Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KHL v Liberci? Větší blbost jsem neslyšel, říká šéf klubu Syrovátko

Prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko (s mikrofonem v ruce) předstoupil v týdnu před fanoušky v Tipsport areně a dal prostor i jejich dotazům. Besedy se zúčastnil i trenér Pavel Hynek (uprostřed). | foto: Bílí Tygři Liberec

18 2013
Nakupování drahých posil není jedinou změnou v kurzu hokejového Liberce, který prožil nejhorší sezonu ve své extraligové historii. Po pěti letech klub rozšiřuje hřiště ze "zámořských" 26 metrů na 28. "V minulém období jsme se dvakrát podívali do semifinále a jednou do čtvrtfinále, takže bych tuto etapu nehodnotil úplně negativně. Přesto jsme nyní i po dohodě s trenérem Hynkem přikročili k rozšíření hřiště," potvrdil prezident klubu Petr Syrovátko.

Na setkání s fanoušky, kterého se v Tipsport aréně zúčastnilo přes sto lidí, za to sklidil potlesk. MF DNES přináší redakčně upravený přepis nejzajímavějších odpovědí šéfa libereckého klubu na otázky fanoušků.

Co by se stalo, kdyby Liberec sestoupil z extraligy?
Žádný konkrétní scénář jsem neměl. Do poslední chvíle jsme dělali vše pro udržení a připravovali se na poslední bitvu, i když to ve dvou utkáních v Mladé Boleslavi asi nevypadalo. Od ledna či února jsem se strašně vážně zabýval tím, co by sestup přinesl a jaký odliv sponzorů by to znamenalo pro celý liberecký hokej. Ale přesné řešení jsem neznal. Chtěl jsem, abychom zůstali v extralize, a to se podařilo. Zažili jsme největší pád ve své historii, ale máme extraligu. Byla to draze vykoupená zkušenost. Říká se, že chytré dítě se o kamna spálí jen jednou. Nechtěl bych minulou sezonu opakovat a nerad bych viděl i umístění pod desáté místo. Ale stoprocentně vám to nikdo nezaručí.

Jakou zkušenost klub udělal s posilami ze zámoří?
Pokud by NHL měla zase výluku, stoprocentně bych stál o našeho odchovance Láďu Šmída. Ten si k nám nepřišel jen zahrát, ale trápil se našimi výsledky. To o ostatních neplatilo. Ti „emigranti“, kteří si neuměli s našimi hráči ani podat ruku, se k nám přišli jen vypotit a prohry je netížily. (Řeč je o Kanaďanech Simmondsovi a Stewartovi, kteří Liberec nečekaně opustili). Pochopitelně ani brankář Ondra Pavelec neodvedl výkon, který jsme od něj čekali. I my si ale musíme sáhnout do svědomí, protože obrana nehrála dobře a ani sebelepší gólman by všechno nepochytal. Samozřejmě účinkování hráčů z NHL nebylo levné, podstatnou částku tvořily pojistky: u Pavelce to bylo 600 tisíc, u těch dvou Kanaďanů o něco méně. Ke cti jejich agentů musím přiznat, že po jejich útěku nám byla alikvotní část pojistky vrácena. Takže příště při výluce v zámoří bychom řešili naše odchovance, u těch dalších bych byl velmi, velmi obezřetný.

Kde se vzala fáma, že se v Liberci má hrát KHL?
Já jsem se tuto informaci dozvěděl už někdy v listopadu shodou okolností od svého otce, který se mě ptal, co je na tom pravdy. Odpověděl jsem mu, že větší blbost jsem neslyšel. Tím jsem to považoval za vyřízené. Následně se to stalo stále častější otázkou ve vztahu k naší hře a umístění a k tomu, jestli nechceme sestoupit proto, aby se tady mohla hrát KHL. Věřte mi, že o něčem takovém nikdy nepadlo slovo a nikdy jsem o tom nejednal. Je to opravdu nesmysl. Můj přítel a velký sponzor klubu Petr Kellner dělá velký byznys v Rusku a uvažoval o týmu KHL, ale jeho myšlenky směřovaly do Prahy, kde mezitím vznikl tým Lva. Petr Kellner má zájem, abychom dál budovali kvalitní značku libereckého hokejového klubu v extralize a prahli po nejvyšších cílech. Jeho přízeň i po minulé sezoně zůstává.

Jak je to se zvětšením ledové plochy?
Po dohodě s trenérem Hynkem jsme se rozhodli pro změnu - vracíme se na šířku kluziště 28 metrů. K zúžení hřiště na 26 metrů jsme přistoupili před pěti lety po vyřazení v semifinále, kdy nás právě na úzkém kluzišti porazila Slavia. Byli jsme přesvědčeni, že je to správná cesta i pro nás. Od té doby uplynulo pět extraligových sezon. Ta první byla velmi v rozpacích i kvůli nepochopení trenéra Gregora, který říkal: „To oni si to vymysleli a my na tom musíme hrát.“ Ani starší hráči jako Jiruš či Žabka to nepřijali. A sezona dopadla špatně. V dalších letech jsme se dvakrát podívali do semifinále a jednou do čtvrtfinále, takže bych tuto etapu nehodnotil úplně negativně. Přesto jsme nyní přikročili k rozšíření.

Bude pokračovat kapitán Nedvěd?
S Petrem jsem v úterý mluvil, abych měl aktuální informace. Po sezoně byl utahaný a zklamaný. I on byl součástí neúspěšné sezony, na což není zvyklý. Petr si dal standardní čas na rozmyšlenou, aby věděl, jak se mu po ránu vstává. Jsme domluveni, že se dohodneme, až přiletí začátkem června z Ameriky a bude dostatečně vygolfovaný a opálený. Můžu říct svůj osobní pocit a přesvědčení, že Petr pokračovat bude. Že se vrátí s chutí zase trénovat a být součástí týmu a že pomůže Bílým Tygrům zpátky na pozice, kde je chceme vidět.

Jak to vypadá s posilami?
Tři roky jsme nenakupovali hráče a snažili jsme se jít cestou podpory farmy v Benátkách. Nyní jsme se však rozhodli zvýšit kvalitu kádru. Proto přišli útočníci Bartek a Valský, do obrany Voráček a brankář Melicherčík. Máme i podpis dalšího hráče, ale dali jsme si tabu, že do konce mistrovství světa o tom nebudeme mluvit. Ještě čekáme na beka ze zahraničí a pak ještě možná přijde nějaké překvapení. Jedeme všichni na tisíc procent, abychom se trochu posílili a připravili na novou sezonu.

Proč si Liberec ponechal farmu v Benátkách?
Benátky nás stojí zhruba od 10 do 12 milionů ročně a cílem je, aby se nám tam ohráli kluci, kteří se zapracují do áčka a nebudeme muset sahat jinam. To se bohužel úplně neukazuje. Na druhou stranu nám ale Benátky velmi pomáhají. Vezměme si situaci ze sezony 2011/2012, kdy nám chybělo osm nebo devět klíčových hráčů a byli to právě kluci z Benátek, kteří naskočili a svou roli splnili. Když jsme tedy probrali plusy a minusy, rozhodli jsme se Benátky podržet. I s ohledem na naši mládež, která se ukazuje velmi dobře, ale dospělá soutěž je jinde než juniorka a oni si ji tak mohou právě v Benátkách vyzkoušet. Proto mohu oznámit, že minimálně na příští sezonu spolupráce pokračuje.Plzeň
4:1
Olomouc
Vítkovice
0:4
Kometa
Plzeň
1:4
Kometa
Třinec
1:4
Kometa
Hradec Králové
2:4
Třinec
Hradec Králové
4:3
Liberec
Třinec
4:3
Pardubice

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Bodování

10

František Lukeš

Litvínov

9

Petr Straka

Jihlava

8

Juraj Mikúš

Litvínov

Góly

5

Petr Straka

Jihlava

5

Daniel Vrdlovec

K. Vary

4

František Lukeš

Litvínov

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. K. Vary 12 4 3 2 3 30:24 20
2. Litvínov 12 5 2 1 4 27:27 20
3. Jihlava 12 5 1 2 4 29:25 19
4. Kladno 12 4 0 1 7 17:27 13

Nejčtenější

Panarinovo ultimátum. Vynutí si Rus odchod z Columbusu?

Michal Kempný z Washingtonu zastavuje Artěmije Panarina z Columbusu.

Naservíroval fanouškům tuze podmanivou podívanou. Drze kličkoval, mazaně přihrával, pohotově...

Chci zkusit žít úplně sám. Ochrnutý Zelenka o krizích, výzvách i odpuštění

Tomáš Zelenka

Před sedmnácti lety skončil bývalý hokejista Tomáš Zelenka po hrozivém nárazu na mantinel na...Další z rubriky

Obránce Staňka čeká desátá sezona v hokejové Olomouci. Průlomová

Momentka ze čtvrtého čtvrtfinále mezi Olomoucí s Plzní. Milana Gulaše (zcela...

Když jako chlapec dělal Robin Staněk talentové zkoušky na hokej v rodném Uherském Hradišti, spletl...

Tituly byly krásné, ale chtěl jsem jít do světa, říká obránce Krejčík

Jakub Krejčík z Komety slaví gól v síti Plzně.

Vyzkoušel si, jak se hraje hokej v přímořském Chorvatsku, zahrál si ve Švédsku, mezinárodní KHL...

Čtvrtfinále bylo málo, uznává liberecký trenér Pešán

Trenér sezony - liberecký  Filip Pešan.

Českou hokejovou „20“ dovedl začátkem roku na světovém šampionátu v USA po dlouhých 13 letech do...

Najdete na iDNES.cz