Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beran + Beran. Za hokejisty Lucemburska nastupují otec se synem

Robert Beran (vpravo) se svým synem Thierrym. | foto: FLHG

31 2015
Bratrské dvojice, či dokonce trojice, nejsou v hokeji žádnou velkou zvláštností. A to i na mezinárodní úrovni. Ale aby v jednom reprezentačním týmu nastupovali otec se synem, to už tak běžné rozhodně není. Tedy s výjimkou lucemburské reprezentace, kde už několik sezon vedle sebe nastupují pětačtyřicetiletý Robert Beran a jeho dvaadvacetiletý syn Thierry.

Jak už příjmení napovídá, starší z rodinného dua dělal první hokejové krůčky v tehdejším Československu, konkrétně v jeho slovenské části. Oblékal dres Martina a Banské Bystrice. V roce1991 se ale jeho kariéra vinou těžkého zranění téměř na dva roky přibrzdila, ale nezastavila.

„V roce 1993 jsem odjel do Lucemburska, původně na dovolenou. Potkal jsem se tam s krajanem Ivanem Oškem, který byl trenérem Tornada Lucemburk. A tak jsme se domluvili, že odehraju za Tornado nějaké zápasy a na konci roku se vrátím domů,“ popisuje Robert Beran začátek nové hokejové i životní etapy na stránkách lucemburského hokejového svazu.

„Ale dostal jsem zajímavou nabídku k trvalé práci. Jako trenér i jako hráč. A tak jsem nakonec zůstal,“ dodává hokejový veterán, který po čase získal lucemburské občanství a usídlil se v nové vlasti natrvalo. Vedle trénování národních výběrů do 18 a 20 let reprezentuje až do současnosti Lucembursko na světových šampionátech nižších kategorií jako aktivní hráč.

V roce 2011 se na turnaji v Jihoafrické republice sešel poprvé v národním týmu se svým synem Thierrym, s nímž nastupuje i v dresu lucemburského klubu IHC Beaufort působícím v páté německé lize. Společnou účast na MS si zopakovali i v letech 2012 a 2013.

Loni sice mladší z Beranů na šampionátu nejnižší III. divize hraném v Lucemburku absentoval, ale letos by nemel chybět spolu se svým otcem na turnaji v tureckém Izmiru, který startuje už v pátek. Lucemburčané se postupně utkají s Gruzií, Spojenými arabskými emiráty, Bosnou a Hercegovinou, KLDR, Tureckem a Hongkongem.

Schéma hokejových mistrovství světa v roce 2015

Šest výkonnostních stupňů

ELITNÍ DIVIZE (Praha, Ostrava, 1.-17. 5.)
Skupina A:  ČESKO, Švédsko, Kanada, Švýcarsko, Lotyšsko, Francie, Německo, Rakousko.
Skupina B:  Finsko, Rusko, USA, Slovensko, Norsko, Bělorusko, Dánsko, Slovinsko.

DIVIZE I, SKUPINA A (Krakov, 19.-25.4.)
Itálie, Kazachstán, Japonsko, Ukrajina, Maďarsko, Polsko.

DIVIZE I, SKUPINA B (Eindhoven, 19.-25.4.)
Korejská republika, Chorvatsko, Litva, Velká Británie, Nizozemsko, Estonsko

DIVIZE II, SKUPINA A (Reykjavík, 13.-19.4.)
Belgie, Island, Srbsko, Austrálie, Rumunsko, Španělsko

DIVIZE II, SKUPINA B (Kapské Město, 13.-19.4.)
Izrael, Mexiko, Nový Zéland, Čína, JAR, Bulharsko

DIVIZE III (Izmir, 3.-12.4.)
Turecko, KLDR, Lucembursko, Hongkong, Spojené arabské emiráty, Gruzie, Bosna a Hercegovina

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze