Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rulík: Bez kondičního kouče to nejde. V tom jsme dvacet let za světem

Litvínovský kouč Radim Rulík | foto: Petr Bílek, MF DNES

10 2015
Hokejoví šampioni našli náhradu za brankářského fantoma Francouze i za kondičního trenéra Vodu. Teď ještě přesvědčit útočníka Martina Ručinského, aby aspoň o rok odložil konec kariéry.

Kouč hokejového Litvínova Radim Rulík už má skoro poskládaný tým, který bude v novém ročníku extraligy obhajovat mistrovský titul. Jedna z posledních nevyřešených otázek je, zda bude pokračovat v kariéře olympijský šampion z Nagana Martin Ručinský. „Byl bych strašně rád, aby to Růča ještě nezabalil,“ přeje si Rulík.

Martin Ručinský se ještě nevyjádřil, zda bude pokračovat v kariéře, ale jinak už máte o sestavě na příští sezonu celkem jasno. Povedlo se například udržet jiného klíčového útočníka Františka Lukeše.
Za to jsem rád. První formaci se nám povedlo udržet, teď ještě tu druhou. Asi nebude ve stejném složení, protože Kuba Petružálek odejde, ale jde hlavně o to, aby ta pětka zase měla ofenzivní předpoklady.

Místo Petružálka mohl zaujmout Jakub Černý, který se s vámi připravuje, ale nakonec zůstává v Minsku.
Nedohodl se s manažerem. U mě má dveře otevřené, je to typ hráče, který by se strašně hodil do systému. Ale asi na něj nejsou peníze.

Takže do druhé formace ještě budete shánět útočníka?
Možná si tam manažer ještě nechává nějaké místo a čas, ještě úplně přesně nevíme, jak to bude s tím Martinem Ručinským. Pokud řekne rezolutně ne, tak tam bude prostor najít za něj náhradu. Ale prvořadé je, že bychom byli rádi, aby s námi ještě byl. V sezoně jednoznačně ukázal, že na to má, patřil k nejlepším hráčům. Ale záleží na něm, jak se bude cítit fyzicky a hlavně psychicky. V tomhle věku to není úplně jednoduché. Asi jsme to nikdo nezažili, proto je ten obdiv k němu tak velký ze strany nás trenérů i veřejnosti. Na konci letošní extraligy bylo vidět, jak je vážený za ty výkony, co předváděl.

Brankářskou jedničku Pavla Francouze má nahradit Jaroslav Janus. Proč zrovna on?
Měli jsme víc variant a domluvili jsme se, že to finální rozhodnutí necháme na Zdeňkovi Orctovi (kouč brankářů), který tomu nejvíc rozumí. Takže jsme to nechali na něm, aby si z těch kandidátů vybral a jeho rozhodnutí respektujeme. Jsme rádi, že jsme našli variantu za Pavla Francouze, je jasné, že srovnání s ním bude pro každého brankáře strašně těžké. Ale chtěli bychom pokračovat i v tom, aby hráči gólmanovi co nejvíc pomáhali, jak tomu bylo v této sezoně.

Fotogalerie

I realizační tým už je skoro kompletní. Kondičního kouče Mariána Vodu nahradilo duo Ondřej Ježek - Michal Peroutka.
Michal Peroutka je zároveň fyzioterapeut, Ondřej Ježek je zaměřený na kondiční stránku. To je podle mě ideální spojení. Snažíme se to zase trochu posunout, podle nás je to dobrá cesta, jak dát hráčům ten nejlepší možný servis.

Kde jste je objevil?
Nebylo to jednoduché. Marián Voda mi konci sezony oznámil, že nebude pokračovat, pak byla naděje, že zůstane, nakonec se to ale zase převážilo k jeho odchodu. Já byl zabraný jen do hokeje, nestíhal jsem moc řešit tyhle věci okolo a hlavně jsem neměl kontakt s lidmi s touhle specializací. Takže pro mě nebyla dovolená, kontaktoval jsem všechny možné lidi, kteří by mi mohli pomoct či poradit. Našel jsem asi 6 kandidátů, se všemi jsem si dal v Praze schůzku.

A vyšli vám z toho tihle dva kandidáti?
Dobré je, že spolu pracovali už dříve, což jsem ani nevěděl ve chvíli, kdy jsem jim navrhnul, jestli by dělali spolu. Pak to už bylo jednodušší, oba okamžitě souhlasili, neměli s tím problém, za což jsem strašně rád. Ale není to snadné, u nás tyhle pozice nejsou zavedené, což si myslím, že je obrovská chyba. Jsme ne deset, ale dvacet let za světem. Bez těchto lidí dneska podle mě nejde dělat vrcholový sport.

Když máte teď dva kondiční trenéry, to abyste nafoukli ten váš kamrlík, který na Hlinkově stadionu slouží jako kancelář.
Náš kamrlík dostane zahulit (smích). Už letos to bylo hustý, tak uvidíme. Ti lidi, co s námi pracují, nejsou vůbec nároční, tu kancelář máme jen na osprchování a převlečení. Ale když si budeme chtít sednout a popovídat, tak to už bude těžké.

Ještě zpět k hráčskému kádru. Skončili útočník Majdan i obránce Frolo?
Majdan je uvolněný od nás z mužstva, co vím, tak končí i smlouva. Frolovi skončilo hostování, ale já bych o něj hodně stál. Potřebujeme si tady trošku uvolnit ruce, udělat nějaké změny. A když se povede, moc bych ho chtěl mít v týmu. Je to typ hráče, který platí na každé mužstvo, což ukázal i v minulé sezoně.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze