Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf hokejové Ligy mistrů se poklonil třineckým fandům: Byl jsem dojatý

Třinecký Tomáš Marcinko se v osmifinále Ligy mistrů raduje z gólu proti Malmö. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

8 2017
Počet účastníků hokejové Ligy mistrů letos klesl ze 48 na 32. A výkonný ředitel soutěže, Švýcar Martin Baumann, si to pochvaluje. „Chceme mít v soutěži nejlepší z nejlepších, vytvořit exkluzivní společnost,“ řekl Baumann. „Snížení účastníků je jeden z největších úspěchů, jakého jsme zatím dosáhli. Podstatné je, že o účasti rozhodují sportovní výsledky.“

Baumann sledoval úterní souboj Ocelářů s Malmö. Do Třince přijel na pozvání zástupců klubu, kteří se s ním potkali při utkání ve švédském Malmö. Tam byl nadšený třineckými příznivci. „Byly jich davy. A byli slyšet. Byl jsem dojatý. Klaním se před nimi,“ uvedl Baumann.

Výkonný ředitel hokejové Ligy mistrů Martin Baumann

Výkonný ředitel hokejové Ligy mistrů Martin Baumann

Takže se zájmem českých fandů o Ligu mistrů jste spokojený?
Už v minulém ročníku se velmi dobře předvedli příznivci Sparty Praha, jichž hodně dorazilo na finále do Švédska. Jak čeští fandové putují za svými celky po Evropě, je zajímavé.

Ale třeba ve Švédsku Liga mistrů tolik netáhne.
Je to škoda, protože to, co se děje na ledě, je hodno pěti hvězdiček. Už některé zápasy ve skupinách měly úroveň play-off. Důležitý je zájem médií, aby fandy na zápasy přilákala. Monika Reinhardová, ředitelka komunikace Ligy mistrů, dodala: „Bohužel v jednotlivých zemích nejsou zahraniční týmy místním fandům dostatečně známé a ti většinou netuší, co umějí a co jsou schopny předvést.“

Jaká je největší bolest této soutěže?
Občas mě bolí, když vidím jen dva a půl tisíce fanoušků a někdy i méně na zápase, který je srovnatelný s NHL. To je docela krutá bolest.

Jak udělat z hokejové Ligy mistrů podobný fenomén, jako je ta fotbalová?
Máme v podstatě stejný model. Chtěli bychom zaujmout i fanoušky, kteří sledují fotbalové zápasy, aby tady byla podobná základna. Ale fotbalová liga má už dvacet pět let, hokejová čtyři. Chce to trpělivost.

Fotogalerie

Liga mistrů: Třinec - Malmö

Není chybou, že základní skupiny začínají ještě v přípravném období, v srpnu?
Najít volné termíny je velice těžké. Ale diskutujeme o tom se zástupci evropského hokeje každý rok. Obzvlášť letos bylo velmi těžké najít termín, protože je olympiáda. I tak jsme začínali o týden později než loni a příští rok start posuneme o další týden.

Takže se nedá říct, že by Liga mistrů už dospěla?
Nedá. Už sice není mimino, ale pořád je to dítě, které může zahubit nezájem klubů a diváků. Ale podepsali jsme šestiletou smlouvu s mediálními partnery, takže máme dost peněz na rozvoj soutěže.

O vytvoření Ligy mistrů už bylo několik pokusů. Kdyby padl i ten nynější, přišla by Evropa definitivně o podobnou soutěž?
Ano, je to poslední šance. Rozhodně. Neúspěch, nezdar ale není náš cíl. Pokud by to nevyšlo, byla by to škoda pro celý evropský hokej.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

MS hokejistů se v roce 2018 hraje od 4. do 20. května v dánských městech Kodani a Herningu. V turnaji se utká 16 týmů rozdělených do dvou skupin. Zlato bude obhajovat Švédsko, které loni porazilo Kanadu.

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.
Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Josef Jandač, Pavel Francouz, Radko Gudas, Martin Frk, Michal JordánRadek Faksa, Roman Červenka, Martin NečasNejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze