Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberecký manažer Jech: Chceme být v Evropě vidět

Liberecký manažer Ctibor Jech. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

4 2014
Hokejisty Liberce čeká dvojzápas se slovenskými Košicemi. První utkání hrají Bílí Tygři ve čtvrtek doma, odveta je na programu v sobotu na Slovensku. Účast v Lize mistrů berou Liberečtí vážně.

Hokejisté Liberce stojí na prahu dvou bitev s Košicemi, v nichž se rozhodne, zda v Lize mistrů můžou myslet na postup. Dnes od 17.30 hrají doma, v sobotu na východě Slovenska. „Úspěch v soutěži nás velice zajímá. Chceme být v Evropě vidět a nehrát tam druhé housle,“ říká generální manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech.

Na kontě máte jednu výhru a jednu prohru. Jak zatím vystoupení týmu v Evropě hodnotíte?
První zápas nás mrzí. Oulu byl výborný tým, finský mistr, ale prospali jsme první třetinu a pak už nám zápas utekl, i když jsme o body bojovali do konce. Na ledě německého Kolína jsme pak odehráli výborné utkání. Teď záleží na dvou zápasech s Košicemi během dvou dnů. Chceme dvě výhry a otestovat si formu před vstupem do extraligy. Je to pro nás generálka a potřebujeme se prezentovat kvalitním výkonem, se kterým můžeme vstoupit do české soutěže.

Bude konfrontace se slovenským mistrem pikantní?
Věřím, že ano. Někdejší bitvy ve federální lize měly vždycky velký náboj a na zápasy českých týmů se Slovanem Bratislava nebo Košicemi chodily plné stadiony. Každopádně se na tu konfrontaci těšíme a vím, že i na slovenské straně ji hodně prožívají.

Novou Ligu mistrů berete hodně vážně. Co klubu přináší?
Všechny dosavadní pokusy o evropskou soutěž v minulosti bohužel ztroskotaly. Tady se konečně začíná vytvářet projekt, který nabízí měření sil se zahraničními týmy. Ve chvíli, kdy se soutěž European Trophy překlopila do nové podoby Ligy mistrů, jsme cítili, že z této společnosti by vypadnout byla velká škoda. Věříme tomu, že se soutěž do budoucna chytí, protože je organizována se vší vážností. Zajistí nám důležitou konfrontaci s evropským hokejem.

Bílí Tygři byli zakládajícím členem evropské soutěže. Jak dlouho vám to umožní účast v ní?
Stali jsme se akcionáři soutěže, takže jsme museli vložit určitý finanční obnos, který nám zajišťuje účast na čtyři roky. Další místa byla nabídnuta jednotlivým ligám, které do ní můžou posílat mistra a vítěze základní části. K tomu se začal mnohem lépe organizovat marketing, startují i televizní přenosy.

Bude to ale asi ještě dlouhá cesta přesvědčit o významu Ligy mistrů fanoušky i samotné hráče.
To je pravda. I když bych řekl, že hráči nějaké velké přesvědčování nepotřebují. Sami cítili, že to jsou zápasy jiné kvality, navíc na sebe můžou upozornit a zajistit si kontrakt v zahraničních ligách. To pro nás není úplně pozitivní, ale patří to k věci. I my bychom byli rádi, kdyby se rozhoupal obchod v rámci Evropy.

Myslíte obchod s hráči?
Ano. Pokud vychováme dobrého hráče, abychom ho také mohli dobře zpeněžit a vložit peníze do mladých. Takže hráči význam Ligy mistrů pochopili brzo. Ale chceme přesvědčit diváky, že je dobré na tu soutěž chodit, protože v Liberci uvidí špičkové týmy s reprezentanty různých zemí. Už se to prokázalo, měli jsme tu mistry Švédska i Finska. I německé kluby jsou na špičkové úrovni.

Dá se na účasti v Lize mistrů vydělat, nebo je to až otázka budoucnosti?
Rozhodně nám to nevydělává. Soutěž už sice nedotujeme takovou částkou jako v minulých letech, ale cestování je samozřejmě víc než v extralize a musíme používat charterové lety. Ale pustili jsme se do toho, protože chceme našemu hokeji otevřít dveře do Evropy a divákům přinést kvalitní zápasy. Dá se říct, že účast v Lize mistrů nás přijde zhruba na milion korun. Týmy, které postoupí do semifinálové a finálové části, budou mít rozpočet zhruba vyrovnaný, protože jim to srovnají prize money.Najdete na iDNES.czmobilní verze