Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejové Slovensko ovládlo po volbě šéfa svazu obrovské rozčarování

Richard Litner, do tohoto muže vkládali Slováci naděje. Bývalý obránce však ve volbě o šéfa svazu neuspěl | foto: internet

26 2015
Hokejové Slovensko prožívá velké zklamání. Prezidentem tamního svazu totiž zůstává Igor Němeček. Rozhodla o tom čtvrteční volba, v níž neuspěl bývalý obránce Richard Lintner, od kterého si fanoušci i známé osobnosti slibovali změnu poměrů.

Němeček v tajné volbě vyhrál o 13 hlasů a Lintner neskrýval smutek. „Podařilo se mi dát dohromady silný tým odborníků. Mrzí a trápí mě kritický stav slovenského hokeje, zvlášť když se teď situace bude nadále prohlubovat. Je mi líto, že se nedůvěra fanoušků a veřejnosti bude dál stupňovat.“

Na některých slovenských webech se vzápětí objevily titulky jako „Facka zlaté generaci“. Za Litnerem totiž stála drtivá většina bývalých i současných hvězd, mezi nimi například Zdeno Chára, Marián Hossa, Ľubomír Višňovský, Andrej Sekera, Tomáš Tatar, Jaroslav Halák nebo Marián Gáborík.

Jedním z nejnaštvanějších byl Michal Handzuš: „Myslím, že se všichni shodneme, že náš hokej upadá. Místo toho, aby se odstartovala změna a přišlo něco nového, zůstane v čele člověk, který je na svazu 15 let ve dvou nejvyšších funkcích. Slovenský hokej asi musí padnout na dno,“ zoufal si krátce po zveřejnění výsledků.

Na Slovensku mimo to panují rozpaky ohledně regulérnosti volby, objevují se hlasy, že Lintner neměl proti Němečkovi od začátku žádnou šanci, byť se těsně před volbou hovořilo o tom, že se z něj stal favorit.

„Zarazilo mě, že se nepodařilo změnit hlasování. To je totiž postavené tak, že můžou hlasovat i zaměstnanci svazu, kteří samozřejmě nepůjdou proti svému šéfovi. Každý si to umí spočítat. Kdyby to byla férová volba, výsledek by byl jiný,“ nechápal Rastislav Pavlikovský, mistr světa z Göteborgu a člen Lintnerova týmu.

O potvrzení staronového šéfa podle všeho rozhodli opravdu jeho přímí podřízení a kolegové, kteří ve volbě disponovali až 15 hlasy, další přidal sám Němeček a po třech zbytek vedení svazu a reprezentace do 20 let.

I proto následovala poměrně ostrá reakce nespokojených fanoušků, kteří nevybíravou kritikou a hrubými nadávkami doslova zaplavili internet.

„Prezidentem svazu zůstává Široký.“ Tato narážka na bývalého šéfa svazu, kterého pojí s Němečkem nadstandardní vztahy a který si tak dál zachoval velký vliv, byla společným jmenovatelem zloby. Široký nemá na Slovensku dobrou pověst, jelikož byl rozvědčíkem komunistické Státní bezpečnosti a po revoluci společníkem Viktora Koženého. Ten ho obvinil ze zpronevěry velké části harvardských fondů.

Samotný Lintner před volbou ocenil jeho podíl na úspěších tamního hokeje na začátku milénia, ovšem jinak ho jako ostatní kritici vinil ze současného stavu, kdy Slováci nemají dostatek talentů a reprezentace má na světových šampionátech velký problém postoupit alespoň do čtvrtfinále.Najdete na iDNES.czmobilní verze