Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lišák Patera. Trenérský nováček použil odvážný fígl budoucnosti

Pavel Patera na kladenské střídačce | foto:  Michal Šula, MAFRA

31 2016
Býval to famózní útočník a zdá se, že má v sobě i trenérské nadání. Pavel Patera má totiž odvahu zariskovat. V posledním kole první ligy sáhl k velmi netradičními kroku: když mělo jeho Kladno v prodloužení přesilovku, odvolal gólmana. Vyplatilo se, Rytíři z převahy dvou mužů v poli dali vítězný gól na 4:3 a jsou i díky tomu znovu první.

Kladenský lišák potvrdil kreativitu, kterou oplýval na ledě. Ale pozor, nešlo o žádné pohnutí mysli nebo improvizaci. Patera tenhle nápad v hlavě nosil už delší dobu a jen čekal, kdy ho bude moci využít.

Ostatně sám k němu říká: „Ve skutečnosti v takové chvíli nejde o risk, ale spíš jistotu. Je to osmdesát ku dvaceti procentům, že dáte gól, než že byste ho inkasovali,“ řekl v krátkém rozhovoru pro kladenský Deník.

I tak jde možná o průlomový krok, který se dosud většina trenérů bála využívat. Sám Patera tvrdí, že to rozhodně nebylo naposledy, co ho vyzkoušel a čas ukáže, jestli ho nepoužijí i další odvážlivci, kteří se nebojí vzít zodpovědnost do vlastních rukou.

Pomoci k tomu může i novinka v hokejových regulích. Dosud totiž platilo, že pokud takto trenér zariskuje a jeho tým inkasuje gól do prázdné branky, neodnese si ze zápasu ani bod. Od nové sezony však nic takového nehrozí.

„Vidíte, já o tom ani nevěděl, protože se pravidla mění docela často,“ usmál se Patera.

Ten může být spokojený. I díky jeho vychytralosti totiž Kladno znovu zamířilo na první místo ve druhé nejvyšší soutěži. Přitom ve zmiňovaném utkání v Třebíči prohrávalo 0:2. Na přelomu druhé a třetí třetiny však výsledek otočilo a byť v závěru domácí vyrovnali, bonusový bod zařídil ve dvojnásobné přesilovce 46 vteřin před koncem Tůma.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze