Černý scénář se naplnil, liberečtí Tygři budou hrát o extraligový život

Liberečtí hokejoví fanoušci budou svým oblíbencům mačkat paůce v baráži. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

22 2013
Nejhorší možný scénář se vyplnil: hokejisté Liberce budou hrát o přežití v extralize. Aby se tomuto zlému snu vyhnuli, potřebovali ve čtvrtečním posledním zápase nadstavbové části v Brně vyhrát. Nepovedlo se, podlehli 2:3. "Kometa byla jednoznačně lepší po všech stránkách," uznal autor dvou gólových asistencí Radek Duda.

Zkušený útočník po utkání pálil kritiku do vlastních řad: "Hrát takhle vlažně, to je trestuhodné. My nemáme tolik talentu, a tak musíme dát do hry bojovnost a odhodlání. V baráži se musíme vyburcovat, hodně lidí tady nechápe, o co se hraje."

Co prohra v Brně znamená? Liberec skončil po play-out až třináctý v extralize, přeskočily ho Karlovy Vary, které ve čtvrtek vyhrály v Chomutově. V příštích týdnech Bílé Tygry čeká baráž, kde se utkají dva nejhorší týmy extraligy, tedy Chomutov a Liberec, s finalisty první ligy Mladou Boleslaví a Olomoucí. Jen dva nejlepší z této čtyřky si zajistí pro příští rok extraligovou účast.

Hokejisté Liberce věděli, že v Brně musejí vyhrát, od začátku však byli horším týmem. První třetinu přežili díky brankáři Schwarzovi bez branek. Nepomohl jim ani nesmyslný faul Čutty, který dostal trest na pět minut plus do konce.

"Hrajeme špatně, prohráváme osobní souboje, necháváme domácí jezdit samotné na branku," zlobil se obránce Martin Čakajík. Jenže ve druhé třetině se nic nezlepšilo. Naopak. Brno si vypracovalo vedení 2:0 a v závěrečné části odskočilo dokonce na rozdíl tří gólů. Teprve poté se Tygři vyburcovali a díky trefám Nedvěda a Duška snížili. Víc však už nezvládli.

"Neměli jsme pohyb, hokej se nedá hrát na dvacet minut, musíme šlapat celých šedesát," řekl útočník Radek Duda. "Nedá se nic dělat, tohle musíme rychle hodit za hlavu a dívat se před sebe. Baráž nebude jednoduchá, bude to mnohem víc o hlavě než o hokejovém umění."

Baráž o udržení se hraje na dvanáct kol, každý s každým celkem čtyřikrát. Liberec začíná v neděli na domácím ledě, kde od 17 hodin přivítá Olomouc.