Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Endál se znovu dohodl s Brodem. Raději zůstanu doma s rodinou, říká

Lukáš Endál (vpravo), archivní foto | foto: Luboš Vácha

10 2017
Jen málokterý fanoušek havlíčkobrodského hokeje asi věřil, že by se klubu podařilo udržet Lukáše Endála i pro další druholigový ročník. V uplynulé sezoně měl totiž tenhle třicetiletý hokejista skvělou formu.

Uhlídat ho byl pro soupeře téměř nesplnitelný úkol, o čemž nejlépe hovoří jeho statistiky. Na tom, že se jeho tým dostal až do kvalifikace o první ligu, měl výraznou zásluhu. Ve 40 zápasech posbíral Endál přes 80 kanadských bodů a zájem o něj rostl.

Jenže.

„Přišlo uzavření WSM Ligy, a ačkoliv nabídek bylo pořád dost, tak už mi většinou nabízeli jen juniorský plat,“ prozradil brodský rodák. „Na jednu stranu chápu, že kluby šetří, protože vědí, že nemůžou sestoupit, ale to, co mi nabízely, jsem opravdu vzít nemohl,“ dodal.

„Klidně se přiznám, že jsem Dukle postup přál. Jsme přece z jednoho kraje.“

Nebyla třeba vaše představa o penězích malinko přehnaná?
To si absolutně nemyslím, nechtěl jsem žádné extra velké peníze. Ale mám rodinu a taky na ledě něco za sebou, takže spokojit se s juniorským platem by bylo nerozumné. Takhle aspoň zůstanu doma s rodinou.

Ono se skoro může zdát, že druhá liga bude mít letos větší náboj než WSM Liga...
Myslím, že jo. Tady bude o co hrát. A to i přesto, že zatím není jasné, kolik klubů půjde do sezony se zájmem jít nahoru.

Fotogalerie

Předpokládám, že zrovna Brod patří mezi kluby, které by zájem měly. Nebo snad ne?
Určitě. Skládá se tady zase výborný mančaft. Věřím, že se podaří navázat na loňskou sezonu.

Máte s vedením Bruslařského klubu dohodu, že v případě zájmu vás opět bude pouštět na střídavé starty do vyšší soutěže? Tak jako loni do Slavie?
Zatím jsme se o tom nebavili, ale já doufám, že ano. Ve druhé lize se totiž hraje málo zápasů, a jak už říkal Míra Duben (dnes už bývalý obránce Havlíčkova Brodu – pozn. red.), proti některým týmům se těžko hledá motivace. Každopádně já bych si rád zahrál víc. Loni mi vyhovovalo, že jsem prakticky pravidelně střídal středu a sobotu. Uvidíme, jestli letos někdo bude mít zájem.

Trenéři Slavie se loni netajili, že byli s vašimi výkony spokojeni. Byla třeba mezi zmiňovanými nabídkami i ta z Prahy?
Nějaké jednání bylo, ale přesně nevím, tohle řešil můj agent. Nicméně pokud nějaká nabídka třeba zrovna od ní na střídavé starty přijde, zájem budu mít. Mě třeba trochu mrzí, že se neozvala Jihlava, aspoň na zkoušku. Myslím si, že bych jí byl platný. Navíc to mám 20 kilometrů od baráku.

Prý jste se dokonce jezdil do Jihlavy dívat na Duklu v baráži o extraligu. Je to pravda?
Ano, protože některé kluky tam znám a s některými jsem i hrál. Klidně se přiznám, že jsem Dukle postup přál. Sice mezi Brodem a Jihlavou vždycky panovala velká rivalita a lidi na mě pořvávali, ale pořád jsme z jednoho kraje. Takže jsem jí fandil. Zasloužila si postoupit.

Co nějaká nabídka ze zahraničí? Neuvažoval jste, že byste zkusil angažmá někde venku?
Spíš jsem chtěl zůstat doma. Zahraničí se řeší většinou až v srpnu a já jsem typ člověka, který nemá rád nejistotu. Navíc jsme si s vedením klubu dali nějaký termín, do kdy jim řeknu svoje rozhodnutí. Nebylo by fér to dál odkládat. Už jsem chtěl mít v hlavě čisto, soustředit se na to, kde budu a pro co trénuju.

Určitě máte představu o tom, jak by podle vás měla příští sezona vypadat.
Mám velkou touhu se posouvat a udělat nějaký pořádný úspěch. To je moje motto, za kterým si jdu. A věřím, že se to povede.

Lukáš Endál

Profil

Narodil se 8. prosince 1986 v Havlíčkově Brodě, kde také s hokejem začal. Už v dorosteneckém věku však odešel do Slavie Praha, kam se pak v průběhu své další kariéry hned několikrát vracel. Naposledy loni formou střídavého startu. V ročníku 2007/08 dokonce slavil se Slavií mistrovský titul. V minulosti si Endál zahrál také za Chomutov či Pardubice a jednu sezonu strávil v polském klubu KH Sanok.

Znovu si nejspíš v jedné formaci zahrajete s Miroslavem Třetinou a Patrikem Přidalem. Asi se nemusím ptát, jak se těšíte na další spolupráci s nimi?
Jasně, oba jsou motory našeho týmu. Třeba konkrétně Páťa je pro mě hrozně nedoceněný hráč, který by si zasloužil hrát mnohem výš. Řeknu to takhle: kdo by se na spolupráci s nimi netěšil? (usmívá se)

Figurovali třeba právě oni dva mezi těmi, kteří se o vašem rozhodnutí pokračovat v Brodě dozvěděli jako první?
První byla samozřejmě přítelkyně Lucka, potom majitel klubu a vedení. No a pak kluci. Ale než jsem jim to stačil říct, tak už ta informace visela na internetu. Dneska se zprávy šíří strašně rychle. (směje se)

Loňská sezona byla z pohledu Bruslařského klubu hodně dlouhá...
(skočí do řeči) A mně to naprosto vyhovovalo. Byla paráda hrát až do půlky dubna. Vím, že bude těžké takovou sezonu znovu zopakovat, ale strašně bych si to přál. A možná by mohla být ještě o něco lepší. Ale to už hodně předbíháme.

Chtěla jsem se zeptat, jestli jste si po tak náročné sezoně stačil odpočinout? Na dovolené už jste byl?
Letos zůstávám doma, nic moc neplánuju.

Takže odpočíváte s rodinou?
No, dcera se teď docela rozjela, tak nevím, jestli si odpočinu. (směje se) Ale ne, dělám si legraci. Jasně, s rodinou je to nejlepší odpočinek. Pořád máme nějaké aktivity.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDENejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze