Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec o mediálních právech: Chtěli jsme ukázat, že hokej má vyšší cenu

Liberečtí oslavují první branku utkání. | foto: ČTK

10 2018
Když se před časem hokejový Liberec rozhodl prodat mediální práva společnosti O2, u ostatních klubů nenašel moc velké pochopení. Byl to však počátek malé revoluce, která minulý týden vyvrcholila oznámením, že extraligový hokej bude od příští sezony k vidění nejen na České televizi, ale i na placeném sportovním kanálu.

„Považuji to za dobrý začátek, kdy si všichni můžeme vyzkoušet, jak bude nový model fungovat. Hlavní efekt ale očekávám až v dalším období po roce 2023,“ říká viceprezident libereckého hokejového klubu Lukáš Přinda. „Vstup nového vysílatele a silného partnera je pro hokej správným krokem. Myslím, že spousta klubů si při prodeji svých televizních práv ani neuvědomila, jakou hodnotu drží v ruce.“

Co vás a také Spartu vedlo k odmítnutí původního modelu?
Před rokem a půl drtivá většina extraligových klubů automaticky podepsala další dlouhodobý kontrakt se společností BPA a potažmo s Českou televizí, aniž by se o tom vedla delší debata. My jsme řekli, že není možné takovou nabídku akceptovat. Smlouva na dalších pět let slibovala jen minimální navýšení. A tak jsme se začali pídit, jak bychom za mediální práva získali víc.

Fotogalerie

Překvapili jste tím ostatní kluby?
Ze začátku se nás všichni ptali, proč boříme zažitý systém. My jsme ale nechtěli nic bourat. Chtěli jsme otevřít debatu a ukázat, že extraligový hokej má větší hodnotu, což se teď také potvrdilo. Sice šlo o náročná jednání, ale nakonec se nám podařilo uzavřít s O2 TV zajímavou dohodu. O2 je tak nyní držitelem našich hlavních mediálních práv. To ale neznamená, že Tygři budou jen na placené stanici. V návaznosti na naši smlouvu vznikla totiž generální dohoda mezi O2, ČT a BPA, která říká, že extraligu budou přenášet obě televize téměř rovnoměrně. To je úžasný nadstandard. Vydělají na tom všichni.

Jaké bonusy nový systém přinese konkrétně Liberci?
Jednak to přináší finanční efekt. Za druhé máme přislíbený velký časový prostor pro přenosy našich zápasů. Liberec bude daleko víckrát v televizi než dosud, divák bude mít právo volby, získáváme i prostor pro mládež a naše partnery. A fanoušci ocení nové technologie televizních přenosů.

Můžete říct, kolik peněz navíc to pro váš klub znamená?
To bohužel ne, ale mohu říct, že se ta jednání, která trvala přes rok a půl, vyplatila. Co je ale příjemné, že profitovat ze vstupu nového vysílatele do extraligy nebude jen Liberec, ale i všechny ostatní kluby a to i přesto, že svá práva již prodaly.

Lze alespoň prozradit, kolik procent činí částka za mediální a marketinková práva v rozpočtu klubu?
Mohu říct, že se to pořád nedá srovnat s hokejovými ligami v jiných evropských zemích. Třeba ve Švédsku tvoří tahle částka kolem poloviny rozpočtu klubu. K tomu se neblížíme ani omylem. Taková je realita.

Čím to je? Malou kupní silou v Česku?
My jako kluby bychom se do budoucna měly spojit a líp náš produkt zobchodovat. Všech 14 klubů společně. Podle mého názoru jsme tomu doteď nevěnovaly potřebnou pozornost.

Nový model přináší i větší pohyby s termíny zápasů. Nebojíte se toho?
S tím si multifunkční arény, jako je ta naše, musí umět poradit. Nevidím v tom problém. Ani úbytku diváků moc nevěřím. Dám příklad: třeba dvě hodiny v neděli odpoledne jsou pro nás z hlediska návštěvnosti ideální čas, jestli chceme na hokej dostat rodiny s dětmi. Když přijdou z hokeje v půl desáté večer, tak to není úplně ideální.Mistrovství světa v hokeji 2018

MS hokejistů se v roce 2018 hraje od 4. do 20. května v dánských městech Kodani a Herningu. V turnaji se utká 16 týmů rozdělených do dvou skupin. Zlato bude obhajovat Švédsko, které loni porazilo Kanadu.

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.
Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Josef Jandač, Pavel Francouz, Radko Gudas, Martin Frk, Michal JordánRadek Faksa, Roman Červenka, Martin Nečas

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost


Plzeň
4:1
Olomouc
Vítkovice
0:4
Kometa
Plzeň
1:4
Kometa
Třinec
1:3
Kometa
Hradec Králové
2:4
Třinec
Hradec Králové
4:3
Liberec
Třinec
4:3
Pardubice

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Bodování

8

Petr Straka

Jihlava

7

Viktor Hübl

Litvínov

7

František Lukeš

Litvínov

Góly

5

Petr Straka

Jihlava

4

Adam Kubík

Kladno

4

Daniel Vrdlovec

K. Vary

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. K. Vary 10 4 3 1 2 28:20 19
2. Litvínov 10 4 1 1 4 21:25 15
3. Jihlava 10 3 1 2 4 24:22 13
4. Kladno 10 4 0 1 5 14:20 13

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze