Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český hokej zaostává. Experti: Trénujte na ledě i v létě

Bruslete, střílejte, pracujte na technice hole, zkrátka buďte častěji na ledu. Odborníci volají po zavedení kombinované přípravy | foto: Profimedia.cz

31 2014
Ukazuje se to při každé větší akci: čeští hokejisté zaostávají proti světové špičce, ubývá reprezentačních úspěchů a talentů s potenciálem prosadit se v NHL. Na příčině se shoduje většina odborníků a za všechny to říká otec slavného útočníka Milana Hejduka: "Nestíháme v bruslení a nejsme tolik vyspělí v nejrůznějších herních dovednostech."

Ve světě se totiž na rozdíl od Česka stal z hokeje celoroční sport. Zatímco u nás se v létě trénuje výhradně na suchu, jinde už dávno zavedli kombinovanou přípravu. To znamená, že se kromě kondice pracuje také na ledě.

"V sezoně není čas na rozvíjení dovedností, jako je ovládání kotouče, střelba nebo nahrávka. Přitom právě to dělá z průměrného hokejisty velkého hráče, schopného prosadit se jeden na jednoho," říká uznávaný kouč mládeže Zbyněk Zavadil.

Právě u mládeže jsou tréninky na ledě nejdůležitější, ale opodstatnění mají i u dospělých. Pro příklad: když jeden hráč vystřelí tisíckrát za sezonu a druhý má za stejnou dobu na kontě pětinásobek ran, je jasné, že bude lepší. To se týká všech ostatních dovedností a roky se rozdíly jen zvětšují. "Opakováním se zkrátka zdokonalujete."

Kombinovaná příprava funguje v zemích velké evropské čtyřky, ale i ve Švýcarsku a pochopitelně v zámoří, kde během léta pořádají pro mladé hráče dokonce turnaje. "Všude tam mají celoročně led, probíhají kurzy bruslení, vylepšování techniky hole atd. Pořád jsou na bruslích," říká Hejduk starší.

Ne že by se Češi moderním trendům bránili, problém je v penězích. Provoz zimních stadionů je drahý a celoročně jich v republice funguje jen několik. Kluby nedokážou utáhnout obří náklady, které se během léta kvůli teplému počasí ještě navyšují.

Pozitivní přístup však začíná převažovat u metodiků i u trenérů. Má ho i reprezentační kouč Vladimír Růžička. "Ještě ve Slavii říkal, že kdyby si mohl dovolit v létě led, tak ho využívá," popisuje Zavadil.

Je to logické: na co do úmoru běhat, když nebudete mít vypilované herní drobnosti. Proto se i přes finanční problémy vymýšlejí fígle, které led nahradí. Právě na Slavii třeba zavedli přípravu na speciálních in-line bruslích ze Švédska, jež nejlépe imitují ty skutečné. Podobných inovací bude přibývat.

Hejduk zase postavil hned vedle svého domu v Denveru malý stadion o velikosti třetiny, aby se jeho dva synové mohli zlepšovat. "Milan říkal, že je problém sehnat volnou hodinu, přestože v Americe jedou haly celoročně. Zájem je obrovský, protože všichni vědí, že musí trénovat víc než ostatní, jinak nebudou lepší," popisuje Hejduk starší.Najdete na iDNES.czmobilní verze