli, kdy je podáno trestní oznámení. Obě organizace si totiž vymínily nezávislost ve svém konání. „A za celých šest měsíců jsme nezaznamenali ani jediný náznak snahy tuto nezávislost narušit,“ řekl Hanák.

Kolik od října přišlo na protikorupční linku podnětů? „Celkem 16 a týkaly se hlavně přestupů, hostování hráčů či výkonů rozhodčích. Autory byli fanoušci, příbuzní, trenéři a v jednom případě i bývalý hráč,“ popsala Sylva Kloboučková, právnička Transparency International. „Ale nešlo o žádný podnět na „velkou korupci“. S lidmi komunikujeme samostatně, nikoli přes svaz. Vyhodnocení je vždy na nás.“

Byť mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund přiznal, že panovaly určité obavy ohledně toho, zda nebude protikorupční linka zneužívána pro vyřizování osobních sporů, stalo se tak dle něj pouze dvakrát - a vždy to bylo dostatečně zřejmé.

I proto bude vše pokračovat. A dalším společným cílem mají být mimo jiné dva body: prevence a spolu s ní také snaha o zpřesnění řádů.

„Určité nejasnosti a nepřesnosti se budeme snažit novelizovat tak, aby bylo vše jednoznačné a neprůstřelné,“ dodal Zikmund; to se má výhledově týkat třeba i působení agentů, kteří v hokeji zatím nejsou licencovaní.

Kde se v hokeji lze setkat s korupčním jednáním?

Svaz zašťituje plakáty a letáky, které chce distribuovat do klubů i směrem k veřejnosti. A definuje v nich 6 oblastí, v nichž se lze případně v hokeji setkat s korupcí:
1) podplácení nebo jiné ovlivnění rozhodčího
2) podplácení nebo jiné ovlivnění výkonu hráče
3) nedovolené sázky na zápasy
4) zvýhodňování nebo diskriminace hráče
5) zásahy prostředníků nabízejících nedovolenou výhodu
6) zneužívání dotací pro sportovní klubMistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze