Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je konec Lva definitivní? Majitelé to chtějí v budoucnu zkusit zase

SBOHEM. Ale možná se vrátíme, doufají zástupci hokejového Lva Praha | foto: ČTK

1 2014
Sotva se definitivně potvrdilo, že hokejový Lev Praha zanikl, jeho majitelé už začali spřádat plány, že se v budoucnu vrátí. "Myšlenky na KHL v Praze se nevzdáváme," napsal klub v oficiálním prohlášení.

Lev skončil kvůli nedostatku financí, jelikož nedokázal naplnit obří rozpočet, jenž v uplynulé sezoně přesáhl částku 750 milionů korun. To jsou na české poměry vesmírná cifra, vždyť z tolika peněz vyžije klidně i deset týmů v extralize.

Jenže Lev se nevzdává. Ostatně, jeho dosavadní kapitán Jiří Novotný, jenž už přestoupil do ruské Jaroslavle, v rozhovoru pro iDNES.cz prohlásil: "Mluví se o tom, že by se projekt měl přerušit na rok a pak by se měl dát zase dohromady. Ale nikdo neví, co bude za rok."

Konec Lva Praha

Co by se muselo stát, aby to vyšlo? Především by opět musely přitéct peníze z Ruska, kde utáhl kohoutky gigant Gazprom. Zástupci klubu k tomu říkají: "Konec byl způsoben tím, že někteří výrazní sponzoři jako Gazprom či Škoda JS odmítli pokračovat v další podpoře našeho klubu."

A právě tyto dva subjekty zajišťovaly téměř polovinu celkového rozpočtu. Vše ale také závisí na politickém vývoji - není tajemstvím, že by za pádem týmu mohlo být i zastavení plánované dostavby jaderné elektrárny Temelín.

O zakázku se totiž ucházelo i česko-ruské konsorcium MIR 1200. A už od začátku Lva se objevovaly hlasy, že hokej je jen prostředkem k byznysu.

Kdo ví, jak se situace vyvine. Za rok nebo za dva může být všechno jinak. Ovšem Gazprom, bez něhož by KHL nikdy nemohla existovat, začal šetřit plošně. Finanční problémy netrápily jenom Lva, ale i řadu dalších klubů z Ruska.

Není těžké si dovodit proč. KHL totiž funguje na základě dotací, tato soutěž si narozdíl od zámořské NHL, která žije především z příjmů ze vstupného a prodeje televizních práv, sama na sebe rozhodně nevydělá.

Leda by se všichni výrazně uskromnili...

Momentálně mrtvý Lev však hlásí: "Pokud se situace ohledně financí změní a podaří se nám vytvořit důstojné podmínky, vrátíme se. O startu v jiné soutěži či v jiném městě jsme neuvažovali a neuvažujeme. KHL v Praze je nadále naší prioritou."Najdete na iDNES.czmobilní verze