Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aféra kolem Růžičky: kdo jsou lidé kolem něj a jak se měnily výpovědi

Vladimír Růžička míří na sraz české hokejové reprezentace. | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2015
Jeden aféru spustil, druhý až teď pořádně promluvil. Podnikatel Miroslav Palaščák viní bývalého trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičku z přijímání úplatku. V kauze je podáno nejedno trestní oznámení a má další větve. Jak se v případu orientovat?

Těžko. Souboj Růžička vs. Palaščák je velmi zamotaný, na obou stranách existují nejasnosti ve výpovědích. Většinou jde tvrzení proti tvrzení.

Veřejnost je zvědavá, zda a jak se kauza vyřeší u soudu. Pokud tam vůbec dospěje, neboť teď jsou na řadě orgány činné v trestním řízení. Výslech ještě čeká i kouče Růžičku.

Portál iDNES.cz vám nabízí shrnutí důležitých faktů v případu.

Další svědectví

Začátkem týdne přišel Radiožurnál se svědectvím dalších rodičů, podle nichž Vladimír Růžička bral peníze za přestupy mladých hokejistů běžně. Až na základě těchto skutečností Růžička rezignoval na post trenéra národního týmu. Josef Ptáčník, jeden z nespokojených rodičů, obvinil z korupce i Chomutov, kde Růžička podepsal desetiletou smlouvu. Klub se však nařčení brání a v pátek večer zveřejnil rozhovor s Josefem Ptáčníkem mladším. „Za roky, které jsem strávil v dresu Chomutova, jsem se nesetkal já ani otec s tím, aby po nás někdo chtěl peníze za to, abych mohl hrát za A-tým v Chomutově.“ Ptáčník starší navíc figuruje v kauze padělání valašských obrazů.

V minulosti byl spojován s korupcí i Růžičkův asistent Jan Šťastný.

Na začátku bylo video, pořízené loni skrytou kamerou, kde se baví Palaščák s Růžičkou.

„Vycházím z toho, že když je obchod, obě strany mají být spokojené. On nedostal šanci. Bylo mi řečeno, že se o něj postaráte,“ říká, původně anonymní, Palaščákův hlas.

Podnikatel měl přes zprostředkovatele Jiřího Moučka dát půl milionu korun ve dvou splátkách v letech 2012 a 2013 za to, aby jeho syn hrál v prvním týmu Slavie nebo prostě udělal kariéru.

„Dal jste to za to, že trénoval tady. To ne, špatně si rozumíme. Já jsem garantoval, že tady bude trénovat,“ kontruje na videu Růžička. „A co jste si jako myslel? Vy jste se úplně zbláznil! Ten kluk by dva roky nehrál hokej, nikde by nedostal smlouvu,“ už vytočeně pokračuje tehdejší slávistický trenér a manažer.

Podle Růžičkovy obhajoby měly být peníze sponzorským darem na vybavení posilovny v Edenu. 

Ale kouč hovořil také o půjčce.

A jak se tedy ze sponzorského daru stala půjčka?

„Pořád tam nebyly žádné vystavené doklady. Ty peníze byly v trezoru a nedaly se použít.“

Také v pátečním rozhovoru pro MF DNES se do toho Růžička trochu zamotal. Celou částku nakonec podle výpisu účtu manželky Palaščákovi vrátil. Bez chybějící dokumentace však bude těžké určit, co to vlastně bylo na peníze.

Fotogalerie

Vladimír Růžička

Podivnou úlohu hraje v „korupční“ aféře rovněž Jiří Mouček, muž pochybné pověsti, který se v minulosti okolo Růžičky pohyboval. „Jsme známí, známe se z hokeje, nejsme úplně nejlepší kamarádi,“ tvrdil trenér ve zmíněném exkluzivním rozhovoru. „Chodil na hokej a poslední tři roky pomáhal shánět peníze. Ale já jsem se o něj nestaral. Když jsme měli trénink, tak se občas přišel podívat, pozdravil jsem ho. Nevím, že bych s ním někdy řešil, že chodí za rodiči a shání peníze, to vůbec nepřipadá v úvahu. To slyším teď prvně.“

Od Růžičky se vehementně distancuje vedení hokejové Slavie. „Je to jeho soukromá záležitost,“ tvrdí Vladimír Pitter a Richard Benýšek, jeho nástupci.

Tomáš Král, šéf hokejového svazu, před domácím mistrovství světa Růžičku podržel („Byl bych šašek, kdybych ho odvolal.“), teď však tvrdí: „Tohle je průšvih strašnej. Ale nikdy by nás nenapadlo, že by Vláďa něco takového udělal.“ Také proto Král opakovaně upozorňuje na „presumpci neviny.“

Protistrana - tedy Palaščák - samozřejmě zpochybňuje Růžičkovu výpověď. V rozhovoru pro deník Sport ji označuje jako „slabomyslnou“. Úspěšný hráč a později kouč smlouvu prý nikdy nechtěl, Moučka znal velmi dobře a jeho synovi ukončil kariéru, což štve podnikatele nejvíc.

Ale i tady vyvstává mnoho otázek. Proč zveřejnil Paláščák nahrávku až těsně před domácím mistrovství světa? Kde je další slibovaná část videa, která má být „tajným trumfem”? A jestli šlo opravdu o úplatek, neměl by být potrestán i on?

Na čí straně sporu v hokejové „korupční“ kauze stojíte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. června 2015. Anketa je uzavřena.

Na straně Vladimíra Růžičky. 2725
Na straně Miroslava Palaščáka. 2682


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze