Liberecký útočník Martin Bakoš (vlevo) se snaží překonat Viktora Andréna v...

Liberecký útočník Martin Bakoš (vlevo) se snaží překonat Viktora Andréna v brance Växjö. | foto: ČTK

Liberec hrál v LM s Växjö nerozhodně, Třinec prohrál ve Finsku 2:4

• 13
Úvodní semifinálové duely hokejové Ligy mistrů českým celkům úplně nevyšly. Liberec hrál se silným švédským Växjö nerozhodně 1:1 a Třinec dokonce prohrál: ve Finsku nestačil na místní Jyväskyle 2:4.

Liberec - Växjö 1:1

Hokejisté Liberce remizovali v úvodním utkání semifinále Ligy mistrů s Växjö 1:1 a do finále postoupí vítěz odvety, která se bude hrát za týden ve Švédsku.

Hosté vedli od úvodu druhé třetiny po trefě kanadského útočníka Liama Reddoxe a o vyrovnání se postaral ve 47. minutě Lukáš Jašek. Hlavní kouč Liberce Filip Pešán po návratu z mistrovství světa hráčů do 20 let sledoval duel jen z tribuny. Tým vedli jako dosud při jeho absenci asistent Karel Mlejnek s Vladimírem Čermákem.

Liberec byl nejblíže branky ve 12. minutě, ale gólman Växjö Bližňákovu dorážku kryl. Po vyloučeních Rahimiho a Josefssona hráli Bílí Tygři 42 vteřin v pěti proti třem, ale tlak ve vedoucí branku neproměnili. S dvěma střeleckými pokusy neuspěl Bakoš.

Po 33 vteřinách druhého dějství se dočkal lídr švédské ligy vedení po Janusově chybě. Liberecký brankář vyjel mezi kruhy rozehrát puk, ale poslal jej na hokejku Reddoxe, který trefil prázdnou branku. Växjö mohlo zvýšit, ale Janus tentokrát domácí podržel.

Liberecký brankář Ján Janus ve spolupráci s obráncem Lukášem Dernerem řeší...

V úvodu závěrečného dějství měli při Špačkově trestu velké šance na zvýšení náskoku Shinnimin a Kiiskinen. Ve 47. minutě se radovali domácí. Lakatoš se natlačil před branku a Jašek vyrovnal. Liberec mohl otočit skóre. Nejdříve ale neuspěl Ordoš, který se probil před branku. Pak při vyloučeních Calofa a Rahimiho domácí nevyužili ani druhou, tentokrát 55 vteřin trvající výhodu pěti proti třem.

Branky a nahrávky: 47. Jašek (Lakatoš) - 21. Reddox (Fröberg). Rozhodčí: Vikman (Fin.), Vinneborg (oba Švéd.) - Lhotský, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 5:5. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0. Diváci: 5718.

Liberec: Janus - Pyrochta, Ševc, Kolmann, Šmíd, Jánošík, Derner, Jan Bednář - Lakatoš, P. Jelínek, Jašek - Bakoš, J. Mikyska, L. Krenželok - Ordoš, Bližňák, J. Vlach - Jeník, Vantuch, D. Špaček. Trenéři: Mlejnek a V. Čermák.

Växjö: Andrén - J. Persson, Rahimi, P. Andersson, Welch, Martinsson, A. Lundberg, Bohm - Netterberg, Fröberg, Reddox - M. Lundberg, Josefsson, Carnbäck - Calof, R. Rosén, Shinnimin - Brodecki, J. Pesonen, Kiiskinen. Trenéři: Hallam, Hellgren a J. Jönsson.

Jyväskylä - Třinec 4:2

Třinecký útočník Martin Adamský odehrává puk před dotírajícím Jerry...

Hokejisté Třince prohráli v úvodním utkání semifinále play off Ligy mistrů na ledě Jyväskylä 2:4. Ocelářům se finále, jež mohou případně hrát v domácím prostředí, vzdálilo ve druhé části, kdy finský tým otočil stav z 0:1 na 4:1, i díky tříbrankové smršti během 135 vteřin. Odveta je na programu za týden.

Třinečtí zápas na severu Evropy skvěle odstartovali. V úvodní třetině hýřili herní i střeleckou aktivitou a po Adamského teči při přesilovce se ve 12. minutě dočkali i gólu.

Jenže krátce po polovině zápasu přišla krizová chvíle: nejprve fauloval Musil, jehož na trestnou lavici zanedlouho následoval s trestem na dvě plus dvě minuty za vražení na hrazení Jank. Domácí měli k dispozici 43 sekund přesilovky pět na tři a na jejím konci udeřil Mäenpää.

Zkušený bek, který v kariéře prošel i Lvem Praha, navíc ještě o necelé dvě minuty později sám stihl další povedenou ranou zvýšit při druhé části Jankova trestu na 3:1. A dílo třinecké zkázy dokonal o dalších 24 vteřin později Kolehmainen.

Třinecký Rostislav Martynek (vlevo) v souboji s Jaakko Jokinenem
Brankář Peter Hamerlík dostal v Jyväskylä přednost před Šimonem Hrubcem.

Hosté s vědomím velkého manka pro odvetu zdaleka nerezignovali a snažili se usilovně vrátit co možná nejvíce do hry o postup. Podařilo se jim to alespoň částečně. Svačina sice ještě na začátku třetí třetiny nevyzrál na Olkinuoru, ale Marcinko ve 43. minutě snížil. Další šance na obou stranách už změnu skóre nepřinesly.

Branky a nahrávky: 27. Rooba (J. Jokinen, Turkulainen), 33. Mäenpää (Puustinen, Tuppurainen), 34. Mäenpää (J. Immonen), 35. Kolehmainen (Vainio, Saari) - 12. Adamský (Polanský, Krajíček), 43. Marcinko (Svačina, Martin Růžička). Rozhodčí: Hoppe (Něm.), Nord (Švéd.) - Nieminen, Pesonen (oba Fin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. Třetiny: 0:1, 4:0, 0:1. Diváci: 2646.

Jyväskylä: Olkinuora - Vainio, Kalteva, Mäenpää, Kuukka, J. Jokinen, O. Ikonen, Yonkman - Nättinen, J. Immonen, Tuppurainen - Rooba, Kanninen, Louhivaara - Puustinen, Suomela, Turkulainen - Saari, Straka, Kolehmainen - Likola. Trenéři: Virtanen, Ahvenjärvi, Konttinen a Turunen.

Třinec: Hamerlík - Adámek, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, Jank, L. Kovář - Martin Růžička, Marcinko, Svačina - Cienciala, R. Vlach, Dravecký - Martynek, Polanský, Adamský - Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a Zadina.